AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Rilindja Kombetare

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Rilindja Kombetare Empty
MesazhTitulli: Rilindja Kombetare   Rilindja Kombetare Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 2:23 am

Nga mesi i shekullit tė 19-tė Turqia ishte nė ethet e "Ēėshtjes Lindore", nė kohėn qė ballkanasit, duke pėrfshirė edhe shqiptarėt, kėrkonin tė plotėsonin ėndrrėn e tyre kombėtare. Pėr tė mbrojtur dhe pėrkrahur interesat e tyre kombėtare, shqiptarėt u mblodhen nė Prizren, njė qytet i Kosovės, nė vitin 1878 dhe krijuan Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit. Lidhja kishte dy qėllime kryesore, atė politike dhe atė kulturore. Sė pari, u pėrpoq (pa sukses) tė bashkonte tė gjitha trojet shqiptare - atė kohe tė ndara nė katėr vilajete, ose krahina, e Kosovės, e Shkodrės, e Manastirit, e Janinės - nė njė shtet vetqeverisės brenda sistemit tė Perandorisė Osmane. Sė dyti, mprehi njė lėvizje pėr zhvillimin e gjuhės shqipe, letėrsisė, arsimimit, dhe kulturės. Nė vijė me programin e dytė, nė vitin 1908 udhėheqėsit shqiptarė u takuan nė qytetin e Manastirit (tani Bitola, Maqedoni) dhe pėrshtatėn njė alfabet kombėtar. Ai bazohej mė sė shumti nė shkrimin latin, ky zėvendėsoi disa alfabete tė tjera, duke pėrshire alfabetin arab dhe grek, qė ishin gjer nė atė kohė nė pėrdorim.
Lidhja Shqiptare, nėn trysninė e fuqive evropiane, u shtyp nga turqit nė vitin 1881. Kėtė e bėri Evropa pėr ta penguar krijimin e njė shteti tė ri tė proveniences muslimane nė Evropė, me shumicė fetare muslimane. Kėtė Evropa e shpjegoi me gjoja alarmimin e Turqisė nga synimi i fuqishėm kombėtar brenda Lidhjes Shqiptare. Qė nga ajo kohė lidhja u bė njė simbol i zgjimit kombėtar tė Shqipėrisė, dhe idetė dhe qėllimet e saja ushqyen shtysėn qė kulminoi mė vonė nė pavarsinė kombėtare.
Kur Turqit e Rinj (Gjon Turqit), qė kishin marrė pushtetin nė Stamboll nė vitin 1908 shpėrfillen zotimet e tyre tė bėra shqiptarėve tė bėjnė reforma demokratike dhe dhėnies sė vetvendosjes (autonomisė), shqiptarėt u hodhėn nė luftė tė armatosur tre vjeēare (1910-1912), e cila nė fund i detyroi turqit t“u plotėsonin kėrkesat e tyre. Tė alarmuar nga ardhmėria e autonomisė shqiptare, fqinjėt ballkanas tė Shqiperisė, qė kishin bėrė tashmė plane pėr copėtimin e vendit, i shpallėn luftė Turqisė nė tetor 1912, dhe ushtritė greke, serbe dhe malazeze pėrparuan nė trevat shqiptare.
Pėr tė shmangur asgjėsimin e vendit, tė dėrguarit e kombit u takuan nė njė kongresVlorė. Ata udhehiqeshin nga Ismail Qemali, njė shqiptar qė kishte pasur pozita tė larta nė qeverinė osmane. Mė 28 nėntor 1912, kongresi nxori thirrjen, e cila shpalli pavarėsinė e Shqipėrisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 40
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Rilindja Kombetare Empty
MesazhTitulli: Re: Rilindja Kombetare   Rilindja Kombetare Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 2:31 am

Shikoje mbase me gjen kur eshte ndertu pallati im :p
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Rilindja Kombetare Empty
MesazhTitulli: Re: Rilindja Kombetare   Rilindja Kombetare Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 2:39 am

Me thuaj vitin se ta gjej une hahahhahahhaa:P
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 40
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Rilindja Kombetare Empty
MesazhTitulli: Re: Rilindja Kombetare   Rilindja Kombetare Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 2:48 am

Numri i pallatit 1227 :p
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Rilindja Kombetare Empty
MesazhTitulli: Re: Rilindja Kombetare   Rilindja Kombetare Icon_minitimeTue Sep 25, 2007 6:56 pm

Se gjeta dot pallatin tend hahahhahahha do jete bere kur erdhi demokracia hahahhahaha Razz Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Rilindja Kombetare Empty
MesazhTitulli: Re: Rilindja Kombetare   Rilindja Kombetare Icon_minitimeTue Sep 25, 2007 6:56 pm

Se gjeta dot pallatin tend hahahhahahha do jete bere kur erdhi demokracia hahahhahaha Razz Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Rilindja Kombetare Empty
MesazhTitulli: Re: Rilindja Kombetare   Rilindja Kombetare Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Rilindja Kombetare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Figura te ndritura kombetare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: HiStoRiA-
Kėrce tek: