AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Kriza e energjisė transferohet nė 2008

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kriza e energjisė transferohet nė 2008 Empty
MesazhTitulli: Kriza e energjisė transferohet nė 2008   Kriza e energjisė transferohet nė 2008 Icon_minitimeMon Dec 31, 2007 6:49 pm

Kriza e energjisė transferohet nė 2008
30-12-2007

Pas njė viti terri qė po lemė pas, edhe nė 2008 shpresat pėr tė pasur mė shumė drita janė ta pakta.
Drejtori i Pėrgjithshėm i KESH, Gjergj Bojaxhi gjatė njė daljeje pėr mediat gjatė ditės sė djeshme, nuk ka dhėnė asnjė detaj pėr kufizimet qė do tė aplikohen nė vitin 2008.
Bojaxhi ka bėrė tė ditur se, ėshtė pėrmirėsuar situata hidrike, por konsumatorėve i intereson tė dinė se sa do jenė orėt e tyre me drita, qė pėr vitin 2007 kanė qenė tė pakta.
Nga ana tjetėr Bojaxhi ka deklaruar se Fierza duhet mbajtur nė nivelin e 285 metrave.
Kjo do tė thotė qė sėrish tė punohet me kapacitete minimale dhe duke furnizuar qytetarėt me energji nga importi.
Viti 2008 tashmė po troket dhe kufizimet e energjisė do tė jenė pjesė shoqėruese tė njė krize tė gjatė, qė edhe reshjet e shumta duket se nuk kanė pėr t’i sjellė asnjė pėrmirėsim.
****************************************************

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare, sipas Fondit Monetar Ndėrkombėtar ka pėsuar njė humbje prej rreth 200 milionė dollarė gjatė vitit 2007, ndėrsa vendi nė pjesėn mė tė madhe tė kohės ka mbetur pa energji.
Sipas FMN-sė shkaku kryesor ėshtė nė fakt arkėtimi, qė ėshtė mė i ulėti nė rajon.
“Nė Shqipėri vetėm 50 pėr qind e asaj qė pėrdoret, paguhet. Nė vendet e tjera problematike tė rajonit kjo shifėr ėshtė 75 pėr qind.
Kėshtu qė duhet tė bėhet shumė pėr tė rritur arkėtimin.
Por edhe nėse niveli i arkėtimit do tė ishte shumė i mirė, me tarifat e tanishme prapė do tė kishte humbje tė mėdha.
Pėr 2007-ėn llogarisim se KESH ka pasur humbje prej 20 miliardė lekė, tė cilat duhet tė financohen diku, pasi nuk ka para` falas.
E vetmja rrugė pėr tė mėnjanuar kėto humbje ėshtė tė rriten tarifat, tė paktėn tek kostoja.
Dhe kėtė e kemi kėrkuar me ngulm”,- ka bėrė tė ditur FMN. Sipas Fondit, sėrish nė KESH njė pjesė e madhe e energjisė vidhet, duke vėnė nėn pėrgjegjėsi drejtimin e KESH pėr situatėn qė paraqitet si e pėrmirėsuar, nė njė kohė qė nivele tė tilla humbjesh janė kritike pėr ēdo kompani qė operon nė treg.

********************************************

Edhe pėr vitin 2008 orėt e furnizimit me energji pritet tė jenė tė pakta ndėrsa ato do tė zėvendėsohen, si edhe nė vitin aktual, me orėt e territ. Kostoja e rritur e biznesit vazhdon qė tė pasqyrohet nė ēmimet e rritura tė mallrave nė treg, ndėrsa nga ana e KESH duket se e vetmja arritje ėshtė niveli i Fierzės qė ka arritur 285 metėr dhe ky tashmė mbetet objektivi.
Shqiptarėt duhet qė tė jenė tė kėnaqur me nivelin e ujit nė Fierzė nė njė kohė qė ky nivel, sipas tė dhėnave tė deritanishme, nuk siguron dot mė shumė energji pa ndėrprerje sesa pėr festat e fundvitit.
Madje KESH lajmėron me gėzim se do tė ketė energji 24 orė pėr datėn e ndėrrimit tė viteve, duke i shtuar mė shumė vlerat festės, kur energjia nuk ka munguar as nė vitet e luftės.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kriza e energjisė transferohet nė 2008
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Cmimet e energjise, FMN gozhdon qeverine
» GEzuar 2008!!!!!!!!
» 2008 Makina Zjarri
» Norton Antivirus 2008
» Projekti per 2008-n , pensionet sa rrogat ne shtet

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: MEDIAT SHQIPETARE DHE TE HUAJA :: EkoNoMiA E BiZneSi-
Kėrce tek: