AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Godo: Berisha, ndryshime ne qeveri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Godo: Berisha, ndryshime ne qeveri Empty
MesazhTitulli: Godo: Berisha, ndryshime ne qeveri   Godo: Berisha, ndryshime ne qeveri Icon_minitimeTue Jan 15, 2008 7:14 pm

Godo: Berisha, ndryshime ne qeveri
E Marte, 15 Janar 2008

Presidenti i Nderit i Asamblese Kombetare te Partise Republikane, Sabri Godo, kritikon qeverine per varferine qe po rritet perhere e me shume ne vend. Ne nje interviste per gazeten “Koha Jone”, Godo pranon se Kryeministri Berisha duhet te beje ndryshime ne qeverine e tij, ne menyre qe te ndiqet nje tjeter politike ne disa sektore te rendesishem per jeten ekonomike te vendit. Ai theksoi se keto ndryshime duhet te behen sa me shpejt te jete e mundur, ne menyre qe mazhoranca aktuale mos ta paguaje faturen ne zgjedhjet e vitit te ardhshem. Ne te njejten kohe, Godo shprehet skeptik edhe per marrjen e fteses per ne NATO nga ana e Shqiperise ne samitin e Bukureshtit. Sipas tij, ne marrjen e fteses ndikojne faktore te jashtem edhe te brendshem te vendit. Per te, politika ne vend duhet te jete e kujdesshme per reformen ne sistemin e drejtesise, sepse kjo reforme eshte veshtire te kryhet ne nje kohe te shkurter. Sabri Godo flet edhe per regjimin e vizave mes Shqiperise dhe Maqedonise dhe e quan me habi nje “budallallek” vendimin e qeverise maqedonase per ashpersimin e ketij sistemi.

Si e shikoni punen e qeverise pas 2 viteve e gjysme ne pushtet? Duke u nisur nga ky gjykim mendoni se Kryeministri Berisha duhet te ndermarre ndryshime ne kabinetin e tij?

Une mendoj se duhet te presim Samitin e Bukureshtit dhe pastaj keto ndryshime te behen. Ka kaluar me shume se gjysma e mandatit te qeverisjes dhe eshte pare qarte se ka sektore qe puna nuk po ecen dhe ne kete rast per te permiresuar situaten, duhet te ndryshohet ai qe eshte ne krye te dikasterit. Une mendoj se cdokush duhet te jete ne gjendje t’ju pergjigjet detyrave te tij, sepse koha nuk pret. Shqiptaret nuk mund te durojne me shtyrje afatesh dhe shtime premtimesh. Nga ana tjeter, kjo qeveri nuk mund te thote se sa kilometra rruge ka bere, ajo vetem ka prere shirita dhe ka nenshkruar kontrata. Por rruge, ne te cilen ne te ecim lirisht deri me sot, gjate 2 vjet e gjysme qeverisjeje, ne nuk kemi pare te behet. Po keshtu eshte nje e vertete tjeter e rrezikshme, ajo qe ne vend ka rene fuqia blerese dhe ka nje shtim te varferise qe gjithmone e me shume po rritet. Ky eshte zeri i pergjithshem i qytetareve dhe i biznesit dhe per pasoje ketu ka vertet dicka qe nuk shkon. Mendoj se qeveria duhet te rishikoje punen e saj, te marre me teper fuqi te rigjeneroje atje ku nuk ecen, sepse ndryshe pastaj do ta paguaje faturen ne zgjedhjet e vitit 2009.

Kryeministri Berisha nuk mund te bazohet vetem ne mendimin se deri ne 2009-en do te hapet rruga e madhe e Kosoves dhe ajo per mua do te jete nje dite feste. Por, Berisha nuk mund te bazohet se deri ne zgjedhjet e ardhshme do te behet ndonje segment rruge, sepse keto nuk do t’u mjaftojne qytetareve. Ata do te nisen nga fakti se sa eshte permiresuar standardi i jeteses se tyre dhe, thene me shkurt, cfare kane me teper ne pjate. Deri tani, te dhenat nuk jane te mira, per mos te thene jane negative dhe mendoj se ketu duhet te perqendrohet gjithe energjia e qeverise. Cfare do te beje kjo qeveri per te permiresuar nivelin e jeteses se qytetareve. Ne menyre qe mos te arrije puna deri aty sa te behet fushate vetem me fishekzjarre dhe me perurime, sepse ju ka kaluar koha.

Opozita ka kerkuar ne menyre te perseritur doreheqjen e ministrit te Jashtem, Lulzim Basha, pas heqjes se imunitetit te tij nga Parlamenti. Mendoni se ministri Basha duhet te jape doreheqjen, pas akuzave te bera per rrugen Durres-Kukes?

Ekziston nje parim qe funksionon ne parim, i njohur ne te gjithe boten, qe dyshimi shkon ne favor te te pandehurit dhe derisa fajesia nuk eshte provuar me gjyq, i akuzuari quhet i pafajshem. Kjo vlen edhe per zotin Basha, i eshte bere nje akuze dhe i eshte hequr imuniteti. Kjo, sipas meje, nuk e pengon ate te kryej rolin e ministrit te Jashtem. Une nuk jam me ate qe kerkojne si paradhenie imunitetin e zotit Basha, kjo nuk me duket normale. Nga ana tjeter, nese e shikojme kete ceshtje edhe ne praktiken nderkombetare, te mos shkojme me tej, por te shikojme Berluskonin, qe e kemi perballe. I cili prej 20 vitesh perballet me akuza nga me te rendat dhe me te perbindshmet dhe kjo nuk e ka penguar ate te ishte 5 vite Kryeminister i Italise. Ne kemi tendence t’i fryjme dhe t’i ekzagjerojme gjerat. Sipas meje, zoti Basha duhet te vijoje punen e tij ne menyre normale. Eshte duke punuar mire per ceshtjen e Kosoves, per inkuadrimin e Shqiperise ne NATO, s’duhet te pengohet e nuk duhet te dekurajohet. Do t’i thosha shkurt: “Ec perpara”.

Ne muajin prill, Shqiperia do te kerkoje ne Samitin e NATO-s marrjen e fteses per anetaresim. Sipas jush, sa shanse ka te marrim ftesen ne Bukuresht?

Ftesen per ne NATO nuk mendoj se e kemi 100% te sigurt. Une mendoj se nje pjese e rrezikut na vjen nga Maqedonia. Nese Maqedonia do te gjykohet si nje vend qe nuk i plotesoi kushtet per te hyre kesaj here ne NATO, atehere do te penalizohet edhe Shqiperia, dhe mendoj se do t’i hapet drita jeshile per ne NATO vetem Kroacise. Sepse nese do te hynte vetem Shqiperia dhe Kroacia do te ishte nje diskriminim shume i rende qe do i behej Maqedonise. Keshtu qe, Shqiperia mund te shkonte si krushk ne Samit per te percjelle Maqedonine. Nga ana tjeter, edhe ne kemi problemet tona te brendshme. A do ta bindim NATO-n se po ecim me seriozitet ne reformen per drejtesi dhe ate zgjedhore dhe se po ecim me efektivitet ne luften kunder korrupsionit me fakte? Nuk na ka mbetur dhe shume kohe dhe duhet te shikojme mire, nese i kemi ne rregull te gjitha kartat per te hyre per ne NATO. Te gjitha keto me bejne te mos jem plotesisht i sigurt, nese do ta marrim ftesen per ne NATO. Por, edhe ne rast se do te ndodhe nje gje e tille, atehere nuk do te ishte dita e fundit e botes. Kjo sepse ftesa mund te shtyhet ne nje afat tjeter te afert. Por, une do te uroja qe kjo te ndodhe sa me shpejt, sepse hyrja ne NATO do te na ndihmonte per nje hapje me te gjere ekonomike. Po keshtu, me vjen mire qe ka nje vullnet te mire nga opozita per te plotesuar reformat qe kerkohen per marrjen e fteses, por eshte per te pare se sa e vertete eshte ky angazhim. Palet duhet te mblidhen per te realizuar reformen zgjedhore, sepse nese ekziston vullneti politik kjo reforme realizohet ne nje kohe shume te shkurter. Nga ana tjeter, une mendoj se reforma ne drejtesi duhet te zgjatet ne kohe. Sepse kjo reforme has ne ceshtje me te nderlikuara dhe kerkon me shume perkushtim. Ne nuk mund ta bejme kete reforme me mendjen se do ta ndryshojme pas dy vjetesh, sepse ka ardhur koha te hedhim themelet e nje sistemi te konsoliduar ne kete fushe shume te rendesishme.

Si e gjykoni qendrimin e Maqedonise, e cila ka ashpersuar regjimin e vizave per qytetaret shqiptare?

Kjo ceshtje me ka habitur, pasi eshte nje kundervenie e frymes qe pretendojme se zoterojme ne Ballkanin Perendimor. Ky problem pa dyshim qe ne kundershtim dhe me frymen e levizjes se lire qe karakterizon Evropen, e cila ne 27 vendet anetare te saj i ka hequr vizat. Ne kemi qene ne marredhenie te tilla me Maqedonine 10 vjet perpara dhe pame qe kufizimi i marredhenieve me kete vend con ne rritjen ne nivel alarmant te trafiqeve. Behet kontrabande dhe kalim i paligjshem i kufijve dhe ne ate kohe keto fenomene u shoqeruan me vrasje te shumta. Vetem ne komunen e Rrajces u numeruan rreth 35 te vrare. Nje shtrengim i tille per te marre nje vize na con perseri ne kete te kaluar te erret qe ne shpresonim te mos ndodhte me. Ne kemi familje te ndara qe jetojne ne te dy kufijte dhe perseritja e izolimit sic ka ndodhur pergjate periudhes komuniste na sjell ne mendje kujtime te padeshiruara.

Nuk eshte e vertete qe liberalizimi i vizave me Maqedonine ka favorizuar kalim klandestin te shqiptareve ne Greqi. Sepse per te shkuar ne Greqi, klandestinet nuk ikin permes Maqedonise por zgjedhin rruge tjeter, pra ky pretendim eshte i kote.

Ky vendim i marre nga qeveria maqedonase nuk sjell asnje te mire as ne aspektin tregtar mes dy vendeve, sepse do te sillte nje bllokim edhe te turizmit mes dy vendeve. Kjo do te sillte edhe ashpersimin e marredhenieve diplomatike mes dy vendeve, kur ne jemi fqinje qe se bashku shpresojme te hyjme ne NATO.

Meqenese ne cdo aspekt ky vendim i pales maqedonase eshte nje nonsens, mund te perdorja nje terme me te ashper dhe ta quaja nje budallallek. Por une mendoj se kjo praktike nuk do te funksionoje. Ndoshta tani autoret e ketij vendimi po shohim rrugen ta korrigjojne ate dhe do te ishte mire qe te terhiqeshin haptazi dhe me burreri.

Pse mendoni se pala maqedonase e ka ndermarr nje vendim te tille?

Ne politike asgje nuk eshte spontane, pala maqedonase e ka llogaritur kete vendim, por duhet te terhiqet dhe te kuptoje se nuk i ka bere llogarite mire, sepse nga ky shtrengim e peson edhe vete ajo. Nga ana tjeter, mendoj se mund te kete ndonje vend qe nuk do te donte qe Maqedonia te behej pjese e NATO-s. Mua me shkon mendja se Rusia nuk do ta pelqente anetaresimin e Maqedonise dhe ndofta mes rrymave dhe kanaleve te ndryshme pansllave, ajo arrin qe te ndikoje ne politiken e brendshme maqedonase per te ndermarre nje vendim te tille. Por une them se opinioni i arsyeshem dhe i shendoshe nga pala maqedonase nuk mund ta pranoje nje vendim te tille. Nga ana tjeter, jane dhe shqiptaret e Maqedonise kunder qe perbejne nje te treten e popullsise atje. Por, Maqedonia nuk duhet te harroje se eshte e rrethuar nga 3 vende, ne te cilat banojne popullsi shqiptare dhe ky vendim nuk eshte ne interes te askujt.

Mendoni se Shqiperia duhet te marre te njejtin qendrim ndaj popullsise maqedonase per regjimin e vizave?

Jo, nuk e mendoj keshtu. Nese dikush hedh nje hap te gabuar, nuk do te ishte e udhes qe ne te ndiqnim kete hap. Nese edhe pala shqiptare do te vazhdonte keshtu, atehere do te kishte nje acarim te metejshem te situates. Por une mendoj se pala maqedonase pak nga pak do te terhiqet nga ky vendim. Besoj se po te jete nevoja ne kete situate do te kete ndonje nderhyrje edhe nga Bashkimi Evropian meqenese vendet tona mbahen ne monitorim per shkak se kane firmosur MSA-ne dhe jane kandidate per te hyre ne NATO.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Godo: Berisha, ndryshime ne qeveri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Berisha-Rama, shkrijne akujt
» Berisha inspekton Durres-Kukes

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: MEDIAT SHQIPETARE DHE TE HUAJA :: PoLiTiKa-
Kėrce tek: