AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Te Reja Nga Bota

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Te Reja Nga Bota Empty
MesazhTitulli: Te Reja Nga Bota   Te Reja Nga Bota Icon_minitimeMon Sep 10, 2007 8:55 pm

Njė iniciativė ekologjike nė ParisTe Reja Nga Bota 14199264_pDje, Bashkia e Parisit, nė kuadrin e pėrmirėsimit tė qarkullimit tė kėmbėsorėve dhe tė cilėsisė sė ajrit nė qytet, inaguroi projektin Velib (Vélo libre) nė shqip biēikleta tė lira (jo ēmimi kujdes por nė kėptimin tė pėrbashkėta, qė ēdokush mund t’i pėrdori, nė liri). Mė hollėsisht, nė tė gjithė qytetin ka filluar instalimi i stacioneve me biēikleta tė cilat janė tė lidhura nė njė support. Tė gjithė qytetarėt e interesuar mund tė blejnė njė abonim pėr njė vit i cili u mundėson tė shkojnė nė njė stacion dhe tė disponojnė njė biēikletė. Pasi kanė kryer udhėtimin e dėshiruar, e lėnė biēikletėn nė stacionin mė tė afėrt. Ēmimi i pėrdorimit tė sistemit stimulon pėrdorimin e kėtij mjeti pėr tė shkuar nga njė pikė e qytetit nė njė tjetrėn dhe jo pėr tė bėrė turizėm (gjysėm ora e parė ėshtė falas, e dyta 1euro, pastaj 2 dhe mė nė fund 4 pėr ēdo gjysėm ore mė shumė). Te Reja Nga Bota 14199272_pBashkia parashikon rreth 300 stacione dhe 21 000 biēikleta deri nė fund tė vitit. Njė projekt i ngjashėm ėshtė eksperimentuar me sukses nė njė qytet tjetėr tė Francės dhe zbulova qė egziston nė Belgjikė.
Pse po ju flas pėr kėtė projekt ? Nė fakt kam kujtime tė paharruara tė rrugėve tė qytetit tim nė biēikletė. Pėr mua ėshtė njė mjet transporti qė jo vetem tė mundeson njė ēik ajėr tė pastėr, sport kur nuk je i pasionuar, nuk tė izolon nga njerzit dhe pėr mė shumė nuk ndot ambjentin. Herėn e fundit nė Tiranė, mė trishtoi mungesa e kėmbėsorėve dhe era e naftės. E kuptoj qė kjo e fundit shtyn njerzit edhe mė shumė tė marin makinėn veē stop, nuk ėshtė zgjidhja, nuk ndihmon as shėndetin fizik as atė shpirtėror (kontaktin me njerzit). Le tė shpresojmė qė njė ditė njė projekt i tillė tė lindi nė qytetet Shqiptare qė nga madhėsia e tyre janė kaq mirė tė bredhshem mė biēikletė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Te Reja Nga Bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te Reja Nga Bota   Te Reja Nga Bota Icon_minitimeMon Sep 10, 2007 8:59 pm

Thirrje pėr pjesmarrje nė njė konferencė mbi KadarenėTe Reja Nga Bota 16670691_pQėndra shkencore nė letėrsi dhe poezi krahasuese pėrmbledh profesorė, kėrkues dhe doktorė nga disiplina tė ndryshme, francezė apo tė huaj, qė studiojnė letėrsinė nėn njė kėndvėshtrim krahasues nė lidhje me epokėn, kulturėn etj.
Kjo qėndėr organizon njė seminar mbi veprėn e Kadaresė mė 29 deri 31 Maj 2008. Qėllimi i kėsaj note nuk ėshtė njoftimi mbi kėtė seminar mė shumė sesa njė thirrje pėr tė kontribuar nė kėtė konferencė, kontribim qė duhet dorėzuar maksimumi deri mė 15 tetor 2007, titulli i studimit dhe njė pėrmbledhje e shkurtėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Te Reja Nga Bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te Reja Nga Bota   Te Reja Nga Bota Icon_minitimeWed Sep 19, 2007 2:44 am

"Lufta” nė Iran lė nėn hije negociatat bėrthamore
Shkruar nga Koha Ditore
e martė , 18 shtator 2007
Paralajmėrimi i Kouchnerit pėr luftė tė mundshme me Iranin shton tensionet diplomatike
Vjenė, 17 shtator (France Presse) - Paralajmėrimi nga Franca se kriza bėrthamore iraniane mund tė rezultojė me luftė i ka rritur tensionet diplomatike dhe ka lėnė nėn hije njė takim tė rėndėsishėm tė agjencisė bėrthamore tė OKB-sė, tė hėnėn.Te Reja Nga Bota Bot18
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Te Reja Nga Bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te Reja Nga Bota   Te Reja Nga Bota Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 6:12 pm

Buxheti amerikan pėr ushtrinė, faturė 650 miliardė dollarėshe

Senati amerikan ka aprovuar njė faturė prej 650 miliardė dollarėsh pėr buxhetin ushtarak tė SHBA-ve, 225 prej tė cilėve pėr sistemin antiraketor qė pritet tė zhvillohet nė Ceki.Buxheti qė mori mbi 95 pėr qind tė votave pritet tė kalojė nė Senat pėr debat dhe draftin final tė dokumentit. Rreth 128 miliardė mendohen tė jenė akorduar pėr luftėn nė Irak e Afganistan.

Shtetet e Bashkuara kanė bėrė gjithashtu tė ditur se do tė zhvillojnė programin e tyre anti-raketė duke vendosur njė radar tė fuqishėm nė Republikėn Ceke dhe interceptorė raketash nė Poloni pėr tė shmangur ndonjė sulm tė mundshėm nga shtetet armike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Te Reja Nga Bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te Reja Nga Bota   Te Reja Nga Bota Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 6:13 pm

Rusia kėrcėnon Ukrainėn me shkurtimin e furnizimeve me gaz

Rusia kėrcėnoi Ukrainėn me shkurtimin e furnizimeve me gaz. Monopolisti shtetėror Gazprom deklaroi shkurtimet nė rast, se Ukraina nuk pranon shlyerjen e borxheve me mbi 930 milionė euro nga furnizimet e mėparshme me energji.Gazprom furnizon rreth njė tė tretėn e gazit natyror qė konsumohet nė Gjermani, prej tė cilit njė pjesė furnizohet nėpėrmjet linjave tė gazsjellėsit qė kalojnė pėrmes Ukrainės. Nė tė shkuarėn nė grindjen mes Rusisė dhe Ukrainės pėr furnizimet me gaz ka pasur ndėrprerje tė furnizimt edhe nė Evropė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Te Reja Nga Bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te Reja Nga Bota   Te Reja Nga Bota Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 6:13 pm

Kryeministri britanik paralajmėron tėrheqjen e 1.000 ushtarėve britanikė nga Iraku


Kryeministri britanik Gordon Braun (Gordon Brown) deklaroi gjatė vizitės sė tij tė paparalajmėruar nė Irak tėrheqjen e 1.000 ushtarėve britanikė nga ky vend.

Nė kėtė mėnyrė deri nė periudhėn e krishtlindjeve numri i ushtarvėe britanikė nė Irak pritet tė reduktohet nga 5.500 nė 4.500 vetė. Pėrveē kėsaj ushtria britanike synon qė brenda dy muajsh t'ua dorėzojė irakianėve kontrrollin nė provincėn irakianojugore tė Basrės.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Te Reja Nga Bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te Reja Nga Bota   Te Reja Nga Bota Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 6:13 pm

88 deputetė pakistanezė kanė dorėzuar mandatin e deputetit

Nė shenjė proteste ndaj rinovimit tė kandidaturės presidenciale tė Pakistanit, tė presidentit, Pervez Musharaf, 88 deputetė pakistanezė kanė dorėzuar mandatin e deputetit duke deklaruar dorėheqjen.Njė udhėheqės i opozitės njė zgjedhje e tij ėshtė ilegale dhe ėshtė shkelje e kushtetutės. Ndėrkohė qė gjykata kushtetuese ditėn e premte nuk kishte paraqitur ndonje pengesė pėr kandidaturėn e Musharafit. Ndėrkohė qė opozita ėshtė kundėr zgjedhjes sė Musharafit, pėrsa kohė qė ai ėshtė edhe kreu i ushtrisė. Musharaf erdhi nė pushtet me puē ushtarak pa gjak nė vitin 1999.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Te Reja Nga Bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te Reja Nga Bota   Te Reja Nga Bota Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 6:14 pm

Presidenti koreanojugor Roh Moo Huyn takohet me pushtetmbajtėsin Kim Jong II

Presidenti koreanojugor Roh Moo Huyn ėshtė takuar nė Korenė e veriut me pushtetmbajtėsin Kim Jong II pėr rifillimin e dialogut ndėrkorean.Tė dy krerėt e shteteve i dhanė dorėn njėri-tjetrit nė njė shesh tė Phenjanit. Mė parė Roh Moo Huyn si kreu i parė i shtetit koreanojugor kaloi nė kėmbė kufirin e ruajtur me rreptėsi pėr t'u pritur mė vonė nė Phenjan nga Kim Jong II. Kalimi i kufirit konsiderohet simbolik dhe pėr tė ritheksuar vendoėsmėrinė pėr arritjen e paqes sė qėndrueshme nė gadishullin korean. Tė dy presidentėt me kėtė takim historik hapin samitin treditor, samiti i dytė ky qė nga ndarja e gadishullit korean nė vitin 1953. Pak para mbėrritjes sė presidentit Roh, ambasadori koreanvoverior nė Kombet e Bashkuara, Pak Gil nė Nju Jork bėri fjalė pėr shpresėn e vendit tė tij pėr njė afrim tė mėtejshėm. Nė konsultimet mes krerėve tė shteteve do tė diskutohen masat pėr krijimin e besimit mes tė dy vendeve, ēarmatimin dhe pėr fillimin e bisedimeve pėr njė marrėveshjeje tė paqes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Te Reja Nga Bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te Reja Nga Bota   Te Reja Nga Bota Icon_minitimeTue Jan 15, 2008 8:09 pm

SHBA: Koha pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės ėshtė tani
15-01-2008

Zėvendės zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Tom Casey mbron qėndrimin amerikan

Shtetet e Bashkuara rikonfirmuan mbėshtetjen pėr hapa tė shpejtė drejt pavarėsisė sė mbikėqyrur pėr Kosovėn, sipas planit tė tė dėrguarit tė Kombeve tė Bashkuara, Martti Ahtisaari. Kosova pritet ta shpallė pavarėsinė brenda disa javėsh. Zyrtarėt e Departamentit tė Shtetit, thonė se Shtetet e Bashkuara mbėshtesin dhe po inkurajojnė njė pėrgjigje ndėrkombėtare tė koordinuar ndaj shpalljes sė pritshme tė pavarėsisė sė Kosovės. Por ata nuk e konfirmojnė njė artikull tė djeshėm tė gazetės “New York Times” sipas tė cilės, Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania kanė rėnė dakord ta njohin me shpejtėsi pavarėsinė e Kosovės dhe po i kėrkojnė pjesės tjetėr tė Evropės qė ta pasojė. “New York Times”-i njofton se presidenti Bush dhe Kancelarja gjermane, Angela Merkel ranė dakord nė njė bisedė tė kohėve tė fundit, se njohja e pavarėsisė ėshtė jetike pėr qėndrueshmėrinė e Ballkanit Perėndimor. Gazeta thoshte gjithashtu se Shtetet e Bashkuara po i kėrkojnė me kėmbėngulje Bashkimit Evropian qė tė mos vonojnė njohjen e shtetit tė ri tė pritshėm, as edhe njė javė. Zėvendės zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Tom Casey tha se nuk ishte nė dijeni tė ndonjė marrėveshjeje konkrete pėr tė vepruar nė kombinim me Gjermaninė, pėr Kosovėn.
Por ai tha se mbėshtetja e Shteteve tė Bashkuara pėr zbatimin e planit “Ahtisaari” ka kohė qė ėshtė shprehur qartė dhe se administrata e presidentit Bush pret njė mbėshtetje tė gjerė ndėrkombėtare, pėr njė pėrfundim tė tillė. “Ne besojmė se tani ėshtė koha pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Ne jemi tė angazhuar pėr zbatimin e planit “Ahtisaari”, qė parashikon pavarėsi tė mbikėqyrur pėr Kosovėn. Ky qėndrim nuk ėshtė ndonjė sekret, por nuk ka ndonjė gjė tė re lidhur me kėndvėshtrimin tonė nė kėtė drejtim”.
Pas muajsh negociatash tė dėshtuara me Serbinė, pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, shumica shqiptare pritet tė shpallė pavarėsinė brenda disa javėsh, ndoshta pasi tė pėrfundojė procesi i zgjedhjeve nė Serbi, mė 3 shkurt. Serbia e kundėrshton me forcė pavarėsinė e Kosovės dhe ofron autonomi tė zgjeruar. Beogradi gėzon mbėshtetjen diplomatike tė Moskės, e cila ėshtė zotuar se do tė vėrė veton ndaj ēdo lėvizjeje nė Kėshillin e Sigurimit drejt pavarėsisė. Zėdhėnėsi Casey tha se pavarėsisht nga qėndrimi i Rusisė, Shtetet e Bashkuara presin qė komuniteti ndėrkombėtar nė pėrgjithėsi tė jetė i bashkuar pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, ashtu siē ka qenė gjatė gjithė procesit diplomatik. Njė zyrtar i lartė amerikan tha se, Shtetet e Bashkuara ende po pėrpiqen tė sigurojnė mbėshtetjen ruse pėr planin “Ahtisaari”, me argumentin se do tė ishte mė mirė pėr Rusinė qė tė ishte pjesė e konsensusit ndėrkombėtar sesa tė ishte jashtė tij.
Tė mėrkurėn, Nėnsekretari amerikan i Shtetit pėr Ēėshtje Politike, Nicholas Burns uroi udhėheqėsit e Kosovės pėr krijimin e qeverisė sė re dhe i siguroi ata pėr mbėshtetjen e plotė amerikane, pėr zgjidhjen sa mė tė shpejtė tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Nė deklaratėn me shkrim thuhej se Shtetet e Bashkuara besojnė se zbatimi me shpejtėsi i planit “Ahtisaari” pėr pavarėsi tė mbikėqyrur pėr Kosovėn dhe masat pėr mbrojtjen e pakicave do tė nxisė stabilitetin rajonal, duke u krijuar mundėsi, si Serbisė edhe Kosovės, tė ecin pėrpara nė rrugėn drejt njė bashkėpunimi mė tė madh me NATO-n dhe Bashkimin Evropian.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
monica
I/E RespektuarNumri i postimeve : 125
Registration date : 23/01/2008

Te Reja Nga Bota Empty
MesazhTitulli: gjendet e vdekur 30 vjecarja ne bodrum   Te Reja Nga Bota Icon_minitimeSun Mar 02, 2008 5:58 pm

Schenectady, NY

Gjendet nje gruaja 30 vjecare e vdekur pas 5 jave qe kishte munguar. Policia zbulovi se i dashuri i saj e kishte mbutur dhe e kishte mbuluar me nje kuverte dhe trupi i saj i pa jete ndodheshe ne bodrum, ku i jati i djalit banonte aty me ata.

I jati i djalit qe vravi femren, u ndieh teper keq:" pse te bente ate gje[djali i tij], me mire te kishte ikur nga situata per momentin sesa te kishte vrare nje njeri" tha i ati i tij.

Trupi i gruas ndenjti 5 jave i mbuluar me kuverte ne te njetjen kohe ku i ati i djalit jetonte aty dhe tha qe nuk ndievi ndonje ndryshim.

*Cifti u njoh nepermjet lidhje interneti*
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Te Reja Nga Bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te Reja Nga Bota   Te Reja Nga Bota Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Te Reja Nga Bota
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Te reja nga kultura ....
» Te reja nga bota e Vipave *****
» Botimet e reja te javes
» MASH: Ja rregullat e reja per maturen 2008-te

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: MEDIAT SHQIPETARE DHE TE HUAJA :: AkTuaLiteTi BoTėroR-
Kėrce tek: