AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Kultura Mesjetare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
jerimida
AneTaR HeRo
jerimida


Numri i postimeve : 489
Location : ne konfuzitet
Registration date : 22/09/2007

Kultura Mesjetare Empty
MesazhTitulli: Kultura Mesjetare   Kultura Mesjetare Icon_minitimeTue Sep 25, 2007 6:37 pm

Nė pjesėn e mėvonshme tė mesjetės, shoqėria qytetare shqiptare arriti njė pikė tė lartė tė zhvillimit. Tregu i jashtėm lulėzoi nė njė shtrirje tė atillė saqė trgetarė tė mėdhenj shqiptarė kishin agjensitė e veta nė Venedik, Raguzė (Dubrovniku i sotėm, Kroaci) dhe Selanik, Greqi. Mbrothėsimi i qyteteve nxiti gjithashtu zhvillimin e edukimit dhe arteve.

Shqipja, megjithkėtė, nuk ishte gjuha e pėrdorur nėpėr shkolla, kisha dhe ndėrveprimet zyrtare qeveritare. Nė vend tė saj, greqishtja dhe latinishtja, tė cilat kishin mbėshtetjen e fuqishme tė shtetit dhe tė kishės, ishin gjuha zyrtare e kulturės dhe literaturės.

Sistemi i ri drejtues i ēėshtjeve, ose krahinat ushtarake tė krijuara nga Perandoria Bizantine, ndihmuan nė mundėsinė e ngritjes sė feudalizmit nė Shqipėri, kur ushtarėt katundarė qė u shėrbyen zotave ushtarakė u bėnė bujqrobėr nė pronat e tokave tė tyre. Midis familjeve prijėse fisnike feudale shqiptare qenė Topiajt, Ballshajt, Shpatėt, Muzakėt, Arianitėt, Dukagjinėt, dhe Kastriotėt. Tre tė parėt prej kėtyre u ngritėn tė bėhen sundimtarė tė principatave qė ishin praktikisht tė pamvarura nga Bizanti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kultura Mesjetare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kultura E Te Biseduarit
» Te reja nga kultura ....
» Lajme nga kultura...
» Rinia Dhe Kultura Shqipetare
» Rinia Dhe Kultura Shqipetare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: HiStoRiA-
Kėrce tek: