AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Pse duhet te hani mengjes

Shko poshtė 
5 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Pse duhet te hani mengjes Empty
MesazhTitulli: Pse duhet te hani mengjes   Pse duhet te hani mengjes Icon_minitimeFri Sep 28, 2007 11:57 pm


Sipas njė statistike tė bėrė qysh nė vitin 1987, njė prej katėr femrave tė moshės 25-37 zakonisht nuk hanė mėngjėsin.

Shumė hulumtime shkencore gjatė 20 viteve tė fundit kanė sjellur pėrfundime se mėngjesi ėshtė ushqimi mė i rėndėsishėm dhe njėherit kanė sjellur arėsyė se pse nuk duhet asnjėherė tė lejoni qė tė mos e hani mėngjesin:


1. MĖNGJESI SJELL VITAMINA: Njė mėngjes i thjeshtė me sallatė, qumėsht dhe frute cdoherė sjell sasi tė mjaftueshme tė kalciumit, B6, hekur etj.

2. MĖNGJESI JU MUNDĖSON KONCENTRIM MĖ TĖ MADH: Fėmijėt qė hanė mėngjės kanė treguar rezultate tė shkėlqyera nė teste si dhe njė nivel mė tė lartė t ėkoncentrimit nė klase; ata gjithashtu janė mė tė gjallė dhe mė kreativė Ndėrsa, tė riturit nėse kanė bėrė me rregull mėngjesin e tyre atėherė janė mė tė kthjellur nė ambientin e punės si dhe mė tė koncentruar.

3. MĖNGJESI E ZMADHON MUNDĖSINĖ PĖR TĖ KONTROLLUAR PESHĖN E JUAJ: Njė statistikė e vitit 1994 ka treguar se nė njė familje ku fėmijėt rriten me dy prindėr, Tėherė fėmijėt qė nuk hanė mėngjes dyfish mė shumė kanė gjasa tė shtojnė mė shumė nė kilogramė se fėmijėt qė mėngjesin e tyre e hanė rregullisht. Shumė tė rritur nuk hanė mėngjės me shpresė sė do tė dobėsohen. Pėr fat tė keq, ky program I humbjes sė kilogramėve tė tepruar do tė ju dėshtojė. Duke ju larguar mėngjesit kjo sjellė deri tek krijimi I urisė mė tė madhe gjatė ditės mė vonė, qė pastaj resulton ne kalori mė shumė.


SI TĖ GJENI KOHĖ DHE, CKA DUHET TĖ HANI?

TAni mė I kuptuat tė gjitha arėsyet shkencore lidhur me rendėsinė e mėngjesit tė rregullt. Mirėpo sit ė gjejmė kohė tė hamė, deh cfarė nė tė vėrtetė domethėnė njė "Mėngjes I balacuar"?Mendoni nė 3 lloje tė ushqimit:

1. Zarzavate pėr energji;

2. Frute pėr tė ju sjellur fuqi vitaminash; dhe

3. Proteina pėr energji tė pėrhershme.GRUPI I PARĖ
Nė kėtė kategori hynė zarzazvatet e ziera ose tė freskėta

GRUPI i DYTĖ I FRUTAVE
Shumė njerėz hanė pemė vetėm njė herė nė ditė: ne mėngjes. Mund tė mos ju pėlqejė tė hani banana ēdo ditė po mundohuni tė bėheni mė kreativė!

GRUPI I TRETĖ I PROTEINAVE

Ushqimi I mėngjesit zakonisht ka mė tepėr proteina, gjė qė na mbanė nė formė gjatė tėrė ditės.. Ato (proteinat) gjithashtu na mundėsojnė qė tė mos jemi tė uritur shpejtdhe njėherit e plotėsojnė mėngjėsin tonė.· Produktet siē janė qumėshti dhe jogurti janė proteina tė shkėlqyera.

· Mėngjesi tradicional me vezė gjithashtu pėrmban proteina, mirėpo zakonisht me njė masė jo edhe aq tė shėndetshme tė yndyrės. Provoni vezė tė ziera ose tė fėrguara me tost tė tėrė.


MOS HARRONI TA PĖRDORNI IMAGJINATĖN TUAJ

Njerėzit zakonisht nuk e hanė mėngjesin pasi qė nuk e duan mėngjesin tradicional. Pėrdoreni pak imagjinatėn tuaj!


· Hani oriz, tė pėrzier me zarzavate dhe me zopa tė imėta tė mishit tė pulės.

· Sanduic me njė gotė qumėsht dhe pemė ėshtė gjithashtu njė kombinim I mirė pėr mėngjes.

· Pica qė ju ka ngelur prej njė natė pėrpara, ėshtė e lehtė dhe pėrbėn njė ushqim mėngjesi tė plotė.

· Nėse nuk I doni zarzavatet, hani cfarė tė doni, mirėpo keni kujdes ce sa mė shumė tė konsumani edhe zarzavate co mėngjes.


PUNONI PAK EDHE NĖ VETEN DHE MĖNYRĖN E JETESĖS

Nuk keni kohė pėr ushqim? Njė natė pėrpara pėrgatisni pėr nė mėngjes. Pėrzieni qumėshtin me pemėn tuaj tė preferuar dhe mbajeni nė frigorifer deri nė mėngjes. Vėndosni njė copė bukė nė makinėn e tostit dhe pėr 5 min. keni njė mėngjes tė shkėlqyer! Ose merrni njė mėngjes me vete: merrni me vete ndonjė frut, sanduic pėr drekė ekstra dhe hani atė rrugės.

Mbajeni nė mend: duke u kujdesur pėr veten, jo vetėm se do tė ndjeheni mė mirė por edhe do ti mėsoni si duhet fėmijėt tuaj. Mundohuni tė hani njė mėngjes tė shėndetshėm, me pemė tė freskėta, proteina dhe zarzavate ēdo mėngjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 39
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Pse duhet te hani mengjes Empty
MesazhTitulli: Re: Pse duhet te hani mengjes   Pse duhet te hani mengjes Icon_minitimeSat Sep 29, 2007 12:05 am

Une nuk ha mengjes sepse cohem ne oren 3 te drekes Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Pse duhet te hani mengjes Empty
MesazhTitulli: Re: Pse duhet te hani mengjes   Pse duhet te hani mengjes Icon_minitimeSat Sep 29, 2007 2:34 pm

Ky orar i gjumit Deni te shkakton deme ne organizem e di kete ti qe dhe gjumi ka oraret e saja ? Megjithate mengjesi duhet ngrene sepse eshte shume i rendesishem sidomos kur punon ,une qe kur jam pa pune nuk e ha mengjesin fare ,ndersa kur jam ne pune ne mengjes pi nje leng frutash qe ka vitamina dhe ha nje korosan kaq eshte mengjesi im Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
jerimida
AneTaR HeRo
jerimida


Numri i postimeve : 489
Location : ne konfuzitet
Registration date : 22/09/2007

Pse duhet te hani mengjes Empty
MesazhTitulli: Re: Pse duhet te hani mengjes   Pse duhet te hani mengjes Icon_minitimeSat Sep 29, 2007 6:18 pm

me raste ha mengjes me raste jo varet kur cohem dhe sa kohe kam Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 39
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Pse duhet te hani mengjes Empty
MesazhTitulli: Re: Pse duhet te hani mengjes   Pse duhet te hani mengjes Icon_minitimeSun Sep 30, 2007 4:13 am

Jerimida une me Pearl u plakem ti duhet te hash te behesh e madhe dhe e shendetsheme Smile kissssssss
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
jerimida
AneTaR HeRo
jerimida


Numri i postimeve : 489
Location : ne konfuzitet
Registration date : 22/09/2007

Pse duhet te hani mengjes Empty
MesazhTitulli: Re: Pse duhet te hani mengjes   Pse duhet te hani mengjes Icon_minitimeSun Sep 30, 2007 3:26 pm

me e shendeteshme se kaq nuk kam ku shkoj Mad lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 39
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Pse duhet te hani mengjes Empty
MesazhTitulli: Re: Pse duhet te hani mengjes   Pse duhet te hani mengjes Icon_minitimeSun Sep 30, 2007 3:31 pm

Do te gjej une nje recete qe te hash dhe mengjes dhe te mbash djete Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
jerimida
AneTaR HeRo
jerimida


Numri i postimeve : 489
Location : ne konfuzitet
Registration date : 22/09/2007

Pse duhet te hani mengjes Empty
MesazhTitulli: Re: Pse duhet te hani mengjes   Pse duhet te hani mengjes Icon_minitimeMon Oct 01, 2007 3:59 pm

flm flm Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Pse duhet te hani mengjes Empty
MesazhTitulli: Pse duhet te hani mengjes   Pse duhet te hani mengjes Icon_minitimeTue Jan 22, 2008 8:03 pm

te yshqen trurin por per ta zgjohur shto edhe nje kafe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ElEni
AneTaR HeRo
ElEni


Female
Numri i postimeve : 310
Age : 39
Registration date : 28/12/2007

Pse duhet te hani mengjes Empty
MesazhTitulli: Pse duhet te hani mengjes   Pse duhet te hani mengjes Icon_minitimeTue Jan 22, 2008 9:29 pm

edhe mua me duet nje kafe lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Pse duhet te hani mengjes Empty
MesazhTitulli: Re: Pse duhet te hani mengjes   Pse duhet te hani mengjes Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 7:20 pm

mocha latte grande..per ty vetem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Pse duhet te hani mengjes Empty
MesazhTitulli: Re: Pse duhet te hani mengjes   Pse duhet te hani mengjes Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pse duhet te hani mengjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Alergjite, si duhet te trajtohen te femijet
» Si duhet te jete nje lidhje dashurie ????
» VERA - Pija me te cilen duhet te kemi kujdes
» Mediu: E djathta duhet riformatuar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARTI & KULTURA :: KuZhiNa ShqiPtaRe-
Kėrce tek: