AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Kronika.... E Huaj

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronika.... E Huaj Empty
MesazhTitulli: Kronika.... E Huaj   Kronika.... E Huaj Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 6:08 pm

Rrėzohet njė aeroplan transportues kongolez, njoftohet pėr shumė tė vdekur

Shumė vetė kanė humbur jetėn kur njė aeroplan transportues kongolez ėshtė pėrplasur sot (e enjte) afėr qytetit Kinshasa, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i misionit tė OKB-sė nė Republikėn Demokratike tė Kongos.


Por, ai nuk e ka specifikuar numrin e viktimave, por ka shtuar se Kombet e Bashkuara kanė dėrguar nė vendngjarje ekipin e kėrkim-shpėtimit dhe zjarrfikėsit./04 Oct 2007/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronika.... E Huaj Empty
MesazhTitulli: Re: Kronika.... E Huaj   Kronika.... E Huaj Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 6:11 pm

Nga njė shpėrthim nė Bagdad plagoset Ambasadori i Polonisė

Ambasadori i Polonisė nė Irak ėshtė plagosur nga njė shpėrthim i sotėm (e mėrkurė) kundėr njė autokolone diplomatike polake nė Bagdad, ka bėrė tė ditur njė burim diplomatik nė kryeqytetin irakian

Nė tri shpėrthime kundėr tri makinave tė ambasadės polake, qė ndodhen nė distriktin Arasat, nė qendėr tė Bagdadit, ėshtė vrarė njė civil dhe pesė tė tjerė janė plagosur. Tė plagosurit janė dėrguar nė spital me helikopterė. Polonia mbėshteti ndėrhyrjen amerikane nė Irak mė 2003 dhe atje aktualisht ka rreth njė mijė ushtarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronika.... E Huaj Empty
MesazhTitulli: Re: Kronika.... E Huaj   Kronika.... E Huaj Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 7:50 pm

Vret ish-gruan dhe i gatuan pjeset e trupit


Ka vrare ish-bashkeshorten, e me pas ka nisur qetesisht te gatuaje pjese te trupit te saj. Ngjarja makabre e konsumuar ne Teksas te SHBA-se, ka per protagonist 25-vjecarin Christopher Lee McCuin. Ai vete i ka telefonuar policise per te rrefyer se cfare po bente. Nje pamje e tmerrshme u shfaq para syve te agjenteve me mberritjen ne shtepine e tij. Ne zjarr ziente nje vesh i gruas, ndersa ne tryezen e bukes ne kuzhine ishte nje pjate me mish njeriu e nje pirun i ngulur ne te. Megjithate, policia thote se aktualisht nuk mund ta provoje qe burri ka ngrene vertet pjese te trupit te 21-vjecares. Vajza ishte vrare me nje goditje ne koke. McCuin kishte precedent penal per sulm te armatosur dhe ishte ndaluar per ngarje te makines nen ndikimin e lendeve narkotike.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronika.... E Huaj Empty
MesazhTitulli: Re: Kronika.... E Huaj   Kronika.... E Huaj Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 7:50 pm

Buto, viktime e dinastive te mallkuara te Azise


NJU DELHI - Benazir Buto hyri ne politike vetem pasi i ati u ekzekutua nga ushtria. Ajo u vra pardje, nje fund tragjik i parashikuar per pjesetaren e nje prej dinastive, me sa duket, te nemura politike ne Azine Jugore. Familjet e fuqishme Buto te Pakistanit, Gandi te Indise dhe familja Bandaranaike e Sri Lankes kane dominuar politiken ne kete rajon te larmishem dhe poliglot qe kur fitoi pavaresine nga Britania. Por, asnje nuk i ka shpetuar tragjedise nga rebelet, ekstremistet apo lideret ambicioze te ushtrise. Ishte Zulfikar Ali Buto, ai qe themeloi dinastine e Pakistanit. Ai u be Kryeministri i pare i zgjedhur i vendit, por u rrezua nga posti nga ushtria ne vitin 1977 dhe me pas u var. Te dy djemte e tij vdiqen ne rrethana misterioze. E bija e tij, Benazir, nje ish-kryeministre, ishte me fat qe i mbijetoi nje sulmi kamikaz ndaj autokolones se saj, qe shkaktoi vdekjen e afro 150 personave, pas kthimit te saj ne muajin tetor ne Pakistan, pas tete vitesh ne azil.

Po ata muaj, ajo beri nje vizite emocionale ne varrin e te atit, ne fshatin e stergjysherve te saj ne jug te Pakistanit. "Ekziston ende rreziku per sulme, por Allahu mund t'i mbroje te gjithe dhe une nuk jam e frikesuar", deklaroi ajo. Ne Indi, Kryeministrja Indira Gandi u qellua me arme zjarri nga truprojat e saj Sikh, ndersa ecte ne kopshtin e saj ne vitin 1984, dhe u mbrojt nga nusja e saj italiane, Sonia, ndersa po vdiste. Tragjedia e afroi te birin e saj dhe burrin e Sonias, Rajiv ne politike ne postin e kryetarit te shtetit. Ai u vra nga nje kamikaz ne vitin 1991 ne nje miting elektoral. Me nje parandjenje ogurzeze, Sonia shkruan se kishte "luftuar si nje tiger" per te mos lejuar qe Rajiv te hynte ne politike. Pas vdekjes se tij, ajo deshironte te qendronte jashte politikes, por ne vitin 1998 iu dorezua presionit te forte te partise Kongres. Sot ajo eshte politikania me e fuqishme ne Indi. "Kjo eshte pjese e jetes politike. Vjehrra dhe burri im jetuan dhe dhane jeten per vendin", deklaroi ajo ne nje interviste ne vitin 2004. "Nuk besoj se ata do te kishin dashur te vdisnin ne ndonje menyre tjeter".

Ky rajon i populluar eshte perballur me nje mori kryengritjesh te dhunshme nga grupet qe ndiheshin te perjashtuar nga demokracia. Ushtria ka menduar shpesh se mund te qeveriste me mire sesa politikanet. "Ne kete rajon ekziston kjo lufte midis votes dhe plumbit", deklaroi Mahesh Rangarajan, nje analist politik dhe profesori i historise ne Universitetin e Delhit, duke shtuar: “Ka dhe grupe qe deshirojne te zgjidhin merite politike duke i dhene fund debatit"


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronika.... E Huaj Empty
MesazhTitulli: Re: Kronika.... E Huaj   Kronika.... E Huaj Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 7:51 pm

“Denojme aktin terrorist”


Ministria e Puneve te Jashtme reagoi menjehere dje per ngjarjen e rende, permes Drejtorise se Shtypit dhe Diplomacise Publike. Drejtori Taip Sulko i tha “Koha Jone” se MPJ denon aktin terrorist te vrasjes se Benazir Buto dhe shpreh tronditje te thelle per krimin qe i mori jeten Butos, se bashku me disa mbeshtetes te saj. “Ministria e Puneve te Jashtme denon me force kete akt te rende dhe te rrezikshem terrorist dhe i shpreh ngushellimet me te thella familjareve te viktimave”, deklaroi Sulko.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRoNumri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Kronika.... E Huaj Empty
MesazhTitulli: Re: Kronika.... E Huaj   Kronika.... E Huaj Icon_minitimeTue Jan 15, 2008 5:52 pm

PearL shkruajti:
Vret ish-gruan dhe i gatuan pjeset e trupit


Ka vrare ish-bashkeshorten, e me pas ka nisur qetesisht te gatuaje pjese te trupit te saj. Ngjarja makabre e konsumuar ne Teksas te SHBA-se, ka per protagonist 25-vjecarin Christopher Lee McCuin. Ai vete i ka telefonuar policise per te rrefyer se cfare po bente. Nje pamje e tmerrshme u shfaq para syve te agjenteve me mberritjen ne shtepine e tij. Ne zjarr ziente nje vesh i gruas, ndersa ne tryezen e bukes ne kuzhine ishte nje pjate me mish njeriu e nje pirun i ngulur ne te. Megjithate, policia thote se aktualisht nuk mund ta provoje qe burri ka ngrene vertet pjese te trupit te 21-vjecares. Vajza ishte vrare me nje goditje ne koke. McCuin kishte precedent penal per sulm te armatosur dhe ishte ndaluar per ngarje te makines nen ndikimin e lendeve narkotike.Hahaha.. sa i madh ai Razz.. po arsyet pse e kishte vrare nuk thoshte gje e? Smile) Nejse sikur te na jipte noj cope kofshe mire do ishte :PP
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Kronika.... E Huaj Empty
MesazhTitulli: Re: Kronika.... E Huaj   Kronika.... E Huaj Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kronika.... E Huaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» DRAMATISTE TE HUAJ
» Artistet e huaj per Shqiperine
» Terrorizmi, debohen 6 te huaj
» Semundjet fatale , hetim i huaj ne Elbasan

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: MEDIAT SHQIPETARE DHE TE HUAJA :: AkTuaLiteTi BoTėroR-
Kėrce tek: