AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 A ekziston lumturia filozofikisht ????

Shko poshtė 
3 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

A ekziston lumturia filozofikisht ???? Empty
MesazhTitulli: A ekziston lumturia filozofikisht ????   A ekziston lumturia filozofikisht ???? Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 8:06 pm

A egziston lumturia filozofikisht?

--------------------------------------------------------------------------------

Nder temat e lendes se filozofise eshte: Lumturia.
Dhe Lumturine ne shkolle e kemi trajtuar te lidhur me konceptin e kohes, perderisa filozofikisht e tashmja nuk e gziston, atehere dhe lumturia e tashme nuk egziston, ajo eshte vetem nje impuls nervor ne kohen e kaluar, i futur ne kujtesen tone, ose pritja e lumturise ne te ardhmen ( expectations, se nuk po ia gjeja fjalen e sakte shqip).
Per ata qe cuditen qe e tashmja nuk egziston, po shtoj arsyetimin filozofik, se sa themi " e tashme" ka kaluar nje ose dy sekonda, pra ajo e tashme u be e kaluar, dhe po i njejti arsyetim behet dhe per lumturine, madje e tashmja kalon aq shpejt, saqe nuk kemi kohe ta perceptojme lumturine ashtu sic duhet, ndaj ajo gjithnje mbetet nje kujtim ne te shkuaren dhe ne na duket sikur lumturia nuk arrihet kurre.
Si perfundim "lumturia" si koncept filozofik nuk arrihet kurre, lumturi absolute, si perkufizim nuk ka.
A jeni dakort?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

A ekziston lumturia filozofikisht ???? Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston lumturia filozofikisht ????   A ekziston lumturia filozofikisht ???? Icon_minitimeSat Jan 19, 2008 10:53 pm

po, njeriu e ka ne dore .....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRoNumri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

A ekziston lumturia filozofikisht ???? Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston lumturia filozofikisht ????   A ekziston lumturia filozofikisht ???? Icon_minitimeSat Jan 19, 2008 11:06 pm

me than te drejten.. nuk marr vesh shume nga filozofia..

Lumturia nuk ka nevoje per filozofi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

A ekziston lumturia filozofikisht ???? Empty
MesazhTitulli: A ekziston lumturia filozofikisht ????   A ekziston lumturia filozofikisht ???? Icon_minitimeSun Jan 20, 2008 11:11 pm

Redi, filozofia e di une qe te shpije ku te duash po te jesh i mire ne te teme, keshtu qe ndihmon....mendoj une.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

A ekziston lumturia filozofikisht ???? Empty
MesazhTitulli: Re: A ekziston lumturia filozofikisht ????   A ekziston lumturia filozofikisht ???? Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A ekziston lumturia filozofikisht ????
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A ekziston diskriminimi aty ku jetoni ..... ???
» Lumturia juaj .... apo e personit qe doni ????

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: FiLoZoFia-
Kėrce tek: