AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Keshilla per blerjen e Kompjuterave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Keshilla per blerjen e Kompjuterave Empty
MesazhTitulli: Keshilla per blerjen e Kompjuterave   Keshilla per blerjen e Kompjuterave Icon_minitimeSat Nov 03, 2007 5:41 pm

Blerja e kompjuterėve ndoshta ndonjėherė mund tė jetė katastrofale edhe pėr ata qė njohin tregun, kurse pėr fillestarėt mund tė jetė edhe shumė mė e vėshtirė.
Kompjuteri mė i shtrenjtė normalisht se do t'i kėnaqė tė gjithė blerėsit, por shumė tė rrallė gjenden ata qė dėshirojnė qė tė "hudhin" para.
Nė ēmimin e kompjuterit ndikojnė shumė faktorė: tipi i procesorit, madhėsia e hard-diskut, memoria, kartela grafike etj.
Pėr tė konfiguruar njė kompjuter pėr nevojat tuaja, duhet tė analizoni secilėn pjesė veē e veē, si dhe ēmimin e saj. Procesorėt kushtojnė tani prej 30 deri 300 €, hard-disk prej 60 deri 300 €, kartelat grafike prej 20 deri 400 €, por kartela grafike mund tė jetė dhe e integruar nė "motherboard", monitori prej disa qindra e deri nė disa mijėra €.
Kompanitė tė cilat mirren me montimin dhe shitjen e kompjuterėve zakonisht ato i ndajnė nė grupe: shtėpiake, multimediale, internet, zyre, lojėra...
Sė pari blerėsi duhet tė vendosė se pėr ēfarė i duhet PC, dhe duhet tė kėrkojė njėrin nga kėto grupet.
********************************

PC pėr zyre

Nėse i shikojmė kompjuterėt tipik pėr zyre tė kompanive HP dhe Fujitsu-Siemens, e para qė bie nė sy ėshtė se ato kanė njė shtėpizė kompakte. Nėse ju e konfiguroni njė kompjuter pėr zyre, shtėpiza e vogėl nuk ėshtė imperativ, sepse nuk mund tė gjendet lehtė, sepse kėrkohet shumė pėr shkak se zė njė vend tė vogėl nė hapsirė.
Pėr shkak se nė punė nuk luhen lojėra (sė paku ato tė kėrkuarat), kartela grafike e shtrenjė nuk nevojitet - kėrkoni motherboard tė integruar, dhe pasi dėshirojmė njė shtėpizė mė tė vogėl, ajo duhet tė jetė e formatit mikro ATX.
Kompjuterėt nė zyre janė tė lidhur nė rrjet, dhe kartela e rrjetit ėshtė e domosdoshme. Shumica e kartelave tė rrjetit kanė shpejtėsi prej 100 Mb/s. Nėse mendoni pėr njė tė ardhme tė largėt, duhet kėrkuar njė motherboard i cili pėrmban ethernet - gigabit.
Edhe zėrimi nė zyre nuk duhet tė jetė i kualitetit tė lartė (shumė shpesh ėshtė edhe i padėshirueshėm), dhe kėshtu pėr kartelėn e zėrit as qė duhet menduar - zėrimi i integruar nė MB ėshtė mė shumė se sa duhet.
Madhėsia e hard-diskut nė kompjuterin e zyres, ėshtė shumė vėshtirė tė vendoset, sepse mvaret prej natyrės, punės dhe organizmit tė rrjetit. Shumė shpesh madhėsia prej 40 GB ėshtė e mjaftueshme, por nėse dėshironi tė vendosni njė numėr tė madh tė tė dhėnave atherė mund tė merret edhe madhėsi mė e madhe. Sa i pėrket memorisė, me tė mund tė zgjedhet mė lehtė, pėr fillim mjafton 256 MB, por nėse kėrkohet nevoja, ajo mund tė shtohet shumė lehtė.
Edhe pse koha e floppy-t ka kaluar, ėshtė e nevojshme posedimi i saj, pasi puna nė zyre e kėrkon njė gjė tė tillė.
Nė kėtė grup tė kompjuterave nuk nevojitet DVD, do tė kryejė punė edhe njė CD-ROM i thjeshtė.
Sipas mundėsisė, nė zyre njėri nga kompjuterat duhet tė ketė "CD-writer".
Nė shumicėn e rasteve ėshtė e mjaftueshme monitor prej 17' CRT, por sipas mundėsisė edhe LCD 15' qė do tė zė mė pak vend.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Keshilla per blerjen e Kompjuterave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» 15 keshilla per orgazmen femerore .......
» 6 keshilla per te larguar ndrojtjen ne sex !!!!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: INTERNET/PROGRAME/SHKARKIME :: InForMatiKe DhE InTerNeT-
Kėrce tek: