AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Mbroni te dhenat ne Laptoin tuaj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Mbroni te dhenat ne Laptoin tuaj Empty
MesazhTitulli: Mbroni te dhenat ne Laptoin tuaj   Mbroni te dhenat ne Laptoin tuaj Icon_minitimeSun Nov 25, 2007 4:15 pm

Laptopėt janė praktik, mirėpo tė dhėnat brenda tyre janė tė ekspozuara ndaj disa rreziqeve shtesė, qė ėshtė veēanėrisht shqetėsim nėse jeni shfrytėzues afarist i cili merret me tė dhėna tė ndjeshme. Disa nga kėshillat e mėposhtme do tė duhej tė zvogėlonin dėmin nė rast se ndodhė mė e keqja. Tė dhėnat nė laptopė, shumė shpesh, vlejnė mė shumė se vet ai kompjuter, e edhe nėse nuk kanė ndonjė vlerė tė madhe materiale, nė rast tė vjedhjes, shumica e tė dhėnave personale tė cilat gjenden nė kompjuter - po ra nė duar tė personave tė gabuar, mund t’i shkaktojė kokėēarje tė mėdha pronarit - andaj situatat e tilla mė mirė ėshtė tė parandalohen.

1. Asnjėherė mos i leni fjalėkalimet (passwordat) nė shtėpizė tė laptopit apo nė ēantėn e kompjuterit. Provoni t’i mbani mend, por nėse mbajtja nė mend nuk u shkon pėr dore, atėherė ruani ato nė ndonjė pajisje tjetėr qė e keni gjithmonė afėr vetes – si p.sh. celular. Gjithashtu do tė ishte e menēur tė shkruhet fjalėkalimi nė atė mėnyrė qė tė mos jetė e qartė se pėr ēfarė bėhet fjalė.

2. Vjedhja e laptopėve nė rastet mė tė shpeshta ndodhė kur dikujt i jepet rasti ta bėj atė. Po e latė laptopin pa mbikėqyrje nė njė vend ku ka shumė njerėz, sigurisht qė dikush do ta vjedhė vetėm pėr faktin pse mundet. Kur ta leni laptopin nė automjet, gjithmonė vendosni nė bagazh ku nuk shihet nga kalimtarėt, nė dhomė tė hotelit asnjėherė mos e lini nė tavolinė, por vendoseni nė ēantėn e vet dhe largojeni nga vendi ku bie nė sy. Mė sė miri do tė ishte ta vendosni nė ndonjė sef, andaj para se ta rezervoni dhomėn pyetni nėse ajo ka nė dispozicion njė sef. Shumica e hoteleve kanė, nėse asgjė tjetėr, njė pėrqindje tė dhomave me sef.

Njė metodė e shkėlqyer kundėr vjedhjes sė laptopėve ėshtė brava (bllokuesi) Kensington. Laptopėt modern kanė njė vrimė nė shtėpizė ku mund tė fusni bravėn me tel apo me zinxhir i cili mė pas ngjitet pėr diēka tė fortė dhe qė ėshtė fikse (radiator, tavolinė e rėndė, krevat). Bravat Kensington posedojnė shifrėn apo drynin me ēelės, e emrin e kanė marrė sipas kompanisė e cila fillimisht ka filluar t’i shfrytėzojė ato. Me kohė sistemi i tyre ėshtė bėrė standard i miratuar nga pothuajse tė gjithė prodhuesit e laptopėve.

3. Tė dhėnat posaēėrisht tė ndjeshme nė laptopė gjithsesi mbroni me enkriptim shtesė. Sistemi Windows pėrmbajnė nė vete EFS (Encrypted File System), e mund tė pėrdoren edhe zgjidhje nga prodhuesit tjerė, siē ėshtė Drivecrypt i kompanisė me renome botėrore Securstar. Tė dhėnat e mbrojtur nė kėtė mėnyrė pothuajse ėshtė e pamundur tė lexohen, e shanset qė kėtė tė arrijė ndonjė hajn i rėndomtė janė barazi me zero.

4. Mbroni sistemin tuaj me fjalėkalime. Ēdo laptop mund tė sigurohet me fjalėkalimin nė BIOS qysh nė nisjen e kompjuterit, fjalėkalimi shtesė mund tė kyēet para fillimit tė punės sė Windows. Keni kujdes qė fjalėkalimi tė mos jetė i thjeshtė dhe shfrytėzoni shkronja tė mėdha e tė vogla si dhe numra nė njė fjalė. E nė rast qė laptopi ka transmetues identifikimi nėpėrmes gishtit, gjithsesi pėrdoreni.

5. Nėse ndodhė me e keqja dhe ua vjedhin laptopin, do tė kishte shumė vlerė po ta gjenit prapė. Ekzistojnė kompani tė cilat mundėsojnė pėrcjelljen e laptopėve nė bazė tė softuerit tė instaluar. Fatkeqėsisht, ai softuer mund tė bėj punė vetėm kur laptopi juaj i vjedhur tė kyēet nė internet, por edhe kjo ėshtė mė mirė se hiē.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mbroni te dhenat ne Laptoin tuaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sa rendesi i jepni Look-ut tuaj?
» Sa persona keni ne msn tuaj ?
» Jepni mendimin tuaj.....
» Si jeni takuar me te dashurin/en tuaj?
» Me cfare fruti do e krahasonit te dashurin/en tuaj?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: INTERNET/PROGRAME/SHKARKIME :: InForMatiKe DhE InTerNeT-
Kėrce tek: