AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Opozita: "Berisha", e korruptuar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Opozita: "Berisha", e korruptuar Empty
MesazhTitulli: Opozita: "Berisha", e korruptuar   Opozita: "Berisha", e korruptuar Icon_minitimeFri Dec 07, 2007 10:20 pm

Opozita: "Berisha", e korruptuar
E Premte, 07 Dhjetor 2007

Opozita parlamentare u shpreh dje me te njejtin qendrim ne lidhje me deshtimin e qeverise "Berisha" ne luften kunder korrupsionit. Komenti negativ i se majtes ka gjetur mbeshtetje tashme te raporti i Transparency International, i shpallur dje, ku verehet se Shqiperia renditet e treta ne bote per korrupsion, pas Kamboxhias dhe Kamerunit. Menjehere pas publikimit te ketij raporti, reaguan nga selite e tyre perkatese Partia Socialiste dhe Levizja Socialiste per Integrim. Bazuar ne kete raport, keto dy parti e cilesuan qeverisjen aktuale te deshtuar ne luften kunder korrupsionit. Kryetari i Partise Socialiste, Edi Rama, gjate nje komunikimi me mediat, u shpreh se "jam thellesisht i keqardhur per faktin se deshtimi spektakolar i qeverise shqiptare ne luften kunder korrupsionit tanime nuk eshte vetem nje kendveshtrim i Partise Socialiste dhe opozites, po i 78% te shqiptareve. Pra, edhe i shume prej atyre grave dhe burrave qe i kane dhene voten per te luftuar korrupsionin kesaj mazhorance qe zhytet perdite e me thelle ne korrupsion". Sipas tij, ky eshte lajmi me ngjethes qe mund te merrnin shqiptaret ne vitin 2007. E nderkaq, per kreun e Partise Socialiste kete rezultat do te sillte politika e vjeter, e sidomos kjo qeverisje qe korrupsionin e ka shtratin e ekzistences se saj. "Ky eshte treguesi me kuptimplote i deshtimit te politikes se vjeter dhe ne radhe te pare te Kryeministrit Sali Berisha, per te adresuar kete problem te madh, i cili, sic e kam thene qe ne krye te heres, nuk zgjidhet me gjueti shtrigash, me prerje kokash, apo me kontroll partiak mbi institucionet kushtetuese, por me nje politike te re reformash qe modernizojne shtetin shqiptar", vleresoi Rama gjate fjales se tij.

Nga ana e saj, Levizja Socialiste per Integrim shprehu shqetesimin per situaten teper te erret qe paraqet perhapja e korrupsionit ne vend. Kryetari i Komitetit Drejtues Kombetar prane LSI-se, Edmond Haxhinasto, duke u ndalur ne kete ceshtje, vuri ne dukje se "raporti i Tranparency International, i jep nje shuplake tjeter kesaj qeverie demagoge e te paafte, duke e renditur Shqiperine nder tre vendet me te korruptuara ne bote". Per kete arsye, Haxhinasto deklaroi se "kjo qeveri, tashme e pandjeshme ndaj pakenaqesise qytetare, duhet te zgjohet nga papergjegjshmeria dhe deliranca dhe te reagoje me seriozitet jo vetem ndaj nje nxirje te imazhit te vendit, por mbi te gjitha ndaj keqtrajtimit qe po u ben qytetareve te ketij vendi". Nderkohe, kreu i PSD, Gjinushi, e ka lidhur korrupsionin dhe me perpjekjen e qeverise per shkaterrimin e institucioneve.

Edi Rama:

"78% e shqiptareve mendojne se niveli i korrupsionit do te rritet ose s'do te ndryshoje ne 3 vitet e ardhshme. 78% e shqiptareve s'kane me asnje shprese se Berisha e dushkaret e tij te 3 korrikut 2005, mund ta sherojne Shqiperine nga kjo semundje e tmerrshme. 78% e shqiptareve duan nje politike te re dhe ne do t'ua japim ate, pa as me te voglin dyshim".

Edmond Haxhinasto:

"Raporti i Transparency International, i jep nje shuplake tjeter kesaj qeverie demagoge e te paafte, duke e renditur Shqiperine nder tre vendet me te korruptuara ne bote. Goditje me te rende per imazhin nderkombetar te vendit nuk mund te kishte. Kjo qeveri duhet te zgjohet nga papergjegjshmeria dhe deliranca dhe te reagoje me seriozitet"

Majlinda Bregu:

"Sondazhet kane nevoje te shihen ne detaje, para se te analizohen, megjithate i rendesishem eshte fakti qe ne publik ka nje perceptim se korrupsioni mbetet i larte. Por lufta kunder korrupsionit s'eshte vetem mision i qeverise, por gjithe shoqerise shqiptare, ne menyre te vecante nje rol te rendesishem ne kete lufte ka sistemi gjyqesor"

Gjinushi:

"Shqiperia ka ecur mbrapa ne keto dy vjet. Ne Shqiperi jane goditur themelet e demokracise, e ato duhen rivendosur. Qeverite e deshtuara duan institucione te kontrolluara. Qeverite qe nuk afrojne dot zhvillim, mireqenie kane nevoje per diktat e dhune. Ato duhen per te fshehur deshtimin e korrupsionin qeveritar".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Opozita: "Berisha", e korruptuar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Opozita kerkon 11 " dezertoret "
» "New York Times ": Si hoqi Berisha qindra oficere
» Prinderit ne panik:"Larg mostren nga shkolla... "
» Themelohet cmimi pagezuar "Niko Nikolla"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: MEDIAT SHQIPETARE DHE TE HUAJA :: PoLiTiKa-
Kėrce tek: