AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Libri I Pare Shqip

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Libri I Pare Shqip Empty
MesazhTitulli: Libri I Pare Shqip   Libri I Pare Shqip Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:35 am

Libri i pare Shqip


Gjon Buzuku

Autori i parė i njohur gjer tani i letėrsisė shqiptare, shqipėruesi i njė libri kishtar, qė ėshtė quajtur "Meshar", (1555) mė e vjetra vepėr shqipe e botuar qė ka arritur. Ishte prift katolik, famullitar i njė kishe nė Shqipėrinė Veriore jo aq larg nga vendi i botimit, ndofta nė trevėn e Ulqinit e tė Tivarit. Kopja e librit qė ka arritur ėshtė e cunguar, i mungojnė 16 faqet e para, ndėr to edhe fleta e ballit. Pėrmban lėndė tė ndryshme kishtare dhe pjesėt kryesore tė liturgjisė katolike. Kjo pėrmbajtje flet pėr pėrdorim tė gjuhės shqipe nė shėrbesat fetare, lidhur siē duket me pėrpjekjet pėr pėrdorimin krahas latinishtes edhe tė gjuhėve amtare, pėrpjekje tė pėrftuara nėn shtysėn e Reformės.

Meshari ėshtė botuar me alfabetin latin tė tipit gjysmėgotik, i zakonshėm nė atė kohė nė Italinė Veriore Kryesisht pėr tingujt e shqipes qė nuk i ka latinishtja (g, gj, th, dh, z, x, i) ka edhe pesė shkronja tė posaēme, qė kanė pėrgjasim me disa shkronja tė alfabetit cirilik. Autori shihet se ndjek njė traditė mjaftėsisht tė konsoliduar tė shkrimit tė shqipes, tė cilėn do ta vijojnė edhe autorėt pasardhės tė Shqipėrisė Veriore. Qenia e njė tradite letrare tė mėparshme shfaqet edhe nė gjuhėn relativisht tė pėrpunuar tė veprės. Nė pasthėnie shprehen shkoqur ndjenat atdhedashėse qė e kanė frymėzuar, dėshira e tij pėr tė ndritur mendjen e bashkatdhetarėve. Nė veprėn e Buzukut gjejmė ndonjėherė edhe pjesė tė njė proze tregimtare me vlera letrare, tė shkruara me gjuhė tė qartė dhe tė kuptueshme. Bie nė sy puna e tij, ose e traditės sė, mėparshme, pėr pasurimin e shqipes me fjalė tė reja, nė mes tė cilave ka mjaft fjalė tė sferave tė jetės mendore. Si vepėr e parė shqipe e njohur, "Meshari" ka rėndėsi tė madhe pėr historinė e kulturės, nė mėnyrė tė veēantė pėr historinė e shqipes sė shkruar dhe tė letėrsisė shqiptare. Ėshtė dėshmi e shqipes nė shek. XVI, nė njė fazė kur nuk ishin zhvilluar ende njė pjesė e dallimeve dialektore tė mėvonshme. Me gjuhėn nė njė masė tė mirė tė standardizuar e tė kodifikuar, si koine letrare qė u ngjiz e u zhvillua me veprat e autorėve tė Veriut nė shekujt XVI - XVIII, vepra e Gjon Buzukut hapi njė etapė tė re nė lėvrimin e shqipes si gjuhė e shkruar kulture.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 39
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Libri I Pare Shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Libri I Pare Shqip   Libri I Pare Shqip Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:37 am

Smile me shume vlera keto vazhdo keshtu Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Libri I Pare Shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Libri I Pare Shqip   Libri I Pare Shqip Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:42 am

Hahhahahahhaha e sheh sa po te ndihmoj jo po thuaj po deshe qe nuk jam moderatore e mire hahahhahha Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 39
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Libri I Pare Shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Libri I Pare Shqip   Libri I Pare Shqip Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:49 am

Sthem dot gje Smile je e mrekullueshme Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Libri I Pare Shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Libri I Pare Shqip   Libri I Pare Shqip Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:51 am

Merci ,jo po fol po deshe hahahhaha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Libri I Pare Shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Libri I Pare Shqip   Libri I Pare Shqip Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Libri I Pare Shqip
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Link me mp3 shqip
» Zbulohet ne arkivat e Vatikanit nje dokument shqip
» GJeja e pare...
» Viktima e pare e internetit
» Dashuria Me Shikim Te Pare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARTI & KULTURA :: LeTėrSiA-
Kėrce tek: