AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Plumba per nder, vrasin motren me te dashurin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Plumba per nder, vrasin motren me te dashurin Empty
MesazhTitulli: Plumba per nder, vrasin motren me te dashurin   Plumba per nder, vrasin motren me te dashurin Icon_minitimeFri Dec 07, 2007 10:59 pm

Plumba per nder, vrasin motren me te dashurin
Dhjetor 2007

Bresherite e automatikur i kane marre jeten dy te te rinjeve te dashuruar ne fshatin Lure Qender te rrethit te Dibres. Nazife Buci, 17 vjec dhe Granit Gjoci, 18-vjec jane qelluar me mbi 30 plumba ne shtratin e vajzes ne banesen e familjes Buci. Policia tha se autoret e dyshuar te ngjarjes jane Selman, Urim dhe Ylli Buci te moshave 30-40 vjec, tre vellezerit e 17-vjecares te cilet dyshohet ta kene kryer vrasjen e dyfishte per te ndeshkuar dashurine e dy te rinjve. Mesohet se tre vellezerit jane larguar nga vendngjarja, ndoshta ne drejtim te Mirdites. Ata kane perfituar nga njohja e terrenit dhe distanca e shkurter permes nje shtegu qe te nxjerr ne rrugen kombetare.

Dy te rinje kane mbetur te vdekur ndersa mendohet se ata kane qene duke kryer mardhenbje intime. Burime te polcise se Dibres bejn te ditur se tre vellezerit kishin kohe qe kishin dyshime per lidhjen e motres se tyre me fqinjin. Vajza kishte mohuar gjithshka, e bindur se dashuria e saj nuk do te gjente miratimin e vellezerve. Kjo pasi ne kete fshat te thelle te rrethit te Dibres rregullat kanunore qe ndalojne martesat brenda fshatit, jane ende te fuqishme. Nderkohe nga hetimet mesohet se familja e vajzes kishte dyshime ne lidhje me seriozitetin e 18-vjecarit, i cili punonte si emigrant sezonal ne Greqi.

Burime te policise se Dibres bejne te ditur se ngjarja ka ndodhur rreth ores 11.30 te paradites se djeshme. Uniformat blu qe mberriten ne vendngjarje thane se trupat e viktimave u gjeten gjysmelakuriq, te pershkuar nga dhjetera plumba e te mbytur ne gjak. “Mbi dy te rinjte eshte zbrazur nje karikator i tere “Kallashnikovi” bene te ditur burime policore te cilat saktesuan se ekzekutori, i cili ka qelluar nga dritarja, mendohet te kete qene Ylli Buci. Krismat kane ngjallur reagimin e banoreve te fshatit, te cilet kane nxituar te drejtohen ne benesen ku ishte konsumuar tragjedia. Me te konstatuar krimin, ata kane njoftuar policine e Dibres. Uniformat blu jane detyruar te therresin mjete te ushtrise per te care rrugen e bllokuar nga debora, ndersa distancen e fundit jane detyruar ta pershkojne ne kembe per afro tre ore.

Ne oret e vona te mbremjes, policia e Dibres ka mundur te arrestoje njerin prej vellezerve te akuzuar per vrasjen e dyfishte. Urim Buci, 32 vjec, eshte dorezuar pa bere rezistence, pasi eshte rrethuar nga policia. Ai ka lene mbi debore armen me te cilen dyshohet te jete kryer krimi dhe ka ngritur duart lart. Urim Buci eshte kapur rreth ores 21.00 ne dalje te fshatit Lure dhe eshte derguar ne dhomat e paraburgimit te Drejtorise se Policise se Qarkut te Dibres. Burime policore bejne te ditur se 32-vjecari ka pranuar krimin menjehere pas arrestimit. “E vrava per nder Granitin, pasi me kishte hyre ne shtepi dhe me kishte dhunuar, duke prishur nderin”-mesohet te kete deklaruar 32-vjecari Urim Buci. Nderkohe mesohet se policia vazhdon kerkimet per kapjen e dy velleserve te tjere, Selman dhe Ylli Bucit. Sipas uniformave blu, 32-vjecari eshte kapur pas ndihmes se dhene nga banoret e fshatit, te cilet kane orientuart policine ne lidhje me levizjet e 32-vjecarit. Familja Gjoci:“E donim vajzen per nuse”

Uniformat blu kane marre ne pyetje familjare te te dyja viktimave, te cilet kane shpjeguar dinamiken e ngjarjes dhe motivin. Familjare te 18-vjecarit Granit Gjoci kane treguar se ata ishin ne dijeni te lidhjes mes dy te rinjve dhe kishin vendosur te dergonin njerez per te kerkuar doren e vajzes. Ata thane se e njihnin Nazifen qe femije dhe do te deshironin ta kishin nusen e shtepise, por prisnin nje atmosfere me te pershtatshme per shkak te refuzimit te prere te vellezerve Buci. Sipas Familjareve te 18-vjecarit, te marre ne pyetje nga policia, Graniti i kishte treguar te afermve te tij per dashurine qe kishte lindur mes dy te rinjeve dhe ata kishin vendosur te dilnin mbi zakonet kanunore, te bindur se edhe Bucet fqinje do te benin te gjejtin veprim.

Si u kapen ne flagrance adoleshentet

Burime nga grupi hetimor saktesojne se nga te dhenat e para rezulton se krimi ishte i paramenduar dhe i parapergatitur. Selman, Urim dhe Ylli Buci, kishin organizuar me perpikmeri edhe planin “operacional” per kapjen ne flagrace te motres se tyre me fqinjin adoleshent. Ata i kishin thene te motres se do te shkonin ne mal per te prere dru, ndersa ajo duhej te kryente punet e shtepise dhe te bente gati ushqimin per vellezerit. Me te pare qe vellezerit ishin larguar nga banesa e tyre nepermjet nje shtegu me debore, Nazife Buci mesohet se ka thirrur shokun e saj, 18-vjecarin Granit Gjoci. Adoleshenti ka vrare friken per hir te dashurise me Nazifen dhe ka mberritur menjehere ne banesen e te dashures se tij. Dy te rinjte mesohet se nuk ishin takuar prej nje muaji, nga frika e tre vellezerve te serte. Dy te rinjte mesohet se kane hyre ne dhomen e gjymit duke kryer edhe marredhenie intime. Ndekaq jane kthyer ne banese tre vellezerit Buci. Selmani, Urimi dhe Ylli dhe kane rrethuar me pare banesen duke hyre me pas brenda dhe qelluar me bresheri automatike mbi dy te rinjte qe ndodheshin ne dhomen e gjumit.

Kerkimet ne tre komisariate

Forca te shumta te policise kane mberritur ne fshatin Lure Qender, duke mundur te ndalojne njerin prej tre vellezerve, te cilet dyshohet se jane autore te vrasjes qe ka tronditur banoret e rrethit te Dibres. “Jane ngritur postblloqe ne te gjitha akset rrugore, por ende nuk eshte bere i mundur ndalimi i dy te tjereve. Dihet vetem se ata jane larguar nga vendngjarja me nje automjet”, thote zedhenesi i drejtorise se policise se qarkut Aldo Puca. Uniformat blu te Dibres jane lidhur me tre komisariatet fqinje, ate te Mirdites, Burrelit dhe Kukesit te cilet kane ngritur postoblloqe ne rruget nacionale. Burime policore thane mbreme se gjate nates pritet te filloje “krehja” e zones, e cila konsiderohet teper e veshtire per shkak te debores qe ka arritur ne lartesine e 1,5 metrave. Gjithashtu policia ka kerkuar perforcime nga komisariatet fqinje, pasi me efektivet qe ka ne dispozicion ka veshtiresi ne kontrollin e gjithe shtigjeve malore.

Kerkuam fejesen, fqinjet refuzuan

Ngjarja mesohet se ka zanafillen disa muaj me pare me pare, qe kur Granit Gjoci eshte kthyer nga Greqia ku punonte si punetor sezonal. Lidhja e dy te rinjve ka rene ne sy te vellezerve Buci te cilet e kane paralajmeruar disa here Gjocin. Familjare te vellezerve Buci kane treguar se ata i kane cuar Gjoceve mesazhin se “lidhja midis dy te rinjve do te kurorezohej me fejese ose djali te largohej prej motres se tyre”. Burime prane familjeve saktesojne se per presionet e vellezerve Gjoci ka patur dijeni edhe policia vendore, por nuk e ka marre ceshtjen seriozisht. Banore te fshatit i kane treguar policise se Nazife Buci i ka kerkuar te fejohet dhe Gjoci e ka pranuar ate. Me pas ceshtja ka ndryshuar permasat duke kaluar ne ato familjare. Ferit Buci i ati i Nazifes i ka kerkuar qe ta merrte vajzen perndryshe turpi nuk gelltitet kaq lehte ne Malesi, por Xheladin Gjoci nuk ka pranuar duke e detyruar dhe djalin te mos benin miqesi me Bucet. Familjare te Buceve kane treguar se reagimi i familjes se emigrantit ka bere te lindin dyshime per qellime jo serioze nga ana e djalit.

“Gjoci ishte paralajmeruar”

Nje nder familjaret e vellezerve te akuzuar, K.Buci, tregon per “Koha Jone” se krimi I djeshem ishte I paralajmeruar. “Prej disa kohesh ne kemi marre vesh kete lidhje te dy te rinjve por nuk mendonim se ngjarjet do te mernin keto permasa. Granit Gjoci edhe pse ishte paralajmeruar ta linte te qete vajzen nuk eshte stepur, por vellezerit duke qene gjithmone dyshues e kishin ruajtur”. K. Buci ka treguar se dhe pikerisht dje Gjoci kishte shfrytezuar vetmine vajzes ne shtepine e saj. “Ka qene nje moment i veshtire per ta, nje rast i tille nuk falet kollaj ne Malesi ku neser te gjithe do te benin me gisht. Keshtu kane menduar se mund te vendosin nderin ne vend” ka perfunduar i afermi i familjes Buci.

“Nafizja u nxitua te lidhej me emigrantin”

Nje bashkemoshatare e Nafijes me iniciale A.V ka treguar ne linje telefonike per “Koha Jone” se shoqja e saj ishte nxituar ne lidhjen me emigrantin. “Une i kam njohur shume mire djemte e Ferit Bucit, gjithashtu dhe Nazifen e cila ra viktime e nje dashurie me nje njeri te qe ishte kthyer rishtas nga emigrimi dhe nuk e njihte mire. Vellezerit Buci punonin dhe shikonin hallet e tyre duke mos u ndjere ne fshat as per mire as per keq e te tille i njeh i gjithe fshati por turpi i ka detyruar te marrin kete vendim ekstrem. Kjo eshte ngjarje e turpshme per gjithe zonen e jo me per familjen”- thote 18-vjecarja, duke mos ditur te komentoje me tej ngjarjen.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Plumba per nder, vrasin motren me te dashurin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A do e falnit te dashurin/en nese ju tradheton ???
» Si jeni takuar me te dashurin/en tuaj?
» Me cfare fruti do e krahasonit te dashurin/en tuaj?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: MEDIAT SHQIPETARE DHE TE HUAJA :: KroNiKaT-
Kėrce tek: