AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Kalendari 2008: Miss-et veshin muret

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kalendari 2008: Miss-et veshin muret Empty
MesazhTitulli: Kalendari 2008: Miss-et veshin muret   Kalendari 2008: Miss-et veshin muret Icon_minitimeWed Jan 16, 2008 3:23 am

Nga studente tė zellshme nė vajza qė pozojnė pėr kalendarėt. Pothuajse tė gjitha aspirojnė tė bėhen ekonomiste, ndėrsa sfilatat apo moda pėrbėjnė njė hobi tė jetės sė tyre. Me shumė dėshirė kanė pozuar pėr kalendarin “Miss Shqipėria 2008”, si pėr tė pėrmbushur njė dėshirė tė moshės dhe pėr t’u treguar tė gjithėve se viti nis bukur, kur nis me ta. Vajzat e mbara tė kalendarit 2008!

Kalendarėt e miseve: njė burim estetik shumė i mirė pėr t’i kujtuar tė gjitha femrave njė mundėsi tė veshjes me shije, sipas muajve tė caktuar. Objekte tė njė koleksioni ku koleksionohen jo thjesht datat, muajt apo vitet, por edhe emancipimi shoqėror, estetik, kulturor, pėrmes imazhit tė vajzave tė bukura dhe prezantimit tė natyrės sonė.
“Kalendari Miss Shqipėria 2008”, si pėr tė pėrmbushur tė parėn traditė tė kalendarėve krijuar nga “Deliart Association”, kėtė vit sjell njė ide krejt tė re tė prezantimit tė misseve nė kalendar.

Kalendari ėshtė konceptuar i tėri nė dinamikė dhe pėr tė kanė pozuar 9 vajza, tė pėrzgjedhura si mė tė bukurat e konkursit “Miss Shqipėria”, aktivitet i pėrvitshėm organizuar nga “Deliarti” dhe producenti i saj, Petri Bozo. “Po tė vėsh re fotografitė ka njė lloj dinamizmi tė cilin pak e kemi respektuar nė vitet e mėparshme”, thotė producenti Bozo.

“Nė kalendar ndihet fryma e lėvizjes brenda rastėsisė. Vajzat janė shumė tė lirshme, flokėt u shpupurisen nga era, portretet e tyre nuk janė statike, por tė ngjashme me reagimet reale tė ēdo vajze tė thjeshtė. Nė kėto foto as natyra nuk vjen nė mėnyrė artificiale, por kemi shfrytėzuar atė qė natyra ka dhėnė pėr momentin. Janė foto origjinale dhe aspak tė importuara nė gjendje”.

Bozo shton nga viti nė vit, nė kalendar, pėrveē vajzave qė pozojnė, ndryshon edhe diēka tjetėr drejt pėrmirėsimit.

“Nga vėrejtjet e bėra nga profesionistė tė kėsaj fushe nė vitet e mėparshme menduam qė kalendari tė kishte shumė ngjyra nė kostumografi. U pėrpoqėm qė pėr ēdo tip vajze tė pėrshtasnim veshjen klas, elegante dhe me ngyra. Tė gjitha kėto e zbukurojnė shumė foton”, shton ai duke, pohuar se kalendari i “Miss Shqipėrisė” kėtė vit do tė ketė sigurisht bumin e vet.

Kalendari i 2008 ka si qėllim tė prezantojė femrėn nė lidhje organike me natyrėn, tė prezantojė njė femėr afėr sė vėrtetės, femrėn e kohės, pa retushime dhe sforcime. Njė femėr origjinale dhe joshėse njėkohėsisht.

Nė fletėt e kalendarit vajzat janė shndėrruar nė femra tė mrekullueshme, nė modele qė imponojnė bukurinė dhe qė tė bėjnė t’i admirosh. Janė nėntė vajza qė pėrcjellin imazhin fetė pas flete. Duke filluar nga fituesja e Miss Shqipėrisė Irsa Demneri, pėr tė vijuar me Kristina Neranxi, Adela Zeza, Erisa Manēellari, Vjola Gaxhenji, Argjirula Shkėmbi, Dajana Ndreu, Elona Mulgeci dhe Klodiana Dyrmishi.

Ndėrsa shfleton faqet e kalendarit kupton se pėrngjason mė shumė si fotoreportazh se sa njė kalendar tipik. Ēdo fletė e kalendarit ngjan si njė ditė e shkėputur nga jeta e vajzave tė bukura, si pėr tė frymėzuar femrat shqiptare, se kjo ditė ėshtė edhe dita e tyre.

Vajzat janė fotografuar nė udhėtime, nė det e mal dhe nė secilėn prej fotografive ambienti apo peizazhi shkrihen me miset.

Kalendari qė ndryshon me vitet

Duke folur pėr ndryshimet konceptuale qė kanė shoqėruar kalendarin nė vite, Bozo mendon se ėshtė normale qė edhe kalendarėt e sė ardhmes tė vijnė nė ndryshim. “Fotot e bujshme tė Ēiljetės nė kalendarin e parė (Kalendari Miss Shqipėria 2003), patėn njė lloj kontestimi nė vija tė trasha, sepse ėshtė shumė e vėshtirė qė njė shoqėri kaq e patriarkalizuar, siē ėshtė shoqėria shqiptare ta konceptojė njė risi tė kėsaj forme. Si nė ēdo vend kur del diēka e re, ose mirėpritet, ose komentohet. Shqiptarėt pėrgjithėsisht janė mosbesues ndaj shumė fenomeneve qė kanė tė bėjnė me bukurinė”. Ndėrkohė ai shton se ky kontestim fillestar ka ardhur duke u zbutur dhe mentaliteti po ndryshon. Sikurse nga viti nė vit ndryshon edhe kalendari.

“Nisur edhe nga eksperiencat qė shohin nėpėr botė shqiptarėve sot nuk u bėjnė mė pėrshtypje fotot e zhveshura. Nga ana tjetėr, ėshtė njė tendencė bashkėkohore e fotove sot ku femrat nuk paraqiten edhe aq tė zhveshura. Kėshtu qė duke i qėndruar shumė besnik frymės bashkėkohore, duke filluar qė nga viti i kaluar kalendari ka kaluar drejt pėrmirėsimit, nė tempin e raportit “veshje-zhveshje”. Mendoj qė fotot janė nė normalitetin e tyre gjė qė nuk do tė thotė se e kemi mbytur bukurinė e femrave duke i fotografuar tė veshura. Nė mėnyrė absolute kjo nuk qėndron. Mendoj se jemi saktė dhe mirė deri kėtu”.

Kalendari mashkullor?

Natyrshėm lind pyetja, nga kalendari i parė femėror, mos ėshtė koha tė kalohet tek i pari kalendar mashkullor? Producenti i “Miss Shqipėrisė” Petri Bozo, e ka njė pėrgjigje mohuese pėr kėtė pyetje, tė paktėn pėr “Deliartin” qė ai drejton, duke shpjeguar edhe arsyet e tij. “Kalendari i Miss Shqipėrisė” ėshtė njė rrjedhė organike e evenimentit tė konkursit nė fjalė, i cili pėrqėndrohet vetėm te vajzat shqiptare. Prandaj nuk mund tė ndodhė qė kalendari ynė tė ndėrrojė destinacion, aq mė tepėr qė kalendari ynė nuk ėshtė njė qėllim nė vetvete”.

Nė morinė e kalendarėve qė publikohen nė Shqipėri, pa dyshim qė Kalendari i Misseve ėshtė mė i miri dhe i denjė pėr t’u mbajtur nė ēdo ambient, ku nevojitet njė i tillė.

“Kalendari ynė i viti 2003 ka qenė i pari, kėshtu qė nuk pėrbėn njė start konkurrence. Nė treg ka shumė kalendarė dhe njė pjesė i bėjnė pėr hobi, ndėrsa njė pjesė pėr qėllime komerciale. Kush i bėn pėr qėllime komerciale mendoj se ėshtė i gabuar, sepse nė turmėn e tmerrshme tė kalendarėve tė huazuar nga Kina, ose dhuratave qė bėjnė shumė firma tė ndryshme dhe qė dhurohen, kalendari nuk ėshtė njė mjet pėr tė fituar. Ne e bėjmė se ėshtė njė mjet pėr mirėnjohje ndaj njė grupi tė caktuar vajzash qė meritojnė pėr tė qenė nė faqet e tij, pėr tė pasur mė shumė vėmendje. E bėjmė gjithashtu pėr tė kujtuar eventin qė ndodhi gjatė verės nė njė periudhė dimri dhe ruajmė zinxhirin e aktiviteteve tona. Mė mirė se njė kalendar i misseve, ēfarė mund tė vendoset nė mur?

Vajzat nė objektivin e fotografit

Petrit Pema ėshtė fotografi i tė gjitha vajzave nė fletėt e kalendarit, dhe pėr tė arritur atė qė ne shohim, ai ka bėrė me qindra shkrepje tė aparatit. “Vajzat qė janė pėrzgjedhur pėr kalendarin dihet se janė tė bukura, pasi vijnė nga njė konkurs bukurie. Zakonisht ideja e njė fotografie ėshtė qė tė nxjerrė bukurinė e trupit tė vajzės, bukurinė e portetit tė saj. Ndėrkohė qė nė shumicėn e fotove qė kemi bėrė pėr kėtė kalendar, linja qė ne ndoqėm doli jashtė kėsaj natyre. Duke e marrė tė mirėqenė bukurinė e tyre, kemi pėrdorur njė kėnd tjetėr qė deformon imazhin e vajzave, krijon raporte tė zhdrejta. Por ruan njė gjėndje emocionale domethėnėse qė ne e kemi kėrkuar dhe gjetur te vajzat”, komenton fotografi Pema.

Irsa Demneri

Aspak emėr i panjohur. Vajza 17 vjeēare, nxėnėse e shkollės sė mesme tė pėrgjithshme “Sami Frashėri”, e meriton, mbase mė shumė se asnjė tjetėr, tė jetė nė faqet e “Kalendarit Miss Shqipėria 2008”. E kurorėzuar me kurorėn e vajzės mė tė bukur nė “Miss Shqipėria” dhe njėkohėsisht fituese e vendit tė dytė nė “Miss Globe International”, si dhe e ēmimit “Miss Golden Girl”, nė tė njėjtin konkurs ndėrkombėtar tė bukurisė, Irsa e pėrmbyll kėtė vit tė suksesshėm, duke pozuar pėr faqet e kalendarit. Fotografitė e Irsės, hapin dhe mbyllin kalendarin, pasi si fituese e denjė e kėtij konkursi, asaj i janė lėnė dy muaj tė vitit, janari, ku pozon e veshur si nuse trendy, dhe muaji dhjetor, ku pozon nė breg tė detit e veshur me njė pallto dimėrore, mbėshtetur pas njė varke. Megjithė sukseset e njėpasnjėshme tė Irsės nė garėn e imazhit, sikurse e ka deklaruar nė njė intervistė ekskluzive dhėnė revistės Shqip, pak kohė mė parė, tė ardhmen ajo e sheh tė lidhur me pasionin e saj, matematikėn, ndėrkohė qė ushqen njė “feeling”, pėr shkencat diplomatike. Kėshtu qė e ardhmja e saj do tė jetė diēka qė ka tė bėjė me shifrat dhe diplomacinė, pse jo edhe me politikėn. Irsa mendon se njė femėr e bukur dhe e zgjuar ėshtė arma mė e mirė pėr tė ndryshuar Botėn.

Prezantimi nė faqet e tė pėrditėshmeve shqiptare, fotografitė e publikuara gjithandej, intervistat dhe lajmet rreth saj, e kanė bėrė Irsėn tė mėsohet pak a shumė me zhurmėn mediatike dhe tė qenurit nė qendėr tė vėmėndjes. Ky ishte viti i saj, viti i njė suksesi tė garantuar, ku nga njė vajzė e zakonshme u shndėrrua nė njė yll. Kalendari i 2008 ėshtė pėrmbyllja me angazhime e njė viti tė suksesshėm pėr tė nisur, me njė tjetėr sprint, njė vit tė ri.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kalendari 2008: Miss-et veshin muret Empty
MesazhTitulli: Re: Kalendari 2008: Miss-et veshin muret   Kalendari 2008: Miss-et veshin muret Icon_minitimeWed Jan 16, 2008 3:23 am

Argjirula Shkėmbi

Argjirula Shkėmbi, ėshtė vajza tjetėr e pėrzgjedhur pėr Kalendarin e vitit 2008. Ftesa e producentit tė kalendarit, ka qenė disi e papritur pėr Argjirulėn e cila nuk ka ngurruar aspak t’i bashkohet grupit tė vogėl, nė udhėtimin pėr tė gjetur peizazhe dhe vende, ku vajzat tė fotografoheshin pėr kalendarin.

Argjirula nė kalendar ka pozuar pėr muajin mars, e veshur me njė fustan tė bardhė nusesh, ndėrsa fotografitė e kėtij seti janė realizuar nė malin e Dajtit. Ajo e vlerėson jashtėzakonisht kėtė ekpseriencė, pas eksperiencės sė mirė qė pėrjetoi nė konkursin “Miss Shqipėria”, ku pėrjetoi ethet e garės sė fortė.

Flokėt ngjyrė gėshtenjė, sytė e errėt, vėshtrimi joshės i saj dhe fustani i nusėrisė, ėshtė imazhi qė prezanton Argjirula pėr tė gjithė njerėzit, sikur do t’i urojė: qė marsi i tyre tė jetė i gėzuar si njė dasėm e madhe, dhe qė jeta e tyre tė jetė gjithashtu e bukur si njė pranverė.

Prezantimi nė kalendar ėshtė njė ngjarje e bukur, tė cilėn pavarėsisht rrugėve tė jetės nė tė ardhmen, Argjirula nuk do ta harrojė asnjėherė, pėrkundrazi do ta ruajė si kujtim tė ditėve tė saj tė rinisė.

Vjola Gaxhenja

Gjithmonė ka ndjerė mbi vete shijen qė lė komenti i njerėzve: qė Vjola ėshtė njė vajzė shumė e bukur. Megjithatė u desh pjesmarrja nė “Miss Shqipėria” dhe emocionet e mėdha qė provoi atje qė bukuroshja Vjola Gaxhenja, ta zgjonte brenda vetes dėshirėn pėr tė qenė protagoniste e spektakleve dhe aktiviteteve qė lidhen me botėn e imazhit, ku me tė drejtė ishte ndjerė e vlerėsuar. Prandaj, pavarėsisht anagazhimeve tė tjera tė pėrditshme, si tė gjithė bashkėmoshataret e saj, ajo nuk ka mundur ta refuzojė propozimin pėr tė qenė nė njė kalendar, si imazh i tij pėr njė muaj tė vitit.

Vjola, ashtu si vajzat e tjera, ka kaluar njė eksperiencė mjaft tė bukur duke pozuar pėr Kalendarin e vitit 2008.

Nė kalendar ajo prezanton muajin korrik, prandaj edhe fotografitė qė vajza ka realizuar lidhen me kėtė muaj. Ajo pozon pranė njė motorēiklete nė breg tė detit, me flokėt e verdhė tė shpenguar nga era, vėshtrimin e shkujdesur, kėmbėzbathur nėpėr rėrė dhe njė veshje tė bukur, plot kolor, ku sportivja bashkohet me elegancėn, duke krijuar imazhin e njė femre qė gjithkush do tė dėshironte tė ishte si ajo.

Vjola dėshiron qė kalendari t’u sjellė fat tė gjithė njerėzve, sikurse dėshiron t’i sjellė fat edhe jetės sė saj tė ardhme, ku shumė ėndrra tė tjera e presin tė realizohen.

Dajana Ndreu:

Dajana Ndreu ėshtė njėra nga vajzat e pėrzgjedhura pėr Kalendarin 2008. Sigurisht qė si tė gjitha vajzat e tjera, edhe ajo ka qenė protagoniste e spektaklit “Miss Shqipėria, njė ngjarje qė ka lėnė mbresa nė jetėn e vajzės, mbresa qė e kanė shoqėruar qė nga dita kur vendosi tė marrė pjesė nė njė konkurs tė tillė bukurie, e qė vazhdojnė akoma sot me imazhin e saj nė kalendar. 18 vjeēarja e bukur, nxėnėse e vitit tė katėrt tė shkollės Ekonomike, tregon sesi e ka mposhtur ndrojtjen ndėrsa pozonte pėrpara objektivit tė fotografit pėr tė realizuar fotot e kalendarit. “Pėr kalendarin kemi punuar shumė, tregon Dajana. Qėllimi ishte tė realizonim foto artistike, shpirtėrore, prandaj duhej kujdes dhe vėmendje. Vėrtet jemi lodhur pak, por edhe jemi kėnaqur nga udhėtimet nėpėr lagunat e Shkodrės e Shėngjinit. Pėr mua ishte njė eksperiencė e paprovuar, por shumė interesante”. Kalendari pėr Dajanėn ėshtė njė ngjarje qė kurrsesi nuk do tė ketė jetėgjatėsinė e njė viti. “Edhe pas shumė vitesh, do ia tregoj tė tjerėve se si dikur dola nė njė kalendar, shton duke qeshur ajo”. Maturantja qė vitin e ri shkollor do i drejtohet Fakultetit, thotė se e ka shumė tė qartė se e ardhmja e saj do tė jetė e lidhur me profesionin e ekonomistes, ndėrsa bota e spektaklit, sfilatave, modės pėrbėn pasionin e ditėve tė rinisė sė saj.

Kristina Neranxi

Kristina Neranxi, vajza e bukur bionde, menjėherė ka vrapuar nga Greqia ku studion nė vitin e dytė nė degėn e Marketingut dhe Menaxhim Biznesit, pėr tė pozuar nė Kalendarin e vitit 2008. Telefonata e ftesės ka qenė e papritur dhe ajo e gėzuar ka planifikuar ardhjen e saj nė Tiranė, pėr t’iu bashkuar grupit tė vogėl prej 9 vajzash, qė do tė udhėtonin drejt veriperėndimit pėr tė realizuar fotot e kalendarit tė vitit tė ri. Katėr ditėt e qėndrimit nė Shqipėri kanė qenė mjaft interesante pėr Kristinėn. E mėsuar me udhėtimet, ajo i ka shtuar eksperiencave tė saj edhe diēka tė re dhe interesante: Imazhin e saj nė njė kalendar. Kristina ėshtė njė vajzė e bukur dhe e pavarur, qė prej shumė vitesh jeton e vetme nė perėndim. Tre vite tė shkollės sė mesme nė Itali, dy vite tė universitetit nė Greqi dhe njė planifikim pėr t’u shpėrngulur vitin e ardhshėm nė Londėr ku do tė kurorėzojė diplomėn e saj e tė merituar. Shkolla pėr tė pėrbėn impenjimin kryesor, gjithsesi thotė se ėshtė nė pritje tė fillimit tė angazhimit nė njė agjenci mode, punė tė cilėn do e bėjė pėr hobi, sikurse ka bėrė edhe kalendarin, apo pjesėmarrjen nė “Miss Shqipėria”, ku fitoi ēmimin “Miss Turizmi” dhe njėkohėsisht arriti tė dalė deri nė dhjetėshen e vajzave mė tė bukura. Jeta e Kristinės nė Greqi ėshtė jeta e njė studenteje normale, ka mjaft miq grekė dhe shqiptarė, ndėrkohė qė shton se “personalisht nuk e ka ndjerė asnjėherė diskriminimin racist, ndonėse njeh raste tė tilla ndėr emigrantėt atje. Kristina tregon se profesioni qė do ketė nė tė ardhmen, ėshtė mjaft i rėndėsishėm pėr tė, ndėrsa pjesėmarrja nė botėn e bukurisė dhe tė imazhit ėshtė thjesht njė hobi, njė dėshirė pėr t’u shkėputur nga rutina, pėr tė bėrė gjėra tė ndryshme dhe provuar eksperienca tė reja. Tė gjitha vajzat nė kalendar i duken tė bukura. Vlerėson cilėsinė e fotografive, harmoninė, stilin e veshjes, ngjyrat, gjithēka qė zė vend nė kėtė kalendar, ku mes tė tjerash ndodhet edhe fotografia e saj. Festimet e vitit tė ri do e rikthejnė pėrsėri nė Tiranė. Kėsaj radhe ka njė motiv mė shumė, jo vetėm tė takojė tė afėrmit dhe miqtė, por tė marrė edhe njė kalendar.

Elona Mulgeci

Njė tjetėr vajzė e bukur nė Kalendarin 2008. Ajo ėshtė Elona Mulgeci, vajza 18 vjeēare nga Tropoja, por qė prej vitesh jeton nė kryeqytet dhe bėn jetėn e tė gjithė moshatarėve tė saj. Me njė ndryshim, se imazhi i Elonės do tė shoqėrojė pėr 2008 pėrgjatė njė muaji ditėt dhe mbrėmjet e shqiptarėve. “Mendoj se ėshtė interesante qė njerėzit do tė kenė kalendarin tim”, thotė ajo.

“Pjesėmarrja ime nė kalendar ėshtė shumė e bukur, nuk kisha provuar asnjėherė si eksperiencė, prandaj jam ndjerė e vlerėsuar dhe e lumtur njėkohėsisht nga kjo gjė”, tregon Elona. Ndryshe nga vajzat e tjera, objektivi i aparatit fotografik duket se nuk e ka trembur, pėrkundrazi ajo duket e familjarizuar me tė. “Para pak kohėsh jam fotografuar nga mjeshtri Fadil Berisha. Kam pozuar pėr tė si modele, meqėnėse isha konkurrente nė Super Model of the World, njė eksperiencė shumė e mirė qė erdhi menjėherė pas pjesėmarrjes nė “Miss Shqipėria”. Ndėrsa kėsaj radhe kam pozuar pėr Kalendarin 2008, foto tė cilat kanė dalė krejt natyrshėm. Mė pėlqejnė sidomos fotografitė qė kam bėrė mbi motor, pasi jam njė tip sportiv dhe jam ndjerė mjaft mirė duke pozuar pranė njė motori”. Nė kalendar Elona do tė pėrfaqėsojė muajin shkurt, ndėrkohė qė me tė qeshur shton se kalendarin do e mbajė pėrgjithmonė te ky muaj, si kujtim i njė ngjarjeje dhe eksperience qė nuk harrohet lehtė.

Edhe Elona ėndėrron tė studiojė nė fakultetin e Ekonomisė, gjė qė tė bėn tė mendosh se edhe njė tjetėr nga vajzat e bukurisė do i kushtojė jetėn e saj shkencės sė shifrave. Maturantja e shkollės Sinan Tafaj, nuk ngurron aspak tė thurrė ėndrrat e saj pėr tė ardhmen. E tillė ėshtė ėndrra pėr tė hapur njė agjenci mode, ku Elona jo vetėm do tė sfilojė dhe do tė ideojė vetė veshje, por edhe do menaxhojė aktivitetin e saj, firmuar nga “Elona”.

Erisa Manēellari

Maturantja 18 vjeēare, Erisa Manēellari, ka gjetur njė shprehje tė bukur kur thotė se “ky kalendar ėshtė kujtim i moshės kur ishte 18 vjeē dhe se nuk do ta heq asnjėherė”. Realisht shumė vajza ėndėrrojnė tė kenė njė eksperiencė tė tillė, ndėrsa Erisa dhe shoqet e saj, ishin me fat qė u pėrzgjodhėn pėr kalendarin e vitit 2008. Tė paktėn kėshtu komenton Erisa. Ajo thotė se rruga e saj e mbarė ka nisur qė kur konkurroi te “Miss Shqipėria”, spektakėl qė i hapi mjaft dyer, tė cilat ajo as qė mund t’i imagjinonte se mund t’i shkelte ndonjėherė, megjithėse i kishte ėndėrruar herė pas here. Nė kėtė spektakėl Erisa arriti tė pėrzgjidhej si “Miss Kinemaja”, ēmim i cili e ka gėzuar, por edhe i ka pėrforcuar dėshirėn pėr aktrimin, tė cilin pranon se e ka hobi. Megjithatė, thotė se hobi ngelet i tillė, asgjė mė shumė, pasi ajo e ka tė pėrcaktuar drejtimin e jetės sė saj. Nxėnėse me rezultate shumė tė mira nė gjimnazin Sami Frashėri, Erisa dėshiron tė vazhdojė studimet e larta pėr ekonomi dhe njėherėsh tė plotėsojė dėshirėn e saj, duke u marrė me sfilatat, modėn, spektaklet, por jo si profesion i jetės, por pjesė e pasionit tė saj, tė cilin kėrkon ta pėrmbushė. Nė fakt ditėt pas Miss Shqipėrisė, nuk kanė qenė tė zbrazura pėr tė. Muaji Tetor e ka gjetur vajzėn nė Ēeki, si pjesėmarrėse nė “Miss Europė Junior”, nga ku ka rrėmbyer vendin e pestė tė klasifikimit. Kjo ishte hera e parė qė Erisa merrte pjesė nė njė konkurs ndėrkombėtar bukurie, ndaj e vlerėson shumė si eksperiencė. “Ishte njė konkurs ku krahas bukurisė vlerėsohej edhe inteligjenca e vajzave, gjė tė cilėn organizatorėt e testuan mjaft mirė dhe veē kėsaj tė gjitha vajzat jemi miqėsuar shumė shpejt njėra me tjetrėn”, tregon Erisa. Dhe pa kaluar shumė kohė, ajo impenjohet nė Kalendarin e 2008, si pėr tė pėrmbyllur njė vit kalendarik qė ka nisur mbarė pėr tė.

Adela Zeza

Tė njėjtin entuziazėm me vajzat e tjera, reflekton edhe Adela Zeza, vajza brune e kalendarit 2008, ndonėse ajo ka njė histori personale disi tė ndryshme pėr tė treguar. Kėshtu, Adela nė tė ardhmen, ndryshe nga vajzat e tjera mendon tė bėhet politikane. Ajo ėshtė 20 vjeē dhe studion pėr shkencat politike, por mendon se askush mė shumė se njė politikane e zgjuar dhe e bukur, nuk mund tė shėrbejė nė dobi tė komunitetit. Prandaj ka vendosur tė bėjė tė njėjtėn gjė. Me tė mbaruar studimet do t’i hyjė politikės. “Mua mė pėlqen arti, mė pėlqen ēdo gjė qė lidhet me tė dhe besoj se edhe politika ėshtė art, prandaj mė pėlqen tė merrem me politikė”, komenton Adela. Ndėrkohė qė ashtu si edhe vajzat e tjera tregon se konkurset e bukurisė dhe sfilatat janė njė hobi pėr jetėn e saj. Sapo ėshtė kthyer nga njė kompeticion i rėndėsishėm nė Kore dhe Kinė, ku konkurrohej pėr modele dhe miss, mes 60 vajzave pjesėmarrėse nga e gjithė bota. “Pėrveē rrugės shumė tė largėt dhe ushqimit tė ndryshėm nga ē’jemi mėsuar, gjithēka te ky konkurs ishte fantastike. Bukuria aziatike ishte interesante. Eksplorimi i vendeve tė panjohura, ėshtė njė eksperiencė qė nuk do ta harroj asnjėherė”, tregon Adela pėr pjesėmarrjen e saj tė parė nė njė konkurs tė pėrmasave tė tilla, jashtė atdheut.

Gjithsesi eksperiencėn e kalendarit ajo e veēon mes aktiviteteve tė tjera, duke shtuar se “angazhimi nė Deliart Association, ėshtė angazhimi mė i madh i saj, pėrveē shkollės, ku ajo vazhdon studimet nė vitin e dytė. “Me ndihmėn e Petrit asgjė nuk ėshtė e pamundur. Ne vajza tė pamėsuara me objektivin ia dolėm tė pozojmė si profesioniste dhe tė realizojmė fotografi mjaft tė mira, tė cilėt shqiptarėt do tė mund t’i shohin nė ēdo muaj tė vitit”, pėrfundon Adela.

Klodjana Dyrmishi

Edhe pėr Klodiana Dyrmishin kalendari i vitit 2008 pėrbėn njė kujtim qė nuk mund tė harrohet lehtė. Tė paktėn pėr njė vit, derisa kalendari i 2008 tė jetė nė jetė. Klodiana ka pozuar pikėrisht pėr kėtė kalendar, hipur mbi njė biēikletė tė vogėl, duke i dhėnė pėrndezjen e ngjyrave muajit tetor. Klodiana ndjehet tepėr e lumtur kur mendon se fytyra e saj do tė jetė pėrshėndetje dhe motiv i mbarė pėr tė nisur ditėn dhe uron qė ajo t’u sjellė fat dhe gėzime njerėzve nė familjet e tyre. “Ėshtė njė eksperiencė shumė e bukur, nuk e prisja tė mė thėrrisnin pėr kalendarin, prandaj nga kjo ftesė e ndiej veten mjaft tė vlerėsuar dhe tė pėrkrahur. Edhe pse ishte pak e vėshtirė pėr ne, pasi asnjėra prej nesh nuk ėshtė profesioniste e fotografisė, dhe na duhej tė provonim shumė. Unė nuk do ta harroj asnjėherė. Them kėshtu edhe pėr faktin sepse e di se njė gjė e tillė nuk ka pėr tė mė ndodhur mė, prandaj po i gėzohem arritjes sime”. Klodiana tregon se me tė njėjtin gėzim e kanė pėrcjellė kėtė ngjarje edhe familjarėt e saj, tė cilėt e kanė pėrkrahur vazhdimisht Klodin nė tė gjitha zgjedhjet qė ka bėrė. Qė nga pėrzgjedhja pėr tė studiuar nė degėn e Infermierisė, ku ajo vazhdon studimet nė vitin e dytė, deri te pjesėmarrja nė Miss Shqipėria. “E di fare mirė qė profesioni qė kam zgjedhur nuk ka lidhje me sfilatat apo modėn, rrugė qė unė e kam nisur tashmė, por nga ana tjetėr di qė kam zgjedhur njė profesion human dhe gjithė ajo qė unė provoj, ėshtė thjesht njė hobi. Ka qenė gjithmonė njė dėshirė e imja dhe kam kėrkuar gjithmonė tė provoj eksperienca tė tilla. Me kėtė rast u them tė gjitha vajzave qė ėndėrrojnė tė bėjnė njė gėj tė tillė, qė tė mos heqin dorė, mjafton tė kėmbėngulin ta provojnė kėtė gjė kaq tė mrekullueshme, pavarėsisht ēfarė drejtimi merr jeta e tyre. Njeriu duhet tė provojė nė jetė”, shprehet Klodiana.

Ndėrkaq qė ajo flet edhe pėr njė pasion tjetėr qė nuk e lė pas dore. “Krahas botės sė modės dhe sfilatave, mė pėlqen jashtė mase edhe piktura. Gjithmonė kam vizatuar, e bėj vetėm pėr qejfin tim, ndėrsa mė thonė se jam e talentuar dhe mund tė vazhdoja edhe mė tej. Por unė e kam zgjedhur tashmė profesionin tim”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kalendari 2008: Miss-et veshin muret
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» GEzuar 2008!!!!!!!!
» Norton Antivirus 2008
» 2008 Makina Zjarri
» GEZUAR TE GJITHVE VITIN E RI 2008

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARTI & KULTURA :: MoDa DhE EsTetiKa-
Kėrce tek: