AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Puthja! Sa dimė pėr tė ?

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Puthja! Sa dimė pėr tė ? Empty
MesazhTitulli: Puthja! Sa dimė pėr tė ?   Puthja! Sa dimė pėr tė ? Icon_minitimeSat Jan 19, 2008 8:20 pm

Puthjen e kemi dhėnė dhe e kemi marrė nė forma nga mė tė ndryshmet, por a dimė gjithēka pėr kėtė akt kaq intim dhe intensiv njerėzor?
Si e japin dhe e marrin nė Japoni, Francė e vende tė tjera?
A mund tė dobėsohesh vetėm duke puthur shumė e me pasion?
Ja pėrgjigjet e disa prej kėtyre pyetjeve:

1. Akti i puthjes vė nė punė 29 muskuj facialė. Me fjalė tė tjera, puthja ėshtė njė ushtrim i pėrkryer pėr parandalimin e krijimit tė rrudhave.

2. Nė puthjen mes tė dashuruarve kemi shkėmbim tė pėshtymės, e cila pėrmban substanca tė ndryshme, si yndyra, kripėra minerale, proteina. Sipas studimeve tė fundit, shkėmbimi i kėtyre substancave nxit prodhimin e antitrupave, njė nga funksionet kryesore tė tė cilave ėshtė edhe pėrballja me antigjenėt, qė kanė lidhje me sėmundje tė ndryshme.

3. Sipas statistikave, 66% e personave qė puthen i mbajnė sytė mbyllur. Pjesa tjetėr e pėrjeton puthjen duke parė pėrvijimin e kėnaqėsisė sė aktit nė fytyrėn e partnerit, pra puth me sy hapur.

4. Sipas statistikave, njė amerikane para se tė martohet ka puthur rreth 80 meshkuj.

5. Njė puthje e shpejtė romantike "djeg" 2-3 kalori, ndėrsa njė puthje alla franceze, djeg deri nė 5 kalori.

6. Ndjeshmėria e buzėve ėshtė 200 herė mė e madhe se ajo e gishtave.

7. Mendohet se burrat qė i puthin gratė e tyre para se tė largohen nė mėngjes pėr nė punė jetojnė 5 vjet mė gjatė se ata qė ikin thjesht duke pėrplasur derėn. Burrat e kategorisė sė fundit janė, gjithashtu, mė tė prirur pėr tė pasur aksidente automobilistike, apo probleme tė tjera tė pakėndshme gjatė ditės.

8. Njė puthje e zjarrtė dhe pasionante pėr 90 sekonda e rrit presionin e gjakut dhe shkakton njė rritje tė pulsimit tė zemrės nė njė shkallė shumė tė lartė. Gjithashtu, ajo rrit edhe nivelin e hormoneve nė gjak.

9. Puthja alla franceze quhet ndryshe edhe "puthje shpirtrash" nė Francė. Kjo, pasi nė punė nuk vihen vetėm buzėt, por edhe gjuha. Francezėt e pasionuar kanė "shpikur" edhe njė puthje tjetėr shumė interesante, nė tė cilėn pėrfshihet vetėm gjuha e dy individėve tė dashuruar.

10. Ndryshe nga sa besohet, eskimezėt kur takohen nuk fėrkojnė vetėm hundėt me njėri-tjetrin pėr tė shprehur afeksion apo dashuri. Gjatė kėtij takimi futen nė pėrdorim edhe buzėt. Ato hapen pak dhe takohen me njėra-tjetrėn. Pastaj, eskimezėt marrin frymė thellė dhe ajrin qė kanė thithur e mbajnė gjatė brenda vetes pėr ta lėshuar nė distancė. Kėshtu, ata "shijojnė" edhe aromėn e shoku-shokut. Pasi lėshojnė ajrin, atėherė eskimezėt prekin hundėn e njėri-tjetrit e mė pas edhe faqet.

11. Puthja nė publik zakonisht nuk shihet me sy tė mirė nė Japoni, Kinė e Kore. Njė puthje tipike japoneze ėshtė shumė mė e "pastėr" dhe e pafajshme se ajo e pėrėndimorėve. Shpesh duket si njė puthje adoleshentėsh, ku pasioni ndėrthuret me kuriozitetin dhe brishtėsinė. Kur japonezėt puthen, para sė gjithash trupat e tyre mbajnė njė distancė, e cila respektohet rigorozisht dhe vetėm pasi gjakrat janė ndezur, partnerėt mund t‘i lejojnė njėri-tjetrit shtrėngimin e duarve, apo veprimet e tjera pasuese.

12. Trupat e personave qė pėrfshihen nė puthje pasionante prodhojnė njė substancė, e cila ėshtė 200 herė mė e fuqishme se morfina, pėr sa i pėrket efektit narkotik. Kjo ėshtė arsyeja se pėrse partnerėt qė puthen, ndėrsa e kryejnė kėtė akt, provojnė njėkohėsisht edhe ndjenja euforie e marramendjeje tė lehtė gjatė procesit.

13. Puthja na ndihmon qė tė relaksohemi dhe tė ēlirohemi nga mbipesha e stresit.

14. Sipas statistikave, njė person gjatė jetės sė tij kalon duke u puthur 20163 minuta, ose 2 javė rresht.

15. Njė puthje qė zgjat njė minutė mund tė ēlirojė 26 kalori.

16. Zakonisht puthja e parė pasionante ndodh brenda moshės 14- vjeēare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Puthja! Sa dimė pėr tė ? Empty
MesazhTitulli: Re: Puthja! Sa dimė pėr tė ?   Puthja! Sa dimė pėr tė ? Icon_minitimeSat Jan 19, 2008 8:22 pm

Historia e Puthjeve

Ēfarė ndodh gjatė ēasteve magjike kur dy persona Puthen ???

Tė dashurit qė e “eksplorojnė” nė mėnyrė reciproke gojėn me gjuhė, do tė vinin re mė pas mirėqenien arkaike, ndjenjėn e kėnaqėsisė dhe besimin e tė ushqyerit gojė mė gojė. Por, kėnaqėsia e puthjeve ėshtė edhe njė fakt kimik. Nė rastin e “puthjes sė parė” (me dikė qė na pėlqen shumė) tek individi shfaqet nė fakt njė “stuhi” e vėrtetė, qė shkencėtarėt i atribuojnė njė molekulė feniletilamina (Pea), e cila shkakton efekte tė ngjashme me amfetaminat dhe vepron mbi sjelljen dashurore, duke dhuruar prodhimin e dy hormoneve, dopamina, njė neurotransmetues qė prodhon ndjenja shpėrblyese e tė kėndshme dhe noradrenalina qė provokon ngacmimin dhe euforinė. Antropologėt, nga ana e tyre, shikojnė te puthja simbolin e njė shkėmbimi, ushqyerje, dashurie, por edhe diēka mė shumė: pothuajse njėsoj si njė transfuzion shpirtėror.
Frojdi thoshte se anatomia ėshtė fat dhe nė hartėn e trurit goja ka njė pozicion shumė mė tė rėndėsishėm nė lidhje me organet e tjera seksuale (vetėm dora dhe gishtėrinjtė zėnė njė hapėsirė analoge nė tru). Por njė shpjegim mė racional i puthjes e cilėson atė si njė veprim qė pėrfshin 29 muskuj tė fytyrės, ku 17 janė vetėm pėr gjuhėn: veē tė tjerash vė nė lėvizje 9 miligramė ujė, 0.18 lėndė tė yndyrshme, 0.45 kripėra minerale, mijėra baktere dhe miliona mikrobe.


Klasiket
Ėshtė njė etapė e detyruar. Tė gjithė pak a shumė praktikojmė kėto lloj puthjesh. Por fakti qė kėto janė puthje klasike nuk do tė thotė t'i lėmė pas dorė.
Nė qoftė se janė kaq tė njohura dhe tė praktikueshme sepse janė sensuale?
Atėherė le tė shfrytėzojmė rastin?!

Tek buzėt.....
Ėshtė mė klasikja qė praktikohet dhe nė kinema, mė pak klasike dhe imagjinare pėrsa i pėrket botės reale. Nė fakt tė puthesh si nė Hollyėood ėshtė njė shpikje e hershme. Para se tė mendosh pėr puthjen franceze ose puthjen e thellė duke u ndalur tek buzėt, t'i shijosh, kafshosh, tė vlerėsosh kontaktin e parė elektrik…. Fillimi i puthjes ėshtė i rėndėsishėm sa fillimi i raportit seksual. Njė ushtrim shumė sensual, thith vetėm ajėr tė pastėr qė del nga buzėt e tija, dhe ai duhet tė thithė vetėm ajrin, qė del nga buzėt e tua.

Pėrse kjo puthje tė bėn tė dridhesh?
Pse nėnat i puthin fėmijėt e tyre nė qafė, pėr t'u dhėnė atyre tė gjithė dashurinė e mundshme. Kėshtu qė zona e qafės mėson qė tani ndjeshmėrinė dhe domethėnien e sensualitetit.Dhe kjo kujtohet nė momente intimiteti.

PUTHJE EROTIKE :

Kėto puthje stimulojnė dhe bėjnė tė shtohet dėshira seksuale. Trupi pėrgatitet tė shkojė mė larg se fillimi i aktit seksual. Dhe dėshira nė vetvete ėshtė gati njė kėnaqėsi. Do tė ishte mėkat tė shkoje direkt tek ‘'gjėrat serioze''. Serioze ėshtė tė pėrfitosh nga tė gjitha kėnaqėsitė gjatė rrugės pėr nė parajsė!

Tek buzėt.....
Ėshtė puthja franceze, njė puthje shumė erotike qė belbėzon aktin seksual. Mukozat takohen, ujėrat e trupit bashkohen tamam si nė njė raport seksual. Pėr kėtė arsye kjo puthje ėshtė shumė sensuale dhe tėrheqėse. Pėrfitoni tė eksploroni shijen e buzėve tė saj!

Tek gjoksi.....
Gati gjithmonė tė lėnė pas dorė! Por jo vetėm femrat dėshirojnė tė puthen tek gjoksi, tė pėrkėdhelen... por dhe burrat. Pėrse tė privohesh nga njė kėnaqėsi efikase? Mjaftojnė pak minuta dhe nėse tė pėlqen kjo pjesė e trupit, mund tė zbulosh gjithmonė kėnaqėsi tė reja!

Tek barku....
Ėshtė njė zonė shumė delikate. Nuk ėshtė e mbrojtur me kocka si kraharori dhe legeni, kėshtu qė ėshtė njė vend shumė delikat. Kur lejon partnerin qė tė puthė do tė thotė, qė ke besim tek ai. Tė tė puthin tek barku do tė thotė qė ke nxjerrė nė pah sensualitetin tėnd.

Pjesėt e harruara tė trupit
Janė disa pjesė tė trupit fatlume: puthen shpesh dhe zhvillojnė shumė shpejt sensibilitetin dhe kėnaqėsitė e kėtyre pjesėve. Por janė disa pjesė tė tjera tė trupit qė quhen pjesė tė harruara qė shpesh lihen pas dorė, kalon shumė afėr por asnjėherė nuk ndalemi asnjėherė por ėshtė njė mėkat sepse mund tė zbulohen kėnaqėsi tė reja, duke provokuar kėnaqėsi tė papritura.......

Fytyra
Duke kaluar puthjet nė faqe midis miqve dhe puthjet nė buzė midis dy tė dashuruarve, fytyra shpesh lihet pas dorė. Fytyra ėshtė njė zonė shumė sensibile dhe komunikative. Tek pjesa e syve aty ku lėkura ėshtė e hollė dhe delikate ėshtė njė zonė sensibėl e pėrkėdheljeve, ashtu si rrėnja e flokėve dhe veshėt. Fytyra ėshtė si njė univers pėr t'u zbuluar, dhe fjalėt e dashurisė janė tė qarta dhe tė kuptueshme dhe kjo bėn tė tė shtosh dėshirėn, tamam si shikimet qė shoqėrojnė puthjet.

Tek kėmbėt
Disa njerėz mendojnė se i gjithė trupi ėshtė i prezantuar nga kėmbėt. Ēdo centimetėr korrespondon me njė zonė. Kėmbėt janė tė forta por edhe delikate, tė ndjeshme ndaj ngacmimeve. Nė qoftė se luan me kėmbėt kėnaqėsia do tė pėrhapet nė tė gjithė trupin. Nė qoftė se ngrihesh drejt kavilies, pulpat e kėmbėve, gjunjėt, kofshėt.....do tė arrish tek zonat erogjene qė kanė kohė qė tė presin.

Tek duart....
Duart ashtu si dhe buzėt janė shumė tė ndjeshme. Duart analizojnė dhe vlerėsojnė shumė mirė kontaktet, ashtu si dhe buzėt. Buzėt dhe duart janė instrumentet tanė: duart pėrkėdhelin buzėt dhe buzėt puthin. Tė puthėsh duart do tė thotė t'u thuash tė ndalojnė njė ēast, mbase para se tė pėrkėdhelin. Sepse duart janė magjike……
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRoNumri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Puthja! Sa dimė pėr tė ? Empty
MesazhTitulli: Re: Puthja! Sa dimė pėr tė ?   Puthja! Sa dimė pėr tė ? Icon_minitimeSat Jan 19, 2008 10:35 pm

Sa per temen e dyte qe e lexova.. nuk le ndonje nga ato pjeset pa e puthur perdite.. cfare ndodh!!!?? asgje.. te shtohet qefi..(per te shku ke krevati)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Puthja! Sa dimė pėr tė ? Empty
MesazhTitulli: Re: Puthja! Sa dimė pėr tė ?   Puthja! Sa dimė pėr tė ? Icon_minitimeSun Jan 20, 2008 2:20 am

Puthja eshte si nje terapi qetesimi : imagjinoni punoni tere diten dhe hyni ne shtepi te lodhur te vdekur dhe sa hyni te pret njeriu u jetes me krahe hapur e me puthje te embla . Ku ka clodhje me te mire se kjo , ku ka me mire se qetesimi i puthjeve Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRoNumri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Puthja! Sa dimė pėr tė ? Empty
MesazhTitulli: Re: Puthja! Sa dimė pėr tė ?   Puthja! Sa dimė pėr tė ? Icon_minitimeMon Jan 21, 2008 7:57 pm

ta meshtes mendimin PearL Smile Plotesisht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Puthja! Sa dimė pėr tė ? Empty
MesazhTitulli: Re: Puthja! Sa dimė pėr tė ?   Puthja! Sa dimė pėr tė ? Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Puthja! Sa dimė pėr tė ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Puthja !!! Sa dime per te ?
» Sa ndikon puthja tek seksi !!!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: TEMA SHOQERORE :: DaShuRi DhE PasiOn-
Kėrce tek: