AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Kane thene per dashurine .......

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kane thene per dashurine ....... Empty
MesazhTitulli: Kane thene per dashurine .......   Kane thene per dashurine ....... Icon_minitimeTue Sep 18, 2007 6:52 pm

Ne Aritmetiken e Dashurise Nje edhe Nje bejne Gjithcka, ndersa Dy heqim Nje jane baraz me Asgje.

- Mignon Maclaughlin -


Ne endrra e ne dashuri asgje nuk eshte e pamundur.

- Janus Aroni -


Te dashurosh do te thote te ndjesh kenaqesi kur sheh, prek e dridhesh me te gjitha ndjenjat.

- Stendhal -


Mosha nuk e nuk mbron dashurine por, ne nje fare menyre, dashuria na mbron nga mosha qe iken.

- Jeanne Moreau -


Ata ecnin ngadale ne nje plazh te vetmuar, kapur dore per dore si femije. Kishin degjuar se, aty, lart ne qiell nje porte ish hapur per ta e, ata ecnin se bashku, drejt yllit te mbremjes qe u tregonte rrugen


- Jean-Luc Moreau -


Dashuria eshte e vetmja aventure e jona e vertete.

- Nikki Giovanni -


dashuria ishte pikerisht kjo : ajo siguri ne vetevehte, ai entusiazem i pashoq, ai gezim i befasueshem e i pashpjegueshem, ajo dhimbje e paduruesheme


- anonim -


Dashuria eshte...zjarr. Por askush s’mund te thote ne se ajo sherben per te ngrohur apo per te bere shkrumb e hi shtepine ...

- Joan Crawford -


Koha qe kalohet pa dashuri eshte kohe e humbur

- Tasso -


Kur dashuria vendos te ece ne rrugen qe ka zgjedhur, s’ka force qe t’a ndale
Turrin e saj nuk arrijne t’a ndalin as nje sekonde edhe sikur te mblidhen se bashku gjithe burgjet, gjithe gardianet, gjithe zinxhiret, gjithe pengesat e botes


- Leo Buscalia -


Ata qe dashurohen thone mijra gjera njeheresh pa shqiptuar asnje fjale.

- Proverb kinez -

Fjala dashuri eshte e shkurter por ajo permbledhe brenda saj gjitheēka : trupin, shpirtin, jeten, gjithe qenjen
.

- Guy de Maupassant -


Dashuria eshte poezia e ndjenjave.

- Honoré de Balsac -


I hiqni Dashurine planetit tone e do te shihni qe ai do te kthehet ne nje Varr

- Robert Browning -


Ah, kjo dashuria qe bie boten verdalle !

- Lewis Carroll -


Marrezia e dashurise eshte bekimi me i madh qe mund te na bjere nga qielli !

- Platon -


Ne jeten tone, ashtu si ne paleten e nje artisti, vetem nje ngjyre mund t’i jape kuptim te plote ArTit dhe jetes. Ajo eshte ngjyra e dashurise.

- Marc Chagall -


Ata qe dashurojne gjithmone nuk plaken kurre, sigurisht ata vdesin nje dite nga pleqeria por ama te rinj ne zemer.

- Sir Arthur Wing Pinero -
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kane thene per dashurine ....... Empty
MesazhTitulli: Re: Kane thene per dashurine .......   Kane thene per dashurine ....... Icon_minitimeTue Sep 18, 2007 6:53 pm

Mėsoni, mėsoni, mėsoni dhe do tė bėheni tė arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do tė bėheni tė mėdhenj.
Tomaseu

Nė dashuri nuk ėshtė rritur askush.
Eemarku

Dashuria dhe fati ndėrlidhen kėshtu qė k'ush ėshtė imun nė dashuri, imun ėshtė edhe nė fat.
Sheli

Kush dashuron nuk guxon tė flasė pėr viktima.
Bjernsoni

Nė qoftė se askush nuk na do, atėhere as veten tonė nuk e duam.
De Stali

Nė dashuri ėshtė e mundur tė falėsh shumėēka, por jo edhe tė harrosh.
Shamfori

Dashuria ka dy pėrcjellės: tė mirėn dhe durimin.
Aligieri

Dashuria ushqehet me shpresė.
Lao Ce

Dashuria ėshtė si ngarja e automobilit: starton ngadalė, vozit shpejt, por frenon vetėm kur ėshtė, shumė 5 vonė.
Sagani

Kush ndalet tė mendohet pėr dashuri, nuk dashuron mė.
Kocebu

Dashuria bėn ēudira ēdo ditė: ajo dobėson tė fuqishmin, forcon tė dobėtin, nga i menēuri bėn budallain, i nga budallai tė menēurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me njė fjalė, i pėrmbys gjėrat.
Polaku

Tė jesh i dashuruar do tė thotė mė tepėr se tė jesh i pasur, sepse do tė thotė tė jesh i lumtur.
Tileri

Kam lexuar diku se dashuria ėshtė kapitulli i parė nė librin e madh tė mosmirėnjohjes.
Sandi

Dashuria ėshtė ēėshtje e ndjenjave e jo e dėshirave. Nuk mund tė dashuroj pse dua, e mė sė paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar ėshtė e marrė.
Kanti

Dashuria fitohet me dashuri.
Spanjolle

O zot, kur tė vdes, ruaje nė qetėsinė tėnde vetėm njė fjalė pėr mua:"Kam dashuruar".
Tagora

Dashuria ēdoherė ėshtė fillimi i dijes, siē ėshtė zjarri fillimi i dritės.
Lagerlefi

Derisa dashuria ėshtė e verbėr, s'ka arsye pėr ndarje.
Z.Lenēi

Dashuria ėshtė ndoshta i vetmi shikim i pėrkryer qė mund ta hedhim nė amshim.
Hajsi

Gjendja e dashurisė si duket ėshtė e vetmja gjendje normale e shpirtit tė njeriut.
Ēehovi

Tė dua mė shumė se dje, e mė pak se nesėr.
Zheraldi

Kam pirė qė t'ju harroj. Por pėr fat tė keq, kur jam dehur, ju kam parė dyfish.
Ashardi

Dashuria ėshtė njė lindje e re.
Gjermane

Dashuria ėshtė pėlhurė qė thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qėndisje.
Volteri

S'ėshtė i mirė gardhi me ristela, as dashuria nė fqinjėsi tė mirė; i mirė ėshtė gardhi me dėrrasa dhe dashuria nė largėsi.
Rumune

Sa mė shumė gjykohet, aq mė pak dashurohet.
Shamfori

Atje ku ka mė shumė dashuri, atje edhe dhembja ėshtė mė e madhe.
Qosja

Pėr dashnorin s'ka gjė mė tė ėmbėl se lotėt kur fshi-hen nė duart e sė dashurės.
S.Frashėri

S'ka diell pa dritė, as njeri pa dashuri.
Gėte

Mundet ndonjėherė tė harrohet ēka ėshtė dashuria?
Ruso

Dashuria ėshtė njė ngjarje botėrore, por private.
Polgari

Tė ndahesh vetėm pse mė nuk e do ėshtė budallallėk, njėsoj si tė martohesh me dikė vetėm pse e do.
Gabori

Dashuria ėshtė pėrmbajtja e vetme e gjėrave nė kėtė kohė tė pakuptimtė.
Habe

Kur njeriu dashuron, dėshiron tė bėj diēka, prandaj dėshiron tė sakrifikojė, dėshiron tė shėrbejė.
Heminguei

Dashuria ėshtė si rrobat: kėnaqėsi ėshtė kur i ndėrron shpesh.
Fleēeri

Ta kėrkosh me arsye rrugėn tek dashuria, ėshtė njėsoj si tė kėrkosh diellin me qiri.
Rumi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kane thene per dashurine ....... Empty
MesazhTitulli: Re: Kane thene per dashurine .......   Kane thene per dashurine ....... Icon_minitimeTue Sep 18, 2007 6:54 pm

Dashuria lind, jeton dhe vdes nė sy.
Shekspiri

Tė frikėsohesh nga dashuria do tė thotė tė frikėsohesh nga jeta, e ata qė frikėsohen janė tri herė tė vdekur.
Raseli

Ēdo dashuri kalon, kurse mosmarrėveshjet mbesin pėrgjithmonė.
Dostojevski

Mė duket se mund tė dashurojnė shumė vetėm ata qė dinė edhe tė urrejnė shumė.
Cezari

Nė qoftė se je njeri bėj dashuri, nė qoftė se je lule bėhu mimozė.
Hygo

Mė mirė tė dashurosh dhe tė humbėsh, se sa asnjėherė tė mos humbėsh.
S.Bemardi

Tė dua sepse mė dhe dashurinė. E dua dashurinė sepse ma dhe ti.
Bodleri

Njė dashuri ėshtė, por kopje tė saja ka me mijėra.
La Rosh*****o

Nga gjithė pasionet, dashuria ėshtė mė e fuqishmja, ajo nė tė njėjtėn kohė sulmon zemrėn, kokėn dhe vetėdijen.
Volteri

Dėshira dhe dashuria janė krahė pėr vepra tė mėdha.
Gėte

Dashuria ėshtė prore fisnike dhe e bukur, por e vėrteta kujdeset qė ajo tė kalojė nėpėr pyllin e hithėrave.
Keseli

Ē'ėshtė risia? Njė ėndėrr. Ē'ėshtė dashuria: pėrmbajtja e ėndrrės.
Kierkegardi

Dashuria ėshtė hapėsirė dhe kohė e matur me zemėr.
Prusti

Pas dashurisė nuk ka gjė tjetėr, veē vdekjes.
Zola

Mė fatkeq nga tė gjithė njerėzit ėshtė ai qė nuk dashu-ron mė, e qė nuk mund tė harrojė dashurinė e parė.
Mickijeviēi

Dashuria ėshtė jeta, ėshtė lumturia qė ia mbush zemrėn, ėshtė atmosfera ku ajo merr frymė si tė dojė, ėshtė himni i amshuar qė ia drejton krijuesit.
P.Vasa

Dashuria ėshtė fizikė, ndėrsa martesa kimi.
Dyma

Dashuria ėshtė si zogu, qė mė shumė dėshiron dėnim nga njė dorė se lėmoshė nga dora tjetėr.
Koltoni

Nė dashuri ėshtė e lejuar ēdo gjė: himni, tradhtia, mashtrimi.
La Fonteni

Rruga mė e gjatė pėr nė varr ėshtė rrruga e dashurisė
Spamjolle

Dashuria sheh pėrmes syzeve magjike, tė cilat bakrin e shndėrrojnė nė ar, varfėrinė nė pasuri e guralecėt nė margaritarė.
Servantesi

Kur njeriu ka dashuri, s'ka frikė.
Konfuēi

Edhe nė kasollen mė tė vogėl ka vend pėr dy tė dashuruar.
Shileri

Dashuria ėshtė moralisti mė i kėndshėm dhe mė i qetė.
Bekoni

Dashuria platonike ėshtė vullkan pa erupcion.
Pitigrili

Dashuria ėshtė ajo pa tė cilėn nuk mund tė jetohet.
Remarku

Shumicės sė njerėzve u duhet mė shumnė dashuri, se sa e meritojnė.
Ebner -Eshenbahu

Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu.
Ueselmani

Dashuria ėshtė tėrė jeta e gruas, kurse njė episod nė jetėn e mashkullit.
De Stali

Dashuro tė tjerėt nėse do tė tė dashurojnė.
Seneka

Sigurisht, ėshtė vėshtirė tė jesh pa dashuri tek ende ke dėshirė tė dashurosh, por shumė mė vėshtirė tė tė dashurojnė kur nuk e do mė dashurinė.
Kurtleni

Ai u martua me tė sepse e dashuroi. Ajo e deshti atė,sepse u martua.
Gilli

Ē'ėshtė dashuria? Rast i volitshėm pėr dhembje tė gjatė.
Eminesku

Koha zakonisht ėshtė e bukur, kur bėn dashuri.
Stivensoni

Besnikėt njohin vetėm anėn triumfuese tė dashurisė, kurse tė pabesėt edhe tragjiken.
Vilde

Mė ėmbėl se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.
Longfellou

Dashuria ua merr mendtė atyre qė i kanė dhe ua jep atyre qė nuk i kanė.
Didroi

Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtrojė vetveten dhe pėrfundon duke mashtruar tė tjerėt.
Uajldi

Antitezė e dashurisė nuk ėshtė e thėnė tė jetė pėrherė urrejtja. Mund tė jetė njė dashuri e re.
Kotarbinski

Kur njeriu kupton pse dashuron, atėhere pushon sė dashuruari.
Jesenski
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kane thene per dashurine ....... Empty
MesazhTitulli: Re: Kane thene per dashurine .......   Kane thene per dashurine ....... Icon_minitimeTue Sep 18, 2007 6:54 pm

Martesa ėshtė shkolla mė e mirė e rendit, e mirėsisė, e njerėzisė.
Mirabo

Martesa ėshtė fushėbeteja ku mbaron liria personale.
Bekoni

Ekziston vetėm njė zgjidhje pėr martesėn pa dashuri: kjo ėshtė dashuria pa martesė.
Hiēkoku

Martesa i ngjan vdekjes, sepse shumė njerėz arrijnė tė pėrgatitur.
Tomaseu

Sido qė tė jetė, martohuni. Nėse merrni grua tė mirė do tė jeni tė lumtur, nėse merrni grua tė keqe, do tė bėheni filozof.
Sokrati

Ai qė ende s'ėshtė martuar, ende s'ka bėrė ndonjė ga-bim tė madh.
Ginisi

Martesa pa fėmijė ėshtė si dita pa diell.
Latine

Martesa ėshtė pėrpjekje qė t'i zgjidhim problemet sė bashku, probleme qė, po tė ishim vetėm, kurrė nuk do t'i kishim.
Sagani

Nuk ka rėndėsi me kė martohet njeriu, sepse ėshtė e sigurt se mėngjesin e ardhshėm do ta kuptojė qė ai ka qenė dikush tjetėr.
Rogjersi

Martesa shkon urtė e butė si vallja, plot shfaqje pleqėrishte; pastaj vjen pendimi me kėmbė tė shtrembėra, qė shkon pėrherė e mė shpejt derisa zbret nė fund tė varrit.
Shekspiri

Martesa e bėrė nė sajė tė kuptueshmėrisė shpeshherė ėshtė mė e suksesshme, se sa ajo e krijuar nė sajė tė dashurisė.
Bekoni

Martesė e mirė do tė ishte ajo midis burrit tė shurdhėr dhe gruas sė verbėr.
Montenji

Martesa nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė krijesė e ēuditshme pėr tė nxirė jetėn e njeriut.
Tolstoi

Nė martesėn fatlume njeriu do mėsuar se s'ėshtė mė i lirė, por edhe nuk guxon tė mėsohet se ėshtė i martuar.
Laubi

Sidoqoftė, mė mirė tė jesh i martuar se i vdekur.
Molieri

Dashuria ėshtė tėrė ajo qė pas martesės mbetet pendesė.
Tueni

Martesa ėshtė ferr dhe parajsė.
Gjermane

Puthja i ka gdhendur buzėt.
Xoxa

Puthjet janė lajmėtaret e zemrės.
Midėltoni

Momenti mė i bukur nė dashuri, qe vėrtetė na deh, ėshtė hyrja: puthja.
Zheraldi

Duhet ditur se puthja e parė nuk jepet me buzė por me sy.
T.Bernardi

Puthjet pėr gratė janė si gotat e verės pėr ne: njė pastaj edhe njė, derisa nuk shtrihemi.
Linderi

Kur puthja flet shumė, atėhere sigurisht nuk punohet pėr botimin e parė.
Houpi

Tė puthėsh ėshtė si tė pish ujė deti. Sa mė shumė tė pish aq mė shumė ndien nevojė.
Firdusi

Kam puthur dhe kam pirė, gruan dhe cigaren e parė, tė njėjtėn ditė; prej atėhere s'kam pasur kohė kurrė mė pėr cigare.
Toskanini

Oshėtima e puthjes nuk ėshtė aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat mė shumė.
Holmsi

Njerėzit puthen qė tė mos grinden.
Sartri

Urrejtja dėmton shėndetin.
Dekarti

Mendojmė se jemi tė pastėr, ngase urrejmė atė qė nuk e dėshirojmė.
Jursenari

Vetėm dashurohet dhe urrehet pa arsye.
Renardi

Kur urrehet deri nė moshėn dyzet vjeēare, urrehet pėrgjithmonė.
Konfuēi

Urrejtja ėshtė e shkurtėr, kurse dashuria e pakufishme.
Mistrali

Njerėzit gjithmonė urrejnė mė sė shumti atė qė mė sė tepėrmi e lakmojnė.
Menkeni

Ashpėrsia lind frikėn, por vrazhdėsia lind urrejtjen.
Bekoni

Luftėn e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.
Ēapeku

Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shndėrrohet nė ēmendi ose zhduket fare nė ēastin kur nga dyshimi kalon nė siguri.
Morrisi

Aty ku ka dashuri, aty ka xhelozi.
Shekspiri

Xhelozia lind ēdoherė me dashurinė, mirėpo jo ēdoherė vdes me tė.
Shopenhaueri

Vetėm qentė dashurojnė pa xhelozi.
Gorki

Zėri i xhelozisė ėshtė zėri i natyrės, kėrkon monogaminė.
Xhoberti

Zemra bėn gjithēka.
Molieri

Asgjė nuk eshtė mė e ėmbėl dhe mė e fortė se zemra.
Lihternbergu

Ē'ėshtė zemra? Gjė e rėndomtė: shėndet i mirė dhe kujtime tė kėqija.
Heminguei

Mendimet e mėdha vinė nga zemra.
Vovennargu

Arsyeja nuk mė ka mėsuar pėr asgje: gjithė ē'di mė ka dhėnė, mė ka zbuluar zemrėn.
Tolstoi

Kush do ta kuptojė zemrėn e tjetėrkujt, duhet nisur nga vetja.
Gjermane

Fitorja mė e bukur ėshtė tė fitosh zemrėn tėnde.
La Fonteni

Zemra mė e pasur ėshtė ajo qė as nuk blihet as nuk shitet, por vetėm dhurohet.
Bernardi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Kane thene per dashurine ....... Empty
MesazhTitulli: Re: Kane thene per dashurine .......   Kane thene per dashurine ....... Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kane thene per dashurine .......
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Poezi Mbi Dashurine E Int .....
» Shoqerine apo dashurine ?
» Sa veshtire te cmendesh per dashurine !!!
» Cili mendoni se eshte vendi ideal per ti shprehur dashurine

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: TEMA SHOQERORE :: DaShuRi DhE PasiOn-
Kėrce tek: