AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Poezi Mbi Dashurine E Int .....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Empty
MesazhTitulli: Poezi Mbi Dashurine E Int .....   Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Icon_minitimeWed Oct 03, 2007 1:58 am

Kur jom ne mendime
te kom prane zemres sime
kur rruges kaloj
veq per ty mendoj.

Te them sa shume te dua
me thu se edhe ti me don
e mallkuar qofte largesia
qe zemrat na shkaterron.


Te dua-Shqip
Jeg elsker deg-Norvegjisht
I love you-Anglisht
Ich Liebe Dich-Gjermanisht
Te dua seriozisht Naten e mire
gjumin e embel
kon ta don zemra
e pafsh ne enderr.Ne kete nate te qet
pran dritares qendroj
shiqoj yjet lart
dhe per ty Drita mendoj.Me fal qe te dua kaq shume
me fal qe ne zemer te lendoj
me fal por eshte teper teper vone
nuk mundem ty te harroj.Me fal qe te bera padashur
per mua pa qellim te mendosh
me fal qe te bera per mua
poezi me dhimbje te krijosh.Me fal por njeriu prandaj vuan
te dashuroj nje njeri si ti
ti thaje lotet pa kaluar qerpikun
dhe kur ti prek buzet te quhet DASHURI.


*************
Une te shikoja ne sy
me verbonte bukurija
qe mbreteronte mbi ty.*

*

U pikellova shume
qava shume per ty
me beso se te dua
pasha keta dy sy.Pa ty nuk me rreh zemra
pa ty s'mund ta kaloj jeten
pa puthjen tende
buzet e mija mbeten te etura
Vitet kaloijn kurse jeta ndryshom
Loti derdhet por syri nuk shteron
Vetmija vuan dhe dashurija humbet
Endra egziston por zemra esht dyfishuar
Ndjenja lutet por s`te gjen dot
Un te dua por kjo esht e kot.Edhe jeta besim tek une ka humbur
Kurse shpresat kerkojn rrugdalje
As toka s`do te me baj mbi shpin
Cdo gje nga une largohet
Ndoshta s`dot kem as mbijetim
O zot te lutem tregom si mundem
Te bej nje rrikthim ne jeten time.Jam tret jam humb ne vetmi
Edhe falje kerkoj por as
Ajo nuk me ndihmoj
Edhe loti syrin ma verboj
Por as ajo jeten s`ma lehtsoj
Perseri do vazhdoj me shpres dhe mall
me ndjenj dhe dashuri te te kerkoj ty.


***********
S`te Dua me zorė
as me interes
por te dua me shpirt
deri s ate vdesSa yje ka qielli
nuk mundem me i numri
sa te don zemra ime
s`mundesh me e besuS`te mashtroj me shkrim
s`te mashtroj me germa
Te Dua nga Shpirti
dhe nga ZemraNe takimin e par u digja
si zjarrė, ne takimin e dytė
te deshta si syt, ne takimin
e tret ne zemer m`ke mbet


**********
Per her te par
kur ty te takova
ne shikim te par
ty te dashurova
zeri yt i embel
sikurse sheqeri
syt e tu te bukur
shkelqejn si dielli...

Vall pse jam i mallkuar
kisha dashur ta di
askush sdon per tme ndihmu
e tme largoj nga kjo vetmiNdoshta per mua esht keshtu
sa tjem gjall te vuaj
askush sesht tani me mua ketu
as i njohur as i huaj


Kam mbet ne errsir te kapkuar
nuk edi ku te shkoj
mjaft jam duke endrruar
por prap asgje nuk ndryshojNuk edi se si tja bej
asgje nuk me kujtohet
i gjith shpirti me esht semur
e ende nuk po me sherohetPo eci neper mjegullen e fatit tim
ku askush spo mund te me gjej
me ndihmo te lutem o shpirti im
e vuajtjet e mia mi nderprejKalon pran meje me koke te ulur
sme shikon as qe don
ndoshta ti je e lumtur
por zemra ime pot kerkonAthua perse nuk me shikon nje her
perse sme buzqesh nje her
a ndoshta tjetrin dashuron
e per mua smendon asnjeher


Dita agon e un gjithnje i merzitur
me mir te mos kishte aguar
se per mua cdo gje esht e pa perseritur
prap asgje ska ndryshuarShkoj ne shkoll gjithnje duke menduar
i merzitur i lodhur prej vuajtjeve
mendoj se me ke harruar
i ndar nga zemra yte si gjethet prej luleveTe shoh dhe me mallengjim te shikoj
tretem ne mendime duke te shikuar
asgje prej teje nuk kerkoj
vetem tmi tregosh arsyet e tuaPir kot se ti nuk me kupton
apo ndoshta me qellim keshtu vepron
si tja bej qe te bindi dhe te tregoj
se met vertet me zemer te dashurojKur kalon pran meje me hapa te leht
te cilet ne zemer me demtojn
syt me mbushen me lot e un u treta
e rrefuzimet tua jeten mua ma shkatrojnNga bukuria e madhe qe ke
un tani dua te qmendem
ti them vetes se per ne ket bot nuk je
por ne boten tjeter te endemMe mir te vdes se keshtu te jetoj
ndoshta ne boten tjeter do te takoj
por nese vdes vdes me nje shpres te pa shuar
se ndoshta edhe nje her kam per te takuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Mbi Dashurine E Int .....   Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Icon_minitimeWed Oct 03, 2007 2:01 am

NA U NDANE ZEMRAT
S'TAKOHEN ME KURRE
SHTAT MURET E TRADHETISE
ME DJEGEN SI FURRE

PO TE MBAJ PER DORE
S'KAM ZEMER TE LESHOJ
SE TE KAM PASE DASHNORE
KURR S'DO TE HARROJ

CDO GJE KA MBARUAR
RRUGET NA JANE NDA
SI PATE KESHTU ZEMER
PAS SHPINE ME ME VRA

PO TE MBAJ AFER
UL NE PREHERIN TIM
DHE TE LUS TE MI FALESH
NJE PUTHJE NJE PERQAFIM

ZEMRA ME ESHTE SHKATERRUAR
SHPIRTIN MA KE DJEGUR
SKAM FUQI ME ME JETUAR
TANI KAM ME VDEKUR

ME MEND JAM I LODHUR
NE TY DUKE MENDUAR
EDHE ZEMRA PO ME QANE
PSE TI ME KE TRADHETUAR

PERTY PO VUAJ EDHE SOT
PLAGET I LAJ ME LOT
ME DJEG SHPIRTI SI ZJARR
NE MES NA QENDRON NJE VARR

ME SHTOHEJ PLAGE MBAS PLAGE
PIKLLIM MBAS PIKLLIMI
KUR ME THAE LAMTUMIRE
SE PASKA ARDHE MBARIMI

TU AFROVA NGADALE
E TI ME IKE ME VRAP
POR KUR ERDHI FUNDI
DORA IME TE KA KAP

MOS PROVO TE QASH
U DESHT HERET TE MENDOSH
SE SA VUAJTA UNE PER TY
VONE DO TA KUPTOSH

SHUM PO E DON JETEN
TI O MOJ E MJERA
ME MIRE DUAJE VDEKJEN
E MOS THE ZEMRA TJERA

QIELLI EDHE TOKA
THOJSHE S'MUND TE QAHEN
AS DY ZEMRAT TONA
KURRE NUK DO TE NDAHEN

ME I LUMTUR NE BOTE ISHA
TRUPIN TEND KUR E ZBULOVA
ATY FSHIHEJ PASURIA
QE SHUM KOHE UN E KERKOVA

KISHA DASHUR TE KEM KRAHE
SI PELLUMBI TE FLUTUROJ
QDOHERE KUR TE ME M,ERR MALLI
TE VIJ TE TI TE PERQAFOJ

TE DUA TE DUA PA KUFI
SE KUFIRIN E KAM SHKATERRUAR
ZEMRA IME TE ZEMRA JOTE
LIRISHT KA ME UDHETUAR

PERQAFUAR DHE SHTRENGUAR
TE MERZITUR TE PIKLLUAR
SHUM KOHE PA U TAKUAR
POR PRAP TE PAHARRUAR

ME SHTOHEJ PLAGE MBAS PLAGE
PIKLLIM MBAS PIKLLIMI
KUR ME THAE LAMTUMIRE
SE KA ARDHE MBARIMI


NGADAL PĖSHPĖRIS
Kur mendoj pėr TY
dhe ethe shpirti lėshon,
mendoj pėr gjėn mė tė bukur nė jetė,
mendoj pėr dashurinė tonė.
Kur mendoj pėr sytė e trishtuar
dhe buzėt qė dridhen pa fjalė,
mendoj pėr flokėt e tua mbi gjoksin tim
dhe zemrat qė rrahin pandalė

MOS ME LE
Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shoqe
ti je per mua gjdo send ti je ajo
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend!!!!!!!!!!!!!!!!!

TE dua.
Dashurin Tende E Kujtoj
Ne Zemer Do Ta Mbaj
Un i Gezuar Kam Me Qen
Kur Kam Me Te Puthur
Dhuroma Dashurin
Dhuroma Bukurin Tende
Besom Se Nuk Mundem

Te Jetoj Pa Ty
Ti Je Ne Zemren Time
E Kenaqur,
Ti Je Ylli i Im
I Cili Ndrycon Per Mua
Me Dhemb Zemra
Pa Dashurin Tende
Edhe Ti Do Te Ishe E Gezuar
Kur Do Te Me Kishe Puthur
Jeta, dhurat e natyrės.
*Jeta, dhurat e natyrės.
Dashuria, dhutat e jetės,
Puthja, dhurat e dashuris.
Fundi i tė qeshurit ėshtė mėrzija.
Fryti i tė qarit ėshtė ngushllimi.
Bukuria e njeriut pėrbėhet
nga bukuria e fjalės qė flet.

**Pa ty**
ēdo Dit pa ty, ėshtė sie njė dit pa diell.
ēdo mbrėmje pa ty, ėshtė si njė nat pa yje.
ēdo or pa ty, ėsht si njė jetė pa ndjenja.
ēdo minut pa ty, ėshtė njė minut si mos te isha nė jetė.
ēdo sekund pa ty, ėshtė si mos tmė reh zemra.

-LARG-
Larg, Malli kėrkon tė mė afrojė afėr teje por larg,
shume largė je .
Syt e mi tė pėrlotur nga pritja e zgjaturė,
buzėt e mija tė pėrvluara nga etja ,
e vallė kur do ta shuaj kėtė etje
Syri tė kėrkon, s'tė gjen ,
vetėm loton dhe pret,
Zemra nuk i beson syrit ,
Qindra , mijėra kilometra largė neshė ,
Pėr ne nuk ka ndarje , por durim .
*
- ĖNDRA -
Njė ėndėrr plot ngrohtėsi dhe dashuri ,
njė ėndėrr plot emocione dhe ndjenja ,
njė ėndėrr plot vujatje dhe mendime ,
njė ėndėrr ku mundem te them TE DUA ,
dhe shpresoj se nuk do tė jet vetėm nė ėndėrr

- VETEM TI -
Smundem tė mendoj
diqka mė tė mir nė jet ,
se tė dashuroj,tė kam afer tė ledhatoj ,
ti ndjej puthjet tua , ta ndjej ngrohtėsin tėnde,
Smundem tė mendoj diqka mė tė mir nė jet
qė ti tė jesh i imi dit dhe net pėr mira vjet ,
pėr gjithmon,
Smundem tė mendoj diqka mė tė mir nė jet
qė tė vdes pėr ty i dashur ,
Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
mė mungon shumė, ani kisha dėshir qė tė jem pran teje.
*
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Mbi Dashurine E Int .....   Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Icon_minitimeWed Oct 03, 2007 2:02 am

DY FJALĖ
Dy fjalė qė tė gėzojn
dy fjalė qė tė hidhrojnė ,
dy fjalė qė tėr jetėn ta ndryshojn
dy fjalė qė kan domethėnjen qka ndi unė pėr ty ,
kėto dy fjalė dua qė tė mi thuashe edhe ti!
dikushė thot se kėto dy fjalė nuk jan shumė,
por kan shumė rėndėsi ,
me kėto dy fjalė mundesh ta ndėrtojshė njė ardhmėri ,
edhe pėr kėtė dua tė ti them ty kėto dy fjalė i dashur
TĖ DUA

SMUNDEM TE HARROJ
Si mundem tė harroj njė djalė qė e kam dashur
e ti si mundesh tė harrosh nje vajzė qė nė zemėr tė ka mbajtur ,
Si ke guxim tė harrosh atė qė kurrė stė ka urrejtur
Si ke force tė largohesh nga ajo qė tė don pėr jetė?
*
Tė kam larg!
Tė kam aq larg i dashur
por prap tė dua!
Ti nuk lajmėrohesh,
pse mė ke harrua?
Cka bėra keqė qė mė nuk mė don
apo ndoshta ke qjet tjetrėn
qe mė shumė e dashuron?
Si i harrove ato ditėt sė bashku?
A mund tė na sjell zoti dashurin e pėrparshme?
Ne mendjėn time tė kam vetėm ty
Nė zemrėn time tė ndjej vetėm ty
Tė luteėm zemėr mos mė harro
dhe lajmėrohu nėse ke kohė!
*
Dashuria
Dora mė shkruan
Zemra mė lėndon,
mė shkruaj i dashur
nė qoft se mė Don!
*
Mbi detin e qetė....
Mbi detin e qetė lunnduronte njė fletė
mbi tė ish shkruar "Tė dua pėr jetė"
Po se besove,
puth buzėt e mia qė tė kuptosh se ē'ėshtė dashuria.*
Tė dua aq sa mė do* ti mua,
dhe do tė dua gjersa tė tretem
nė qoftė se me ty do tė mbetem.
*
Tė Dua!
Sikur qelli te ish letėr
dhe deti tė ishtė bojė,
nuk do shkruaja azgjė tjetėr
vec se ty i tė dashuroj.
E di qė sje pėr mua,
po desha tė tė them "TĖ DUA"*

Mos bėj!
Mos bėj qė jeta ime tė duket kot,mos bėj qė nga syt e mi tė dalin vec lote.
Mos bėj qė vdekjėn ta kėrkoj,se vetėm e vdekur mund tė tė haroj.

Ruaje kujtim nga shpirti im!
Lexo kėtė mesazhė qė del nga shpirti im
e nė me do ruaje si kujtim
Grise nėse s'mė do, bėje cop e therime,
po ta dish bashkė mė tė ke thyer zemrėn time.
*
Digjem pėr ty!
Mė fal njė buzqeshje zemrėn mos ma lėndo,
mė thuaj dhe njėherė tė dua dhe fort mė pėrqafo.
Z'dua ta di se cila je, kjo zemėr pėr ty po rreh,
ky sy pėr ty po qan, sepse dua tė tė kem pranė.
Nėse njė ditė do bėhem hi,
ta dish se jam gjegur pėr ty.
*
Tė dua shum
Unė stė kėrkoj tė mė duash shumė,
por tė paktėn ēerekun nga sa tė dua unė.
Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lumė,
ku i dihet jetės ndoshta s'jetoj dhe shumė.
Me ditė apo me vite, por sa te jetoj,
vec teje tjetėr kurrė s'do dashuroj.
*
Shpirti im
Shpirti im lėkundet si tėrmet.
Atė ditė qė do me dashurosh nė botė do bėhet qamet.
Tė betohem me Zot e se ty tė dua pafundesisht.
E dashura ime tė lutem kthehu pėrgjithmon
se zemra ime ty po tė kėrkon.
Unė pėr ty shumė po vuaj
e kėtu pa ty vetja mė duket e huaj.

Meritoje dhe mere
Mos e merr tė bukur se tė tradhėton,
mere tė thjeshtė, ashtu sic e meriton.

Dua veē njė ēast!
Veē njė ēast do doja,
veē njė ēast zėrin ta dėgjoja,
do tė doja veē fytyrėn ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast me ty tė qėndroja,
do tė doja veē njė ēast puthjen tėnde ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast dashurin ta kujtoja.

Dashuria jonė
Lulja cel --> thahet,
uji gurgullon -->* ftohet,
aklispsi fillon --> mbaron,
Dashuria jonė lindi dhe do tė ngelet pėrgjithmonė.

E humba dhe vetveten
Duke* humbur* ty
E* humba* dhe veteveten
Dhe* tani* spo* gjej* dot
As njėrėn* as* tjetrėn.

Mes akullnajave tė shpirtit
Mes* akullnajave* tė* shpirtit Vrapoja,
Tė* gjeja* vullkanin* e* dashurisė.
Por mė* kot* mė* kot* u* lodha
Mes* akullnajave* vullkan* skish.
Njė* fjalė* e pathėnė* mbeti.
Njė* varg* qė* kurrė* nuk* u* shkrua,
Kujtimin* tėnd thellė* nė* zemėr Groposur
Pluhuri* I* harresės* e* ka* mbulua
Unė* hesht* ti* hesht
Kush* tė* flasė?
Unė qesh* ti qesh
Kush tė kujtojė Tiktakėt* e* zemrės
Qeė* nuk* pushojnė?
*
Bukuria!
Njerėzit* nga* bukuria* mos* I* shiko
Se* ajo* shpejt* tė gėnjen
Tė tjerat* shihi* dhe* mendo
Pastaj* thuaj* mė pėlqen
*
Bukuria!
U prish bota, u prish dynjaja,
dhe hupi krejt marrja.
Ra fustani, dul miniqi,
ma shum se shkolla, punon kafiqi.
Del plaku ne qershi,
e hek plistin mu ba mafi....!!
*
Dhimbje nė Zemėr
Avione* qė* ulen
Tė* tjerė* qe* ngrihen
Valigje* qė* zbrazen
Ėndrra* qė* fiken
Sy* tė* pėrmalluar
Njė* lot* I* patharė
Buzė* qė* dridhen
E* s’thonė* dot nje* fjalė
Njė zemėr* e* lodhur
Nga* zhgėnjimi* tkurrur
Njė* ėndėrr* e* tretur
Nė shkretirė* nė* pluhur
Njė* yll qė* mė* ndjek
I* heshtur* nga* lart
Me* lodhi* gjithcka
Shpirti* mu* plak
Mė* lodhi* ky* fat
Mė* hedh* e* mė pret
Dhimbja* sot* qan
Mė* lodhi* kjo jetė.

Kush?
Kush troket sonte nė derė?
kush me fal pak dritė nė terrė?
kush jeton sonte pėr mua?
kush mė thotė sonte TĖ DUA?

Nė udhėkryqin e zemrės time!
Nė udhėkryqin e zemrės time,
Ke kujdes.
Mos e humb rrugėn,
se aty tė pres.

Loti
I ra zemrės e biroj,
I ra gurit e shkatroj,
I ra lules e vyshku,
I ra hekurit e dryshku.

Tė vėshtira jan ditėt
Tė vėshtira jan ditėt,
kur syri tė loton,
kur zemra nuk e gjenė
atė qė shum e don.

Helmi i zi
E kam njė kuti
me helm tė zi
Nėse do tė fejohesh pėr tjetrin
unė do ta pi!!!
*
Dashuria
Kur tė pash mė lindi simpatia
Kur mė buzėqeshe e dita se qenka dashuria,
por kur mė fole e dita
qė dot mė thuash TĖ DUA
kėt e vrejta nga buzėt e tua.
*
Mė the.....
Mė the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,
Mė the TI AMO mu duk mashtirm,
Mė the ICH LIEBE DICH syt mi qorove
Mė the TĖ DUA zemrėn ma gėzove

Nė emėr.....
Nė emėr tė jetės
Jeto pėr mua!
Nė emėr tė dhimbjes
Vuaj pėr mua!
Nė emėr tė dashuris
Mė thuaj TĖ DUA!
E kur tė vdes un
Ti tė jesh me mua!

Njė kėshill
Njė kėshill: ke kujdes!
Njė kėrkes: mos ndrysho!
Njė dėshir: mos mė harro!
Njė genjeshter: nuk tė dua!
Njė e vėrtet: mė mungon pėr jetė!

Dy zemra
Dy Zemra lindin
Dy Zemra qeshin
Dy Zemra qajnė
Dy Zemra vdesin.

Nuk mė duhet
Nuk mė duhet kjo jetė
Nuk mė duhet kjo rini
Kur s'tė kam afėr meje
Gjithmonė do tė vuaj pėr ty
*
Mos i beso askujt
Mos i beso askujt,
e mos e urrej veten
por mė beso mua,
qė pėr ty e jap jetėn.
Edhe pse je larg,
asgjė smė pengon.
Largėsia na ndan,
Dashuria na bashkon!

Unė pėr ty
Unė pėr ty e shes traktorin,
me gjith okumllatorin,
oj prepalic,
si ma preve zemren me brusalic,
tu m'shetit naper ulic, me kolic
ma theve komen, me bone pėr n'bullnic!

Pyete Zemrėn tėnde!
Nėse je i vetmuar,
nėse je nė mendime,
pyete zemrėn tėnde!
A e don zemrėn time?
E kam njė dėshirė,
ėshtė shumė e thjesht,
tė isha afėr teje,
tjetėr s'kisha desht!

Nė mesin e natės
Nė mesin e natės,
nė terrin e zi,
unė rri e zgjuar,
dhe mendoj pėr ty!

Pa ty!
Pa ty bota e humb kuptimin,
pa ty dielli e humb shkėlqimin,
pa ty dita mė erėsohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty ėndra nuk ėndėrohet,
pa ty zemra mė helmohet!

Ti fali
Ti fali syt, nėse ti i shikon!
Ti fali duart, nėse ti i shtėrngon!
Ta fali shpirtin, nėse ti mė pėrqafon!
Ta fali zemrėn, nėse ti mė don!

Tė DUA
Tė dua - mė don
tė kujtoj - mė kujton
tė kam nė zemėr - nė zemėr mė ke!
por e keqja ėshtė, se larg meje je!

Zemra zemrės
Zemra zemrės po i thret,
hajde hajde mos rri vet,
le tė gzohen zemrat tona,
se krejt bota ėshtė e jona!

Dėshiroj
Dėshiroj tė shof me sy,
tė mos mė djeg malli pėr ty,
sikur tė isha reze hane,
do tė hi nė dhomėn tande,
vetėm ta dish se sa tė dua,
s'do tjetosh as njė orė pa mua!

Kur tė pash
Kur tė pash mė lindi simpatia,
kur mė buzėqeshe e dita se qenka dashuria,
por kur mė fole e dita,*
qė do t'mė thaush tė dua,
kėtė e vrejta nga buzėt e tua!

Hapi krahėt shpirti im!
Hapi krahėt lartė nė qiell,
ti pėr mua je diell,
por e lumtur prap nuk jam,
se TY afėr nuk tė kam!

Tė dua....
Tė dua, pėr ty vuaj!
Tė dua, pėr ty shkruaj!
Tė dua, pėr ty ėndėroj!
Deri nė vdekje ty s'tė harroj!

Do tė flas pėr ty!
Unė jetoj, se tė dua shum!
syt e tu, i shoh edhe nė gjum!
Jetėn do ta jap, pėr tėnden dashuri!
nė varr kur do t'mė pyesin,
do tė flas pėr ty!

Sy....!
Sy tė zi ka plot,
por ata jan tė kotė,
i vetmi pėr mua,
je ti nė kėt botė!

Zemėr.......!
Mė mir i varfur,
zemėr PATRIOT!
Se sa i pasur,
e zemėr IDIOT!

Malli pėr ty!
Malli pėr ty, frymėn mandali!
Eja tek unė, njė puthje ta fali!
Kur t'mi puthish buzėt e mia,
e din o shpirt, qka ėshtė dashurija!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Mbi Dashurine E Int .....   Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Icon_minitimeWed Oct 03, 2007 2:03 am

SI NDIHEM PA TY

Ku me ike ku humbe ku u trete
nje plage ne zemer me mbete
nje zjarr qe kurr nuk shuhet
nje emer qe perjete ruhet

Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?

S'e di pa ty ēdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton.

E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.

S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por diēka di me siguri :
Ajo qe dua je veē.......... Ti.
*
Gjithere matem me te thene
se sa shume vuaj per ty
me tu rrefyer me vjen rende
eshte ky mall per ata sy.
Per ata sy* me pervelon
mua e s'me len askund te
qet sot nuk din me ndriquar
as nje YLL e as HENA vet .
Sa here ne ty kam kerkuar me
gjet ngapak ngushellim ,gjithhere
shpresa me eshte nderruar ,me eshte
kthyer ne deshperim.Gjithere matem
me te thene ,dhembja ime eshte sa nje mal gjithere
kerkoj uje me me dhen po me thahet me buze q'do fjal..dhene
*
Kush Po flet
Kush po flet valle?
ne mesin e ksaj bote..
je ti vete ?
apo veq hija jote?
Kush po qane valle?
ne rrugen e ngushtuar..
jane lotet e mi?
a nje uje i turbulluar?
*Kush po vuan valle?
ne hijen e kesaj nate
vuaj une nga dashuria
qe dikur per mua e pate..
Kush po flet me mua ?
e une nuk po e degjoj
kush po me shkruan vargje
qe tash po i lexoj
*Kush po me pershendet?
me** bujare
kush emrin time e therret?
nje vajze shqipetare
Vetem nje fjale nga ti e kerkova
ajo ishte fjala te du
por mbeta me pergjigje negative
pa asnje shikim nga syte e tu


S`e di c`mčndim ke ti per mua
Kur te shtregoj por s`them te dua
Kur them se vdes per Buzet e tua
Se di a me beson ti mua ??

Tė dashurosh njė vajzė
Do tė thotė ta duash ma shumė se jetėn
Tė mos ndėgjosh fjalėt e botės
Por vetėm tė vėrtetėn
Ta dashurosh njė vajzė
do te thotė ta shikosh nė sy
Ta dashurosh me gjithė forcėn e moshės
Tė mos kesh pėr tė xhelozo
Tė dashurosh njė vajzė
Mos kujto se ėshtė e lehtė
Se me tė do tė kaloni diēka tė madhe
Qė quhet JETĖ !!

Njė lule u cel ne zemrėn time,
Njė trup u shtri mbi mua,
Njė dorė mė pėrkedhel ėmbėl,
Njė zė me thotė tė DUA.

Ku je sonte me ka marr malli
Dashurija jote shpirtin ma kalli
Eja ti moj bukuri se une po
Jetoj vetem per ty
Moj bukuri se ti e di se sa te dua une ty!

Ti je shpres
Ti je gzim
Ti je loqka e shpirtit tim
Tč kam hen e tkam drit
Tč kam zemer tč kam shpirt
Mbes me shpres dhe pa durim
Qč tč bahesh fati im

Zemra ime troket
Me shpejtėsi
E syt shkėlqejn
Si ylli nė gjithėsi

Dua tė pėrqafoj
Tė pėrkdhel e ledhatoj
Qė trokitjet e shpejta
Tė zemrės ti ndaloj

Dua qė flokėt ti lėmoj
Buzėt ti shijoj
E tė them
Se tė dashuroj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Mbi Dashurine E Int .....   Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Icon_minitimeWed Oct 03, 2007 2:04 am

Mallėngjimi...
Seē mė flaku mendja
Atje larg te ti
Sa e freskėt mė vije hija
Pėrqartas po flisja
N'dritare vėshtroja me nostalgji
Mėngjesi po afrohej
E zėri tė ishte ngjizur ty...

Mendja mė iku pėr tė satėn herė
E malli kėrkonte njė rimė
Pėr lulėt qė ikėn n'pranverė
Vallė pėrse ikėn tė gjitha...
Asgjė mė nuk vijnė
Nuk tė ē'mallė shiu
Dielli as fjollat fėrfėllimė...

As zogjėt me cicėrimėn e tyre
Jehonėn e kėngės nuk pėrēojnė
As zėrat e mbytura nė telefon
Largėsitė nuk i shkurtojnė...
Dhe unė gjithandej e heshtur mejtoj
Nėn avujt e kafesė qė mė ngacmojnė...

E ti as vetė nuk di ēfarė tė mundon
Sa mallė e nostalgji ditė e gjatė...
Ti pėr tė satėn herė kėrkon gjurmėt e hapave
Qė era po i bartė e shiu po i rrėnon...?!

Nostalgji...
Rrugėve tė Gjermanisė,
E lashė urrejtjen dhe dashurinė,
Tė humba ty...
Aty ku dielli ėshtė sinonim,
Aty ku jeta ishte kėrcnim,
Mėrgimtare, nė derte e halle,
Vetėm rrugėt e Gjermanisė e dinė hallin tim...
E tretur si pshėrėtimė,
E ringjallur nė urrejtje,
E humbur nė heshtje,
Nė kėtė botė humnerė...
Dhe ēdogjė pluhursi,
Ku mund tė gjej veten, ku mund tė tė gjej ty?!
Si mund ta gjej kuptimin, tė vėrtetėn,
Ku mund ta gjej shkakun, arsyen, jetėn,
Ku ta gjej dashurinė, ta mposht vdekjen...?!


DUHET TĖ VAZHDOJ PA TY...
Shtėpi tė heshtura,
Nėn qiellin e rėnduar,
Shiu dhe Unė,
Tė ftohur nė vetmi,
Nė kėtė qytet
qė asgjė s'ka marrė nga ti.

Nė pritje harrova hapat e tu,
Mė ngjan si ėndėrr,
Eh ...! kur largohesh ti...
Mė duhet tė filloj pėrsėri,
Mė duhet tė vazhdoj pa ty...!!


JAM UNĖ...!
Kur tė marrė malli
Pėr mua…
Ngrije kokėn lartė
Yjet shiko.
Ai qė shėndritė mė shumė,
Mos harro
Jam unė… !

Kur tė marrė malli
Pėr mua…
Pranė detit shko,
Valė e madhe kur tė ngrihet,
Mos u largo
Aty malli fshihet
Jam unė…!

Kur tė marrė malli
Pėr mua…
Radion hape
Ndiz edhe njė cigare,
Pėr tė mė kujtuar
Dhe ēoje tek stacioni im
I preferuar…
Kėngėn e parė kur tė dėgjosh
Jam unė….!

Merr frymė thellė
Ajri jam unė...
E malli mė nuk do tė pėrvėloj
Nė qelizat e trupit tėnd
Jetoj... ekzistoj !

Tė bardhė merre kėtė letėr...
Sa e ėmbėl aq e idhėt ėshtė dashuria
rrodhėn kėto fjalė spontanisht
ishin kėto fjalėt e mia qė shkrova
mbi xham me gisht.

Filloi pa dashur tė mė dridhet dora
dhe trupi m'u bė mė i ftoftė se bora
dhe letra ime u bė e kotė
mbi tė pikuan dy pika lotė.

Andaj tė bardhė merre kėtė letėr
se tani do mė kuptosh edhe ti
pėr dashuri tė shkruaj njė herė tjetėr
kėtė herė pranoj lotėt e mi....


Dashnorė Tė Vjetėr Unė Dhe Ti...
Dashnorė tė kahershėm,
unė dhe ti...
Tė dashuruar nė njėri-tjetrin marrėzisht,
tė ndarė tmerrėsisht.
Ėndėrrohemi ēdo natė,
kėrkojmė aromėn dhe ngrohtėsinė e njėri-tjetrit...
Mes nesh barrierat
qė kurrė t'i tejkalojmė nuk arritėm
dashuria ime e vetme...
Nė vargje poezie tė futa,
kėngė thurra pėr ty e pėr mua,
dashurinė e brishtė,
dėshirėn , mallin...
Gjithmonė dėshiruam njėri-tjetrin,
por kurrė nuk e patėm,
Dashnori im i vetėm...
Mbase nė amshim do takohemi,
larg njerėzve dhe kėsaj bote,
do tė duhemi nga fillimi
unė dhe ti...
Dy dashnorė tė vetėm
unė e ti...!!!

Loti i Dashurisė"
Ra loti pikoi iku dashuria
e fshehur nėn hijen e mobesimit
qau zemra
shpirti vajtoi
kėndoi zemra me nota vajtimi!

U shemb ndjenja vdiq ne zemėr
qielli u pėrmbys
nga dhembjet dėshpėrimi!
Do vdes nė shpirt, thellė njė emėr
i tretur
i humbur
si njė lotė jetimi!

Kam mallė vuaj, dashuroj se di,
ikjet e pafund
dashuri e fikur!
Ti do jesh gjithmonė nė lotėt e mi
sa tė desha ty...
kurrė s'ke pėr ta ditur!

Cfarė ndodhi me yjet
pse humbėn shkelqimin,
ēfarė ndodhi me diellin
pse nuk bėnė mė dritė,
ēfarė ndodhi me ty
ku e le betimin,
ēfarė ndodhi nė zemrėn time -
kurrė s'ke pėr ta dit?!

Ra loti pikoi
u ngul nė shpirtin tim
zemra filloj vajin - me kėngen e mallkuar!
Unė tash jam e vdekur
pa ty...
njė lotė dashurie - njė lotė i harruar.!

"Natė e pa fund"
Sonte njė zjarr e kam nė zemėr
Endem e pashpresė, vallė ku je o shpirti im
Loti mė pikoi, tė thirra nė emėr
Rrugėt e shkreta mbytėn zėrin tim?!

Dritare e mbyllur adresė e pashkruar
Kėrkoj unė e mjera si njė zog e trembur
Puthje e padhėnė zjarr i pashuar
Zemėr qė vuan nė shpirtin e shembur.

Loti mė pikoi, nata me mu foli
Yjet lart nė qiell qanin bashkė me mua
Nga thellėsia e shpirtit veē njė fjalė mė doli
Hape dritarėn tėnde, se e dinė shumė mirė se sa tė dua...

Heshtje e strukur nė natėn e pa mbarim
Tė ftohtit e natės e vrau zemrėn time
Lotėt unė i derdha pėr ty shpirti im
Dritare e mbyllur dashuria ime!

Poshtė dritarės tėnde zemra mė pushoi
Syri im me lotė deshi tė tė fliste
Fjala nė fyt mė mbeti, shpirti mė vajtoi
Dritare e mbyllur ai mė s'mė priste.!

"LOTĖT E SHPIRTIT TIM"
E pėrlotur e fyer me zemrėn e coptuar
dashuri e pastėr
sonte pėr ty vuaj!
Krenari e shqyer shpirt i sakatuar
loti s'do pushoj
me vite - me muaj!

Lotėt qė unė i derdha, ty nė shpirt s'tė kanė prekur
vaji i shpirtit tim
pėr ty ėshtė njė lojė
lulėt mbi zemrėn time tė fyer tė vdekur
ikja e pakthim
mė vrau mė thėrmojė!.

Hapu o varri im i ndjenjave tė mia
digju shpirti im
flakėve tė dashurisė
ai kurrė s'mė ka dashtė, e mua po mė vret vetmia
zemrėn ma mbuloi
hiri i padrejtėsisė!

Shkretėtirė e pafund, pa ty mė duket jeta
ēofsh i lumtur ti
mbi vajin e shpirtit tim
plagė e zemrės time, duke qarė unė mbeta
vdekja m'u afrua
jeta s'ka kuptim!?

Puthje e Pafajshme...
Afėr shpirtit tim fshehurazi kalove
buzėt flakė tė kuqe si trėndafil tė ngjashme
tė putha me shikim s'e di ēfarė mendove
mė fal zemra ime ishte puthje e pafajshme!

Puthje me shikim e bukur tunduese
u afrove afėr hyre nė shpirtin tim
zemrat u tėrbuan dashuri pėrveluese
buzėt flakė ndezen puthje pa mbarim...

Nė thellėsi tė shpirtit do jetė e perjetshme
brishtėsi e shkruar nga zjarri i dashurisė
pafajsia e puthjes do jetė e pavdekshme
ėndėrr qė jeton nė qiellin e lumturisė...

" DASHUROJĖ DHE VUAJ "
Ti je si njė ėndėrr e zhytur nė mistere,
tė kam shumė nė shpirt
apo je i huaj,
me harresėn tėnde
zemrėn time therre,
lotėt kam nė sy,
dashuroj dhe vuaj?!

Nė thellėsit e shpirtit,
nė brengat e jetės,
nė netėt pa gjumė dashuri e parė,
mallkon pabesinė zeri i tė vertetės,
loti qė pikon kurrė s'ka pėr t'u tharė!

Ti si besove zemrės
e mbyte ashtu pa pritur,
me njė thikė nė zemėr vrave dashurinė,
do qaj pėr gjithė jetėn
si fėmijė i mitur,
shokė do kem trishtimin
tė dashur vetminė...

Fjala e zemrės time pėr ty ėshtė e huaj,
"tė dua" si shpirtin tim,
prandaj dashurojė dhe vuaj...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Mbi Dashurine E Int .....   Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Icon_minitimeWed Oct 03, 2007 2:05 am

Ndjejė nė zemėr...
Sonte u shfaqe pėrsėri nė mendjen time, por nuk mundem tė tė fajsoj.! Ndjejė nė zemėr, njė dritė tė fuqishme qė mė hyri thell nė shpirt dhe qė ēdo ditė mė bėn tė tė dua edhe mė shumė...
Por ti nuk je mė kėtu ke humbur, je tretur nė mjegullėn e tymit tė cigarės tėnde! Ike nė njė rrug qė as ti nuk ia sheh fundin e tė duket se ke arsyje dhe ikė nga unė, po sikur tė isha njė bishė e egėr dhe se ke frikė nga dashuria ime e pa fajshme... Dhe prapė unė do tė tė shoh atje larg tė shoh duke ikur, duke vrapuar dhe duke kėrkuar njė lule qė mos tė vyshket sikur unė qė tani u vyshka. Edhe sonte shoh sytė e tu qė mė shoqėrojnė nė ēdo skaj tė dhomes e shoh zemrėn tėnde kėtu afėr me mua nė errėsiren e kėsaj nate tė pa fund... Dhe mos harro ēdoherė tė shoh nė jetė dhe ardhmerinė time... tė shoh pranė rrugės ku unė filloj te eci...
E ti shko, shko... ik nga unė ik e mos u kthe kurrė,
edhe pse unė tė shoh, tė ndjejė, tė dua akoma gjithmonė,
prandaj ti mos ndalo, sepse pėr mua kurrė s'u bėre burrė!!!
Shkooooooooo shkoooooooooo...........!!!

" Sikur..."
Sikur, zemrėn tė ma hiēnin,
unė pėrsėri ty do tė tė doja
e sikur dy sytė tė m'i verbonin,
pėrsėri unė ty do tė tė shikoja...
Sikur, duart tė m'i lidhnin,
pėrsėri unė pėr ty do tė shkruaj
edhe sikur tė vdisja qė sot,
pėrsėri shpirti im, pėr ty do tė vuaj...
Sikur, kėmbėt tė m'i shkurtonin,
nė qytetin tėnd unė pėrsėri do mund tė vija,
edhe trurin po tė ma shkatėrronin,
ti gjithmonė do tė ishe nė mendimet e mia...
Sikur, edhe veshėt tė m'i shurdhonin,
pėr mua kjo s'do tė ishte e rėnd,
sepse unė pėrsėri do tė dėgjoja,
ēdokėnd qė pėrmend emrin tėnd....


" Zemėrimi yt..."
Si diēka normale mbi mua i lėshon fjalėt,
harron se nė shpirt ato fort mė vrasin,
fjala ik si lumi... kurrė ajo nuk ndalėt,
fjalėt qė lėndojnė... fjalėt qė bėrtasin.!

Nė gjumin e natės, diēka tingėllon,
s'e di pse nė zemėr vuaj pėrsėri,
ti me zemėrimin tėnd sa shumė mė helmon,
sa ndjenja i vret nė zemėr...
jo jo kėtė ti s'e di!!!

Fluturon dhe ngulėt thellė nė ndjenjėn time,
fjala e thėnė vend i lenė zemėrimit
dhe njė natė pa gjumė...
njė natė me mendime...
Atėherė kur zemra tė qetėsohet,
vend si lenė pendimit.!

Ti.....
Ti je jeta ime, por dhe loti im,
je puthje pafat diku nė shpirtin tim,
tė vrarė, tė coptuar,
mbytur nė mallėngjim
qė vuan nė lindje,
pėr ty nė perėndim...
Ti je si ajo dallga nė detin e qetė
qė vjen krejt papritur
dhe frymėn ta merrė...
Ti je drita e pafund nė qiellin pa jetė,
... mbas teje
zbrazėti,
qetėsi
e vetėm terrė!!!

VETĖM TY SYTĖ E MI DO T'I FALI....
Ti je njė lotė qė pikon nė mua,
Ti je njė lotė i nxehtė valė,
Njė lotė i patharė qė shumė e dua,
Kur pikon ēdo dhembje m'i n“dalė...
Ti je lotė me plotė hidhėrim e gėzim,
Cdoherė pikon i bukur si kristali,
Qė kurrė s'pushoj nė syrin tim,
Vetėm ty sytė e mi do t'i fali...
Ti je njė lotė shumė larg nga unė,
Nga sytė e mi kurrė nuk u trete,
Ti je ai loti qė e dua shumė,
Nė zemėr gjithmonė mė mbete...!!!


" TI JE LOTI QĖ MUA M'I LANĖ SYTĖ "
Ti je drita qė natėn ma bėn ditė,
Ti je loti qė mua m'i lanė sytė,
Ti je larg si njė ė“ndėrr qė mė vjen,
Zemrėn time pa pritur e rrėmben...
Ti je njė lotė i vetmuar pėr mua,
Ti je njė lotė qė nė sy mė ndalet,
Ti je lotė zemre qė kurrė nuk u shua,
Vetėm ty tash zemra tė falet...
Mė fal se ndoshta po tė lėndoj,
Me fjalėt qė tani po t'i shkruaj,
Me kėtė vetėm deshta tė tregoj,
Se kur tė takoj ty harroj qė po vuaj...!

Vraje heshtjen...
Pse rrinė i mėrzitur,
ma falė atė buzėqeshje,
hape zemren mor,
mjaft ndejte nė heshtje...

Hejjj, s'ėshtė turp tė duash,
mos mė rri i strukur,
ndėgjo zemrėn tėnde,
mos hesht, qeshu i lumtur...

Vraje, vrajeee heshtjen,,
mos m'u mbyll n'mendime,
qeshu pėr tė ardhmėn,
ndėgjo fjalėn time....

Jo veē pėr njė ditė,
as pėr pesė a gjashtė,
unė tė dua pėr jetė,
gjithmonė kam me t'dashtė....

Jeta ėshtė e shkurtėr,
mos kujto tė djeshmėn,
jeto jetėn tėnde,
pėr tė sotmėn e tė nesėrmėn...

Nėse……
Nėse ditėve tė ardhshme,
kėndej dukem rrallė,
ta dish se mė mungon,
dhe nė shpirt ndjej shumė mallė….
Nėse shkruaj pak,
dhe rrallė kėtej kaloj,
prapė jam ajo e djeshmja,
dhe tė dua njėsoj….
Nėse kur je kėtej,
e tė mungon fjala ime,
mos mendo se s`tė dua,
kujto zemrėn time!……
E nėse gjatė s'dukem,
ndoshta me javė e muaj,
tė lutem kujtom,
mos harro mė shkruaj!….
Nėse shumė ke mallė,
dhe pėr mua mendon,
tė lutem mos vuaj,
me thirrė nė telefon.....
Dhe nėse tė vuan shpirti
e pėr mua ndjen mallė,
kudo nė botė po tė jeshė,
mė thirrė, kam me tė ardhė.....


O Vdeksha Pėr Tyyy...
O vdeksha nė prehėrin tėnd,
u bėfsha unė tokė pėr ty,
mos i gjetsha kurrė vetės vėnd,
nė vdeksha pa tė pa me sy!
O kurrė unė dritė mos pafsha,
u shkrifsha si fluskė dėbore,
nė mbetsha pa dalė me ty,
pa t'folė pa t'kapė pėr dore...
O kurrė qetėsi mos paqa,
mos i gjetsha kurrė vetės vėnd,
pa shiju buzėqeshjėn tėnde,
pa u tretė n'krahėrorin tėnd...
Jo, jo pa ty mos jetofsha,
u digjsha nė ferr e pa shpresė,
nė mbetsha pa shiju shpirtin tėnd,
pa tė dashtė, pa tė prekė s'mund tė vdesė!
O Zottt, pa ty s'mund tė jetojė,
qetėsi s'gjej dot nė asnjė vėnd,
u bėfsha shpresė e zemrės tėnde,
u mbytsha nė detin e shpirtit tėnd...

Pseee???

Heshttt!!
Dhe mos mė thuaj asnjė fjalė,
Mė lerė me dhėmbjen time,
Se fjala dhėmbjen s'ma ndalė!
Ikkk!!
Largohu dhe lermė tė qajė,
Tė qajė dhe shfryej zemrėn time,
Se lotėt mė s'mund t'i mbajė!
Po pseee??
Po pse mė mashtrove, mė thuaj,
Pėrse mė gėnjeve, pėrse,
Pse po mė bėn tė vuaj??
Largohuuu!!
Largohu e lermė tė vetmuar,
Si munde tė jeshė i tillė,
Unė kėtė se kam merituar??!!
Mos folėėė!!
Se kurrė mė s'tė besoj,
Se mė vrave nė shpirt, mė mbyte,
Ti e dinė se pa ty s'mund t'jetoj!!
Shkooo!!
Ik dhe harrom pėrjetė,
Se ti s'mė meriton,
Ik, mjaft mė, lermė tė qetė!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Mbi Dashurine E Int .....   Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Icon_minitimeWed Oct 03, 2007 2:05 am

Pa titull!

Unė dhe Ti
Njė jetė me dashuri!!

Ti dhe Unė
Njė dashuri e pafund!!

Ti me Mua
Mė don sepse tė dua!!

Unė me Ty
Perjetė bashkė ne tė dy!!

Ne dy bashkė
Tė dashuruar deri nė asht!!

Dhe sėrish unė...
Moti s'isha kėtej,
kaloi kohė e gjatė,
pa tė shkruar njė fjalė,
pa tė thėnė njė datė...

E sot prapė vendosa,
tė t'i them ca fjalė,
ta hapė zemrėn time,
dhe ta shprazė atė mallė...

Ta shprazė atė zjarr zemre,
qė nė shpirt ėshtė mbledh,
si vullkan i ndezur,
qė zjarr e flakė hedhė...

Dhe qė mė djeg shpirtin,
dhe mė len pa gjumė,
jo s'mund tė hesht mė,
se tė dua shumėėėėė.

S'kam shkruajt disa muaj,
provova t'harroj,
po ēfarė t'u bėjė ndjenjave,
kėtė s'mund ta besoj!

Ikin javėt, muajt,
nga njė ditė nė tjetėr,
n'vend qė tė shuhet zjarri,
ai ndizet edhe mė tepėr...

Dhe provoj sėrish tė heshti,
shkruaj ca fjalė nė letėr,
por sot po vraj heshtjen,
s'mund tė duroj mė tepėr.

Se jetojė pėr ty,
unė shėrbėtore e vuajtur,
qė ti tė gėzosh jetėn,
veē ti t'jesh i lumtur.....!!!

MĖ KUPTO!!!
Pranė teje kur jam,
pranė meje kur je,
po mė pikuan lotėt,
mos mė pyet PSEEE?

Po mė pikuan lotėt,
mos fol! Mė shiko,
nėse mė dridhet zėri,
mos mė thuaj JOOO!

Pranė meje kur tė ulesh,
ma fshijė lotin tim,
po tė deshti zemra,
merrėm nė pėrqafim!

Nėse PO mė thua,
thuaj se kurrė s`ėshtė vonė,
merrem tė lutem afėr,
mė mbajė pergjithmonė!

PĖR TY!
Kisha dashtė tė jem zog,
tė shkoi vėnd me vėnd,
kur t`jesh i vetmuar,
tė ulem nė krahun tėnd!

Kisha dashtė tė jem flutur,
tė shkoi malė e pėrrua,
nektarin e lulėve,
t'ua falė buzėve tua!

Kisha dashtė tė jem lule,
si lulėt nė pranverė,
tė mė mbashė nė duar,
tė mė marresh erė!

Kisha dashtė tė jem qiell,
e shtrirė kėnd me kėnd,
ngjyrat e ylberit,
t'ia falė syrit tėnd!

Kisha dashtė tė jem hije,
e kur je i fjetur,
tė ulem pranė teje,
tė tė puthė mbi vetull!

Kisha dashtė tė jem ėndėrr,
dhe kur je nė gjumė,
tė vijė tė mos tė lė vetem,
se tė dua shumėėė!!!

PRAPĖ PĖR TY!
Kur ulem,
kur ngritem..
dhe shkoj,
nė heshtje
vetėm nė ty mendoj!

Si larg,
si afėr...
kur jam,
njėsoj nė zėmėr te kam!

Kur mė shanė,
dhe ikė...
me vrap...
njėsoj tė dua prapė!

Kur qesh,
kur qaj,
kur kėndoj...
tė dua, tė dashuroj!

Lexoje shpirtin tim...!
(Edhe pse e di qė s'do e lexon)


Prore do tė jetosh nė mua
nė fshehtėsinė qė s'gjenė ngushėllim
me ty tė jem dėshirova
prejetėsi njerėzore- amshim ...


Ēdo gjė ėshtė jotja kur tė dashuroj
edhe shpirti im pas teje nė shtegėtim
por larg vetes pa ty tash jetoj
dje e lumtur, sot vuaj nė mjerim!


Zėrin tėnd dhe tėnden qetėsi
nė kėto netė shekuj tė gjata
i dėgjojnė pranė dritarės
tash vetėm yjet, hėna dhe nata ...


Pas hapave tua nė mugėtirė
dikush vrapon dhe kėrkon ēare
njėri-tjetrit i ngjajmė shumė mirė
por ty ende s'tė gjeta fare.


Ēdo gjė e jotja pra dhe mė mashtron
kur t'i ecėn mė dukesh se vallėzon
nė shtatin tėnd aromė trėndafili
e nė zerin tim veē kėngėmall bilbili ...


Shpesh mė vjen si hije e dlirė
mbėshtjell me kaltėrsinė e qiellit
nė sytė e tu puthjet me janė ngrirė
pa ty do shuhej dhe rrezja e diellit.

Mė mirė njė fund me dhimbje,
se njė dhimbje e pafund!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Mbi Dashurine E Int .....   Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Icon_minitimeWed Oct 03, 2007 2:06 am

Tė ndahemi...

Le tė ndahemi tani sa ka mbetur
Nė lidhjen tonė pakė shkėlqim.
Tė ndahemi pėrpara se nektari nė gotat tona tė ketė mbaruar.
Tė ndahemi pėrpara se hėna tė perėndojė nė njė agim.
Pėrpara se tė lindė dielli e njerėzit tė jenė zgjuar.

Le tė ndahemi tani sa ka mbetur nė buzėt tona tinguj e gaz.
Tė ndahemi pėrpara se zemrat tona t'i pushtojė urrejtja.
Tė ndahemi pėrpara se gjuha tė pushojė sė rrjedhuri mjaltė.
Tė ndahemi pėrpara se nė gojė tė na ngrijė buzėqeshja.

Le tė ndahemi tani pasi dėgjoj zėra tė trishtuar.
Tė ndahemi sa nuk ka ikur nga fytyrat tona drita.
Tė ndahemi pėrpara se stuhia tė ketė filluar.
Tė ndahemi pėrpara se zemrat tona t'i ka !ojė frika.

Le tė ndahemi tani si tė panjohur e tė harrojmė se ē'ndodhi.
Tė ndahemi e ta lėmė tė nesėrmen tė lindė njė kohė tė re.
Tė ndahemi me kohė tė mirė pėrpara se tė na prishet moti.
Tė ndahemi sa nuk kanė filluar shtėrngata e rrufe.

Le tė ndahemi pra tani pasi kam ftohtė e frikė, tė lutem lerna.
Na lerė ta braktisim kėtė vend tė errėt e tė kthehemi nga erdhėm.
Tė ndahemi si tė panjohur para se tė na ndodhė mė e keqja.
Pėrpara se urrejtja pėr njeri-tjetrin tė na e ketė pushtuar zemrėn.


Tė ndahemi sa ka mbetur pakė besim
Tė ndahemi tė mos vuajė mė ky shpirti im
Tė ndahemi natėn tė mos na shohė njeri
Tė ndahemi, tė ndahemi tė t’harroj ty.

Se kam tė lehtė ndoshta as dhe ti
Tė ndahemi tė mos marrė mė vesh pėr ty
Kur u bashkuam ish ditė me diell
Tė ndahemi me dėshmitar hėnėn nė qiell.

Nė ndarjen tonė yjėt le tė bėjnė sehir
Tė ndahemi natėn kėshtu ėshtė mė mirė
Tė ndahemi sa nuk ėshtė tharė loti nė sy
Tė ndahemi mbase ėshtė mė mirė pėr tė dy.

Tė ndahemi dhe le tė fryjė furtunė
Tė kujtojmė veē ditėt qė u deshėm shumė
Tė ndahemi e mos mendo pėr mua
Ta fshijmė nga kujtesa fjalėn:"tė dua"..

Tė ndahemi nė fshehtėsinė mė tė madhe
Mė pas t'i harrojmė kėto brenga edhe halle
Tė ndahemi tė mos na shohė askush
Tė fshihemi nė vreshta mbuluar me rrush.

Dhe qielli le tė ndahet atė natė
Dita tė mos vije nata tė jetė e gjatė
E ashtu tė lagur tė dy tė vrapojmė
E njeri-tjetrin pėrjetė ta harrojmė.

Tė ndahemi dhe tė harrojmė ēdo gjė tonėn
Tė ikim larg, sa mė larg ta hedhim kėmbėn
Tė ndahemi dhe tė ikim sa mė larg mėrguar
Ta fshijmė nga kujtesa kėtė ėndėrr tė mallkuar.

Tė ndahemi!

NE DASEM TE ME VIJSH

Do te thirri ne dasem
te ma vesh duvakun
mos me qaj ne sy
me ma shtu marakun
se ejotja isha
ate dite sdo te jem
pe rkrahut tim
tjetrin do te kem
ti mos shko
mos u deshpero
rri deri nefund
NUSE me shiko
mendo seti
kishe per me qen
ne vend te tij
ku une do te jem
mos qaj pe rmua
mos thuj medet
se ti me pate
po me flake vet
mos eshif tjEtrin
jo me lakmi
ai me fali zemren
qe ma more ti
e kur te ikin
dasmort etjer
kthehu em ethuaj
pac FAT dhe nje her
mos shko pa fjale
pa me pershendetur
du ta bej hallall
per lotet qe kam derdhur
pra eja ne dasem
eja s ete pres
sdua te shkoj nuse
ti pa me buzeqesh..
Eja dhe shikom
deri sa TE shkoj
ate DITE do me shohesh
por me s ebesoj
kur TE iki une
filloj qaj me ze
deri ate dite me pate
por kurre sdo me kesh mė


* Sonte ti je i lumtur dhe i lir zemer,
* Dhembja ime ty te ben te ndihesh me mir dhe te jep qetesi
* Ta beja rrafsh shpesh qe te mos te lendoja
* E urt me ty shum gabimet ti duroja
* Ta beja rrafsh shpesh por ti smershe vesh
* Nga gabimet e tua ti kurr nuk ngihesh.....
* Sonte un per ty nga dhembja do te pi
* Ty ste kam vetem ne ket nate une jam
* Un isha edhe nje emer me shume ne jeten tendeee
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Mbi Dashurine E Int .....   Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Icon_minitimeWed Oct 03, 2007 2:07 am

SOT KE DITEN E MARTESES
E UN FUNDIN E KSAJ JETES
EDHE GURI SDURON KA ME PLAS
ZEMRA IME SA SHUM TE KA DASHT

UN SI HEN E TI SI DJELL
TI NE DRIT E UN NE TER
E PER DARSEM TA QOJ SI DHURAT
ZEMREN TIME SA SHUM TE KA DASHT

LET SHKATROHET EDHE BOTA
SE KTO VITE ISHIN TE KOHTA
QE TI FALA TY
DHE JETEN TIME NE DOR TI TA LASH

Leter nga Varri
Sot tė gjithė janė mbledhur
Por nuk ėshtė ditė gėzimi
Tgjithė janė te pėrlotur
Pėr tmė quar tek Varri.

Sikur tkisha mundesin
Edhe tju tregoja
Se pa timėn dashuri
Nuk munda te jetoja.

Mjaft mė oj Nėnė
Mos ma laj trupin me lot
Me dėshir time vendosa
Tja jap fundin jetės sė kot.

Me njė cop letėr ta sqarova
Dhe njė Amanet Nėnė ta kėrkova
Dashurin time ta lajmėroni
Dhe pėr vdekjėn time ta ngushlloni.

Ju lutem Nėnė atė mos e mallkoni
Nuk ėshtė ai qė jetėn time morri
Isha vet fajtore, dhe Zotin e luta
Vdekjėn ja kerkova, se jetėn sun e ballafaqoja.

Tash dalngadal mė mbuloni me dheh
Dhe e di se mė kthim mbrapa ska me gjet
Oj Nėnė tė lutem mos mė qaj
Se nė tjetrėn botė lumturin do ta gjaj.

Dheu e shtrengon fort trupin tim
Dhe ja fali kėtė pikėllim
Zemra ime nuk mund mė tė rrah
Dhe ndjehem mė mirė sepse dhimbje mė ska.

Oj Nėnė falma kėtė gabim
por vetvrasja ma dha Lirinė
Ajo ishte gjėja qė frymėn ma ndali
Sepse Jeta vetėm pikėllim mė fali.

Kam arritur nė kėt vend me lule
Dhe gjithmonė do ta pres dashurinė time
Ai do tė martohet dhe do ta harron emrin tim
Mirepo unė do ta pres qė ta takoj nė qiellin tim.

Atėher do ti them: Pėr ty O Shpirt Jetės i dhash Fund
Isha shumė e re dhe tė doja shumė
Nuk pendohem aspak qė kėtė ta dhurova
Sepse shumė tė kėrkova dhe mė nė fund tė takova
**~~Gedichte~~**
me mungon shpresa
me mungon shoqeria
me mungon nje zemer
ajo eshte dashuria

tash mbeta pa shprese
vetem te ti ndihm pres
te lutem me ndihmo zot
e mos me ler te vdes

zemra ime po vuan
suri im po loton
e qaj une dashurine
qe zemra e kujton

ME DJEGI DASHURIA
ME SHUME SE GJEG ZJARRI
MOS QAJ KUR TE VDES
AS MOS ME EJA TE VARRI

PARA SE TE NDAHEMI
ME DUHET NJE GOTE
KUR TA KUJTOJ NDARJEN
TA MBUSHI ME LOT

NUK KAM ME FUQI
TRADHTI TE DUROJ
NUK KAM ME ZEMER
TJETER TE DASHUROJ

BESOJ KESAJ ZEMRE
TE PASTER SI LOTI
SE DASHURINE TIME
PER TY E KA FALE ZOTI

TI JE LARG E UNE PO PRES
PSE TE JETOJ ME MIRE TE VDES
NESE TI SJE NE SHPIRTIN TIM
ZEMRA IME SKA SHERIM


MUAJ E VITE PO KALOJNE
SI RRITET BARI NE LIVADHE
ASHTU DHIMBJA IME PER TY
PO ME BEHET ME E MADHE

DUA QE NJE QAST
TE ME KUJTOSH MUA
TE KUJTOSH DHE DITEN
KUR TE THASH TE DUA

PSE ME LENDOVE AQ SHUME
KUR TE DASHUROVA MARREZISHT
VALLE KU GABOVA I MJERI
QE M,E BERE ME GISHT

NESE JE E VETMUAR
QENDRO NE KUJTIME
SEPSE ATY AFER
E NDJEN ZEMREN TI

NESE TE KAM DASHUR
SI DY SYTE E BALLIT
KTHEJU ZEMRES TIME
MOS MERR RRUGE TE DJALLIT

Droga kushton shtrenjet
qmimin nuk ia dij, nėse
mė trradhton do filloj
tė pijė.

Do tė behem Zogė ti
sdo tė me njohesh
do te vij ne dasmen tende
kur ti te martohesh
do ti bij daulles per
lumturine tuaj e une
e mjera gjithmone
do te vuaj..!!!

Hekuri ndrryshket
Lulja vyshket
gjdo gje tretet
por dashuria e pare
ne ZEMER mbetet

Ti je zjarr e une
e une jam prush
ne te dy smund
tna ndaje askush!!

Sa te bukura jane
ditet e rinise askush
smendon tjeter
perveq DASHURIS!!

Ska lule pa zambak
ska zemer pa gjak,
ska dimer pa stuhi,
ska rini pa dashuri
Hekuri eshte metal
qe kure nxehet lakohet
Dashuria eshte simbol
qe kurre sharrohet
Te dua me don,
nje shtyll na pengon
na ndan perjete
vetem vdekja dhe
varri i shkrete!

Sa lule qelin mbi dhe
te gjitha do te thahen
por dy zemrat tona
kurre sdo te ndahen
Sikur dy + tri
qe bejne pese
nese eshte nevoja
per ty do te vdes.

Mos ma ofro lulen qe ti marr
ere, por ofroma buzen
qe ta puthe njehere..!!

Me fal qe nuk dija
te shkruaj kujtime
por ti gjithmone je
ne Zemren timeeee

Nese une kam vdeke
e ti je gjalle kujtimet
e mija perqafoj me malle!!

Dhe pse jemi large,
me disa kilometra
dashurine tone po e shprehim
me letra!!!

Ne detin e qete kishte
rene nje flete ne te shkruan
Te DUA PER JETE!!!

Me nje plage ne Zemer
me nje lote ne sy,
po i mbyll kujtimet
qe pata per TY!!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Mbi Dashurine E Int .....   Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Icon_minitimeWed Oct 03, 2007 2:07 am

POZIE

SYTĖ E TU-ASPIRIN
GOJA JOTE-AMPICILIN
DUART E TUA-ANDOLL
ZĖRI YT I ĖMBĖL-SIRUP PĖR KOLL
DESHA ME TĖ TREGUA
SE JE ILAQ PĖR MUA


ERDHI DITA TE NDAHEMI
FJALE E FUNDIT E VESHTIRE
JO NUK KAM ZEMER E DASHUR
ME TE THENE LAMTUMIRE

te duaa
Ndegjoj keto fjale
ne zemer smund ti mbaj
po ta shpreh nje dashuri
qe ne zemer per ty e mbaj..
Per mua lot nuk ka
se une me kenge vajtoj
vajin e mbaj ne zemer
por ndarjen se harroj.
Do ti kthej prap lotet qe i derdha
dhe do ti mbylli keta sy
se nuk e paske merituar
qe te qaj une per ty .
Per mua u shua qdo gje
per ty mbeta njeri i huaj,
tjetri po te pret ne dere
ti po feston e une po vuaj
Me premtime mos me mashtro
eja te une nese me do
te dua shume dhe po te pres
ne preherin tend dua te vdesV-tet me kalojne
U-e mbetem i vetmuar
A-pak nuk e di tash
Jeten si me e kaluar
-----
M-llkoj fatin tim
E-e zemer skam sherim
----
Zemra per ty qane
E-rin tend e therras
M-repo nese sme kthehesh
E-he une pas teje do te ngas,por
R-aj veten se do te vras
Tė dua tė pres

Nuk dua tė vdes
Me ylzit e natės
Unė tė pėrshėndes
Kujto erėn e mali
Kujto erėn e lehtė
Kujto zemrėn time
Qė tė don pėr jetė
Ah sa natė e lumtur
Ah sa natė e qetė
Gjithmon mė kujtohesh

Nga ora 12-tė
Tė dua pa masė
Tė dua pa mbarim
Tė dua mė shumė
Se sa shpirtin tim
Tė dua ,tė dua
Pėr ty do tė vdes
Por ti a mė don mua?
Pėrgjigje po tė pres?

Nuk jam poet,
tė shkruaj poezi
Por fjalėn tė dua,
E shkruaj vetėm pėr ty


Tė vėshtira janė ditėt
Kur syri loton
Kur zemra nuk e gjenė
Ate qė shumė e don

Fjalėt e mija
Ti aspak si kupton
Nuk e din qė zemra ime
Vetėm ty tė don

Sa yje ka qielli
Nuk mundem mi numru
Sa te don Zemra Ime
Nuk mundesh me besu

Ne takimin e parė
u digja si zjarrė,
ne takimin e dytė
te deshta si sytė,
ne takimin e tret
ne ZEMER me ke mbet
Nė Kosovė kamė lind
nė Kosovė jetoj
jamė Kosovare
askėnd se tradhtoj
Zemra nuk me rreh
Se nuk degjon Gezim
Sepse ti mungon
Ne Kraherorin tim

Une jam Pellumb
Ti je Pedhumbesh
Ne Zemren time
Gjithmonm do te jes

S“te dua me zorė,
as me interes
por tė dua me shpirt
deri sa tė vdes

S“tė mashtroj me shkrim
s“tė mashtroj me germa
tė dua nga shpirti
te dua nga zemra

Eja me mua,
se ty te kam shpes,
eja me mua se pa ty sdu te Vdes
ti je djelli qe mua me ngroh,
ti je éndrra qe un shum e shoh!

Nese ndodh qe ta kuptosh
sa lotin e kam derdh per ty
do te kuptosh se te kam dashte
dhe te dua perseri
Te dua me Shpirt,
Te Dua me Zemer,
Kam Deshir qe ne te dy,
Ta kemi te Njejtin Mbiemer
Nuk te them te dua vetem ashtu kot,
Por te them te dua me zemer te plot,
Emrin ekam TE DUA
Mbiemrin VETEM TY

Ste harroj zemer edhe ne varr kur hy!!
Zemren ty ta dhurova
Gjith naten pa gjum kalova
Per ty krejt u tranova
Dashurom mos ja nxerr fundin
Se per ty e kalli krejt KATUNDIN


Edhe pse je larg, asgjė smė pengon..
Largėsija na ndan..
Dashurija na bashkon..!!
Sa tė veshtira jan ditėt
kurr syri loton, kurr
zemra nuk e ka afėr
ata qe e dashuron
Mė fal qė tė shkruaj
Mė fal qė pėr ty vuaj
Mė fal qė jam dashuru
Mė fal qė pa ty smundem me jetu...
Qka don me tė than,
Qka don me tė shkru,
Qka don me teper,
Se fjalen TE DU?

me mungon edhe qdo dite te kerkoj
kam tere jeten qe veq ty te dashuroj
spo e kupton loqk se veq ty te dua
e jap jeten time, veq ti te jesh me mua
Ėsht Zor nė Vetmi
Ndihem keq une pa Ty
Ti shkove mė Harrove
Zemren Time e Lendove
Ndarja jon ka qen e Rėn
Nė Vetmi kur mė ke lėn
Kalojn Ditet nė Vetmi
ZEMER tash ku je ti?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Mbi Dashurine E Int .....   Poezi Mbi Dashurine E Int ..... Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi Mbi Dashurine E Int .....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Poezi Te Ndryshme
» Poezi Dashurie
» Poezi Per Nenen ....
» Shoqerine apo dashurine ?
» Kane thene per dashurine .......

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARTI & KULTURA :: LeTėrSiA-
Kėrce tek: