AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Poezi Per Nenen ....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Per Nenen .... Empty
MesazhTitulli: Poezi Per Nenen ....   Poezi Per Nenen .... Icon_minitimeWed Sep 19, 2007 12:04 am

Letra e Nenes"

Biri im, kjo ėshtė njė

letėr,
nga nėna jote, njė plakė e gjorė.
Mbas kohės qė na largoi, si askėnd tjetėr,
mė nė fund lapsin mora nė

dorė!

2.
Sa herė loti rrugėn ma preu,
mjegull e syve shikimin vodhi.
Diell i zjarrtė acarin theu,
zemėr e

nėnės tutje s’tė hodhi!

O biri im, shoh qė je rritur,
je bėrė i madh, nė trup e mendje…
Veē mos harro, gjykim i

ndritur,
t’keqen flak nga shpirti, pa fjalė, me endje!

4.
Si tė gjithė nėnat, ashtu dhe unė,
shikimin tres

tutje, larg, tek e ardhmja…
Kurrė mos harro, tė dua shumė,
e drejta e nėnės ėshtė mė e madhja!

5.
Tė paktėn

kėtė letėr, ti bir, lexoje,
aty, veē dhembjes, ka plot urime.
Mė pas, nė do, grise, coptoje,
siē ke coptuar dhe

zemrėn time!

6.
Para 40 vitesh, kur njė doktoreshė,
pėr shtatzėninė mė lajmėroi,
mes shoqesh u ndjeva si

luaneshė,
krah’ i gėzimit botėn pushtoi!

7.
Tė gjitha nėnat e dinė se e mira,
merr tjetėr vlerė kur pret njė

fėmijė.
Bashkė me agimet mė tė bukura, mė tė dlira
dhe det i trazuar i shqetėsimeve do tė vijė!
8
Nė trup tė

mbajta jo pak, nėntė muaj,
flija e ngrihesha me vėshtirėsi.
Si mund tė mendoja qė do t’bėhesha e huaj,
kur vuajtjet

mė shtonin veē dashuri!?

9.
Asgjė s’ma zvogėlonte dashurinė pėr ty,
dita-ditės mezi prisja tė tė shihja.
E ku

kish mė tė lumtur se ne tė dy,
pėr tė varrosur djallin rrėmihja, rrėmihja!…

10.
Gėzohesha tek ndjeja t’ėmblat

lėvizje,
pėr peshėn tėnde, qė shtohej ēdo ditė.
Tė ndjeja tek rriteshe dhembje pas dhembjeje,
mes momentesh tė

mbushura plot shpresa e frikė!

11.
Mė nė fund erdh’ ēasti kur ankthi larg humbi,
mes dhembjesh qė as lapsi, as

gjuha s’mund t’i shprehė.
Mbas shumė mundimesh jeta vdekjen mundi,
dhuratėn qė ta jep Zoti askush s’mund ta

bjerrė!…

12.
E qara jote u pėrzie me lotėt e mi,
tė shihja e s’ngopesha nga gėzimi, mrekullia…
Pėr vite tė

tėra tė mbajta nė gji,
tė lava, tė shplava me duart e mia!

Prehrin e bėra shtrat pėr ty, o bir,
qumėshtin tim

ushqimin mė tė preferuar.
Nė netėt e gjata t’i ndrisje si xhevahir,
unė vigjėloja e qetė, e

lumturuar!…

14.
Lodhesha aq shumė, qė ti tė gėzoje,
mirėsitė e mėsimit prisja tė shijoja.
Prisja me padurim

diē tė mė kėrkoje
e me gjithė shpirt, bir, tė ta dhuroja!

15.
Kaluan mjaft vite e unė me kėtė

gjendje,
mėndeshė e gėzuar, durimtare e mirė.
Pėr ty s’ndjeja lodhje, mėdyshje e hamendje,
shėrbėtore e papėrtuar,

pa sqimė, pa smirė!…

16.
Dhe nuk tė vonuan shenjat e burrėrisė,
kish ardhur koha pėr tė tė martuar.
Mė nė

fund po ndaheshe nga krahėt e djalėrisė,
njė agim i ri tė ishte afruar!

17.
Martesa s’vonoi, ky ligj i

bekuar,
por, oh, qė n’ditėn e dasmės zemra m’u thėrmua.
Lotė gėzimi me dhembje rridhnin ngatėrruar,
njė re e

ēuditshme pranė m’u afrua!…

Dhe sot, sa keq qė s’je mė ai qė njoh,
mė braktise dhe e harrove, ti bir, hakun

tim.
Kalojnė vite tė tėra e unė nuk tė shoh,
zėrin s’ta dėgjoj e kridhem nė trishtim!…

19.
O bir i dashur,

s’tė kėrkoj shumė, veē pak,
kėtė sjellje nėnėmira kurrė nuk e priti.
Tashmė jam e lodhur, e dobėsuar, plakė,
si e

mohove atė qė tė rriti!?

20.
Nėse njė e huaj diē do tė dhuronte,
do t’i ishit mirėnjohės, si ti dhe

fėmija.
Vallė, si mundi djali kaq shpejt tė harronte,
mirėsitė e nėnės, nga zemėrligėsia!?

21.
Sa herė qė

zemra ime pėr ty mirė dėgjon,
sa shumė qė gėzohet, aq shtang e hutuar.
اfarė gjynahu kam bėrė qė nuk mė

viziton,
mos vallė hakun tėnd s’e kam plotėsuar?!…

22.
O biri im i shtrenjtė, dua tė tė shoh,
nė mes

besimtarėsh e jo me qafirėt.
Mė jep shpėrblimin e mos mė moho,
mėshira e All-llahut ėshtė pėr tė mirėt!
23.
A

s’ka ardhur koha qė zemra tė tė zbutet,
pėr njė plakė tė pėrvuajtur qė e coptoi malli?
Zemra e njeriut si aspak nuk

tutet,
kur nėnėn e ka flakur porsi njė gur zalli!?…

24.
Jo bir, jo, s’do ankohem e lutem kundėr teje,
s’do e

shfaq zemėrimin, do e bluaj nė vetvete.
Asgjė s’ka fuqi tė tė ndajė prej meje,
paēka se pikėllimi po mė tret ndėr

vete!

25.
Dyert e qiellit do tė hapeshin shpejt,
s’do tė kish pengesė pėr lutjet e mia.
All-llahu do t’i

pėrgjigjej kėsaj nėne tė shkretė,
mbi ty e familjen tėnde do zbriste fatkeqėsia!

26.
Oh, jo, nuk do ta bėj, se

ti je im bir,
ke qenė dhe do tė mbetesh pranverė e jetės sime.
Ke ndritur e mė ndrit porsi xhevahir,
paēka se mė ke

lėnė mes detit plot gulēime!

27.
Kthe rrugė, biri im, thinjat po tė dalin,
vitet kalojnė shpejt e do tė bėhesh

plak.
Me lot tė mėrzisė ke pėr ta lutur dhe ti djalin,
e vėrteta ėshtė e vėrtetė dhe haku ėshtė hak!

Ki frikė tė

madhin Zot ndaj nėnės qė tė pret,
besimi i vėrtetė di t’i mposhtė pengesat.
Pendohu tek Krijuesi, si rob i

sinqertė,
e dije se tek All-llahu grumbullohen ankesat!

29.
Kushdo qė bėn mirė, qoftė sa njė thėrrmijė,
do ta

shohė atė, pa mė tė voglin dyshim.
Por dhe dėnimi shpejt do ta arrijė,
atė qė bėn keq e s’ngutet nė pendim!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Per Nenen .... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Per Nenen ....   Poezi Per Nenen .... Icon_minitimeWed Sep 19, 2007 12:05 am

1.
Shpirti im ėshtė

pėrmalluar
Ėshtė tretur bėrė shkumė
Ka shumė kohė s’tė kam takuar
Tė dua nėnė tė dua shumė.

2.
Syri im

ėshtė duke qarė
Po rrjedh lot tamam si shi,
ka shumė kohė qė s’tė kam parė
ka kohė nėnė qė s’rri me ty.

3.


Veshi im ėshtė shurdhuar
ėshtė bėrė porsi bori,
zėrin tend mė s’ka dėgjuar
shėrohet nėnė po t’dėgjoi

ty.

4.
Goja ime rri e heshtur
ska dėshirė tė nxjerr mė fjalė
shpirti im ėshtė shumė i etur
e dogji

malli pėr ty o nėnė.

5.
Zemra ime digjet flakė
nga malli u bė hi e shkrumb,
tė kujtoj unė ditė e natė


dua nėnė tė dua shumė.

6.
Dora ime mė nuk shkruan
rri e ngrirė porsi njė shkėmb,
zemra ime pėr ty

vuan
shpirti nėnė pėr ty mė dhėmb.

7.
Kėmba ime s’do tė ecė
si njė lis qėndron nė vėnd,
s’di ē’tė bėjė

kėmba e shkretė
do tė vij nė drejtimin tėnd.

8.
Ti je yll qė shumė ndriēon
mėshira e Zotit mbi

tokė,
ti je ajo qė mė gėzon
pa ty s’ka kuptim kjo botė.

9.
Ti je hėna qė dritė bėn
me kėtė dritė gjej

rrugėn unė
ti ēdo dhembje ma shėron
tė dua nėnė tė dua shumė.

10.
Me pėrgjėrim zemra ime
tė lutet ēdo

ditė o Zot
mėshiro Ti nėnėn time
dhe tė gjitha nėnat nė botė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Per Nenen .... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Per Nenen ....   Poezi Per Nenen .... Icon_minitimeWed Sep 19, 2007 12:06 am

Nėna ime!! Duart tuaja dridheshin e unė

shkoja nė pakthim
Piskata: Ah.. Prit mos shko ti pa shkuar unė
Ende vazhdon brenda nesh dashuria pėr ty
Ja ku ne

po i shtrijmė gabimet tona mbi varrė
Nuk ka mbet nga rruga jonė pėrveēse nderit tė arritjes

* * *

Nėna

ime!! Kush ėshtė tani qė mė udhėzon mua nėse humbi rrugėn
Kush ėshtė qė mė flet mua pėr ullishtat e atdheun e vrarė


Kush ėshtė qė mė uron mua pėr tė mė ndihmuar Zoti!!
O nėna ime
Mė thuaj ngase unė jamė i vetmuari i shtėpisė qė

pret
Ngase nuk ka gjė qė mė ngroh.. se dielli im ka pėrenduar

* * *

Nėna ime!! Mos qaj!! Dhe kush qan pėr

jetėn e pėrdhosur?!
Kjo ėshtė kohė pėr ata qė ballin e kan mbėshtjellė me pambuk
Kjo ėshtė kohė pėr ata qė rrinė ulur

afėr flamujve e kolltuqeve
Sa bėrtita: O frikacak, pėrse tėrhjekja dhe rrahja e tupanave?!
Mos pastroni turpin e

humbjes por pastroni lėshimet nga truni

* * *

Nėna ime!! Po ndėgjoj nga mbrapa nė mungesė vringėllimėn e

kuajve
Dhe po shoh pas tyre njė gjeneratė qė u pėrpoq tė bėnte tė pamunduren
I dhanė qiellit hieshinė e tij dhe tokės

ngjyrat e stinėve
Mos u ēudit, ngase kaloi koha e vajtimeve pėr shekujt e shkuar!!

Poezi e autorit Behaudin

Gashi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Per Nenen .... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Per Nenen ....   Poezi Per Nenen .... Icon_minitimeWed Sep 19, 2007 12:08 am

PĖR NĖNĖNSikur syte e saj te mund t'i shihja teksa ngrihesha ne mengjes,
Sikur doren e

saj ta prekja teksa ndieja mall,
Sikur shpirti im te mund te gjendej here pas here brenda saj
Do te isha e lumtur,

zemra do te me behej mal.

Sikur nga pak te merrja nga shpirti i saj,
Sikur lodhjen e rrudhave mbi balle
t'ia

shkepusja e ta merrja mbi vete,
Sikur cdo vuajtje te saj ta ndieja e ta ndaja brenda meje
Do te isha e lumtur, do me

behej se e kisha shpetuar.

Moshen t'ia rinoja, syte t'ia gezoja me ciltersi
Doren t'ia shtrengoja e ta mbaja

fort shtrenguar mbi gji,
Aspak te mos flisja, asnje zhurme, asgje ne ajer,
Vetem frymet tona qe do te perqafoheshin


Do te ndieja veten me mire,

Lot nuk do te kisha,
ata do te kisha lene per ata shpirtra pa fat
qe jeten ne

mergim e shkojne
e qe nenen dot nuk e gezojne
e rrudhat e ballit dot nuk ia largojne.

Te kam ne zemer o zemer

qe me jep fryme
per nje dite me shume
shprese e dashuri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Per Nenen .... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Per Nenen ....   Poezi Per Nenen .... Icon_minitimeTue Jan 15, 2008 10:32 pm

E LASHE NENEN TIME

Kur lashe familjen time.

- Shume ne zemer u lendova.

- Mu duke vetja e mosmirfillte,

- qe nga ata u largova.


- E lashe nenen time...!

- Me koke menjane.

- Kur e pershendeta...

- dy pika lot mbi te me rane!!


- Ika... ika... nga ata u largova.

- Per nje jete me te mire,

- rrugen e kurbetit mora.


- Me shume pengesa dhe veshtiresi.

- Fytyra e perlotur e nenes,

- me ndiqte nga pas gjithnji...!


- Dhe zeri i embel i saje me thoshte.....

- "vazhdo...vazhdo... rrugen tende..."

- Me frike mos te jeshe,

- se mua dhe zotin nga pas do te na kesh.

- Gjersa rrugen tende, bije te gjeshe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Per Nenen .... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Per Nenen ....   Poezi Per Nenen .... Icon_minitimeTue Jan 15, 2008 10:35 pm

MBAS NJE KOHE TE GJATE ....

Mbas nje kohe te gjate.

- U ktheva ne vendin tim.

- Kaq shume me kish munguar

- Po prisja me padurim.


- Kur hapin e pare hodha,

- ne token shqiptare.

- Me trupin e rreshqethur " therrita"....

- Nene rilinda nga e para.


- Papritur nje ze se c'me ka therritur...!

- Mire se u ktheve bije,

- ka kaq vite mezi te kemi pritur.

- Kur babin me mall perqafova.

- Nje therje ne shpirt se c'perjetova.

- Fjalet me iken, dhe s'munda te flisja.

- Nga gezimi madh mendoja se do vdisja.


- Ne kete moment nje dore se c'me shtrengoji.

- Dhe me krahet e vogla,

- per beli me pushtoji.

- Kjo dore dhe keto krahe !!!

-Ishin te vellait qe me mbushen me vaje.

- Moter... moter... gjithmone te kam therritur.

- Me le shume te vogel... shiko sa jam rritur.


- Kjo dite e bukur.

- Kjo dite bashkimi.

- Ne syte tane vetetinte vetem gezimi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Poezi Per Nenen .... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Per Nenen ....   Poezi Per Nenen .... Icon_minitimeTue Jan 15, 2008 10:38 pm

C'ESHTE NJE FJALE E BUKUR !!!


-C'eshte nje fjale e bukur,

- qe tingellon si mjalte.

- Kater shkronja ka,

- s'eshte shume e gjate.


- Eshte fjala pare,

- qe kemi mesuar.

-Dhe c'do gje per ne ka bere,

- c'ka pasur ne duar.- Me gjithe forcen e saj,

- ne na eshte perkushtuar.

- Dhe plot dashuri na ka dhuruar.


- Eshte nje fjale e bukur.

- Qe nuk harrohet lehte.

- Eshte fjala "Nene..."

- Qe ne zemrat tona qendron perjete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Poezi Per Nenen .... Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Per Nenen ....   Poezi Per Nenen .... Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi Per Nenen ....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dashuria per nenen
» Zihet me nenen , vetehelmohet 14 vjecari
» Poezi Te Ndryshme
» Poezi Dashurie
» Poezi Mbi Dashurine E Int .....

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARTI & KULTURA :: LeTėrSiA-
Kėrce tek: