AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Empty
MesazhTitulli: Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat   Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 3:34 am

DASHI

Shenjė qė element e ka ZJARRIN
Planeti dominues: MARSI
Nėnshenja: GAFORRE
Ai ėshtė fillimi i gjithēkahi. SIMBOL I FILLIMIT.

Personat qė mbajnė kėtė shenjė horoskopi, ēojnė jetė mė dinamike se shenjat tjera. Janė tė prirur pėr aksion, luftė, afirmim. Kanė edhe agresivitet nė vetvete. Nė jetė ecin me devizėn “unė i pari”, “unė ekzistoj”, “unė jetoj” (unė, unė, unė...). E kjo mund tė manifestohet edhe si veti konstruktive, edhe si veti destruktive. Nėse manifestohet si veti destruktive, atėherė personi dėshiron “krejt ose kurrgjė”, anon kah ekstremiteti, ka tendenca pėr konflikt, fanatizėm, egoizėm, munges tė madhe tolerance.
Dashi s’e duron dot qetėsinė e monotoninė, meqė vuan nga “aksioni kronik”. Ai ėshtė kampion i fillimit tė gjėrave, qoftė nė planin fizik apo nė atė intelektual. Por, e ka tė metė tė njohur se shpesh nuk iu shkon gjėrave deri nė fund. Domethėnė, nuk i arrin qėllimet, sepse pa e kryer njėrėn punė, ndėrkohė veē kur shohim se ia ka filluar tjetrės. Pa e pėrfunduar njėrėn rrugė, e ka marrė rrugėn tjetėr.
Pėrgjithėsisht, personi DASH nuk i beson tė rėndomtes. Ai ėshtė pionier i modės, kreator, i krijuar pėr luftė. I dėshiron rrahjet, luftimet, sė paku nė tė zbrazėt. E dėshiron rrezikun, aventurėn. Janė kamikazė.
Inteligjencėn e ka intuitive; reagon pa menduar gjatė.
Kah fundi i jetės bėhen mė mendimtarė, mė tė urtė, pajtohen edhe tė jenė “tė klasės sė dytė”.
Janė njerėz tė ekstremeve: Ose donė, ose urrejnė, kur nuk iu shkon pėr huji. Kur donė – donė, kur urrejnė – e apostrofojnė atė.
I donė armėt dhe aventurat. Mund tė jenė edhe romantikė, por jo tė tepruar. Trupin rėndom e kanė muskuloz dhe tė ndėrtuar.
Kanė besim tė madh nė vetvete, kjo iu ndihmon qė t’i mohojnė vėshtirėsitė.

KARAKTERISTIKA TJERA TĖ TYRE JANĖ:
Dėshirojnė tė jenė tė parėt, tė sundojnė (si tė gjitha shenjat e zjarrit). Shpesh janė shkurtpamės; ose “qelaven” herėt; ose thihen; gratė e ndėrrojnė tenin.
Marsi i ndjek deshtė, duke i bėrė ta duan jetėn plot aksione dhe tė harxhojnė sasi tė mėdha energjish dhe nervash. Marsi i bėn vetėmohues, tė pafrikėsueshėm, luftarakė dhe agresivė.
Mund tė jenė edhe artistė, por nuk janė shenjė artistike. Dashi ėshtė shenjė sunduese.
Rėndom s’kanė miq, se nuk janė mjaft elastikė.
Kėnaqen nė udhėtime, ndėrrime tė pėrjetshme.
Janė entuziatė dhe aksionarė. E donė fjalėn kryesore, si dhe rolin udhėheqės.
Megjithatė, sjelljet e tyre janė tė sinqerta.
Kokėn e kanė tė fortė, ndaj fatmirėsisht durojnė shumė tė rėna. Nuk janė ruajtės tė sė keqes. Janė tė prirur tė jenė prind tė mirė dhe tė moralshėm.
Edhe gratė e kėsaj shenje MARSI i shtyn tė jenė agresive, mashkullore; shpesh bėhen shefe, drejtoresha, gjė qė i privon nga femėrorja tipike, butėsia, emotiviteti.

TĖ METAT:
Shpesh janė konfuzė dhe i pėrcjell mungesa e qėmdrueshmėrisė: gjėrat s’i ēojnė deri nė fund, veēse ia fillojnė! Iu jepen shumė aventurave. Gjithnjė janė tė gatshėm pėr pėrjetime. Pikė e dobėt e tyre ėshtė edhe ajo se shpesh dėshirojnė tė imponohen. Janė impulsivė dhe aksionarė, shpesh konfliktuozė e kontradiktorė. Arsyeja iu vie mė vonė nė jetė. Kjo mund t’i sjellė deri tek agresiviteti, prandaj shpesh nė mesin e tyre ka mjaft dhunues, rebelė, tė krisur.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ:
Kanti, Dekarti, Bizmarku, Hitleri, Van Gogu, Goja, Rafaeli, Bodleri, Zola, Krushqovi, Jesenini, Klaudia Kardinale...

KOMBINIMET:
Me PESHORIN – respekt i dyanshėm.
Me SHIGJETARIN – tė lumtur sė bashku
Me LUANIN – jetė epshore intensive, por nuk preferohet (pėrpos kontakteve tė shkurtėra)
Me GAFORREN, AKREPIN, PESHKUN – fare...

ASPEKTE SHĖNDETĖSORE:
Nuk sėmuren, as qė kanė kohė pėr tė; por, janė tė prirur tė marrosen. Zakonisht kurrė nuk sėmuren, sidomos me sėmundje infektive e kronike. Ilaēi mė i mirė pėr ta, sidoqoftė, ėshtė gjumi. Pika tė dobėta tė tyre, megjithatė, mund tė jenė: koka, sytė, veshėt, dhėmbėt. Janė pacientė tė papėrshtatshėm, kurrė s’e kryejnė terapinė deri nė fund.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Empty
MesazhTitulli: Re: Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat   Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 3:36 am

DEMI

Element: TOKA
Planeti dominues: VENERA
Nėnshenjė: LUANI
Ngjyra astrologjike: E BLERTĖ DHE VJOLLCĖ (tė kthjellta)

DEMAT janė shenjat mė pozitive, mė reale, mė konkrete tė Zodiakut. Mbi ta sundon VENERA, planet i dashurisė, dhe u fal kėtyre shenjave lidhshmėri me tokėn, kuptim, shėndet. Demat rėndom kanė ndėrtim tė fortė, janė dinamikė, simpatikė, me sharm. I fitojnė tė gjitha betejat, por jo me fuqi e dhunė, por me qėndrueshmėri, dhe duke u sjellė pėrherė – esull.
Me kėnaqėsi lidhen me ndonjė shpirt romantik, me imagjinatė tė pasur.
Pra, demat janė tipa dinamikė e energjikė, por tė kujdesshėm. Janė entuziastė e optimistė tė mėdhenj. Tepėr kokėfortė. Me kuptim praktik. Jo sa duhet fleksibilė. Dėshirojnė tė jenė pėrherė tė drejtė.
Janė tipa konservativė. Ikin nga risitė, aventurat. Shenja materialiste.
Intelektin e kanė tė qetė. Rėndom, janė pa ambicie tė mėdha, por metodistė dhe prakticistė tė mėdhenj.
Vėshtirė hidhėrohen, vėshtirė pajtohen. Nė dukje janė tė qetė, pėrbrenda vullkan. Por janė shumė tolerantė, edhe pse xhelozė, posesivė, tė dhėnė pas kėnaqėsive tė kėsaj bote.
Pėrpiqen t’iu qėndrojnė besnikė parimeve dhe t’i mbrojnė tė drejtat e veta, me ēfarė krijojnė autoritet, edhe pse shpeshherė nuk kanė tė drejtė. Vendimin qė njėherė e sjell demi, s’e ndėrron lehtė. E mban fjalėn dhe premtimin.
Edhe pse e donė jetėn e mirė, harxhimet, madje edhe shfrenimin, ky nuk ėshtė stil i jetės sė tyre.
Edhe pse ēon dashuri dhe bashkėshortėsi stabile, i dėshiron “fluturimet” jashtėmartesore, pasi qė mbi ta sundon VENERA – planet i dashurisė...
Dashuria ėshtė fushė, ku ai, me ēdo kusht, dėshiron tė afirmohet. Prandaj, DEMI merret si dashnori mė i madh i Zodiakut (edhe pse flertuesit mė tė mėdhenj janė shkorpionėt). Pa dashuri vuan tmerrėsisht. Duhet tė dojė, qoftė edhe personin e gabueshėm (veēanėrisht e do tė vjetrėn, duke kėrkuar tek ajo dashuri amėsore)! Shumica e DEMAVE nuk mund t’i hiqen tėrheqshmėrisė sė bukurisė, sidomos tė trupit tė femrės, prandaj janė shumė epshorė. Ata janė ledhatues tė pasionuar, pėr tė cilėt dashuria ėshtė ēdo gjė.
Por, edhe pse “tė butė”, “tė kujdesshėm”, si dashnorė, s’janė tė aftė pėr shprehje tė pasionuar tė dashurisė, pavarėsisht qė DEMAT janė tipa seksipilė dhe dashurinė e kanė opsesion.
Janė plot optimizėm dhe besim nė vetvete, me shije pėr estetikė. Nuk shquhen pėr inteligjencė tė jashtėzakonshme.
Meqė i takojnė shtėpisė sė dytė nė horoskop, shtėpisė sė begatisė materiale, DEMAT janė materialista tė mėdhenj. Pėr vete, mund tė jenė harxhues tė mėdhenj, robė tė komforit. Sakaq, pėr tė tjerėt rėndom janė dorėshtrėnguar. Sidomos, tipat e ulėt tė DEMIT janė tė prirur pėr haje e pije, dhe nė mes tyre ka shpesh dorėshtrėnguar e koprracė tė mėdhenj, deri nė vetiakėsi. Materialisht qėndojnė mė mirė nė pjesėn e dytė tė jetės.
Megjithatė, esencialisht DEMAT janė tipa pozitivė.
Kanė zė tė qartė, mund tė jenė kėngėtarė tė mirė. Edhe pse DEMI nuk ėshtė shenjė artistike, ai di ta dallojė tė mirėn nga e keqja, dhe jeton me tė bukurėn.

MASHKULLI-DEM:
Eshtė i qetė, i qėndrueshėm, i prirur pėr mendime, por jo ambicioz. Tėrė energjinė e konsumon nė dashuri. Aq e adhuron jetėn familjare, saqė edhe e tepron nė atė drejtim. Prej saj nuk ftohet kurrė. Shpesh martohet me persona nga shtresa e lartė, vetėm sa pėr ta tėrhequr vėmendjen e tė tjerėve pėr “suksesin”. Dhe, derisa tė gjitha shenjat tjera tė Zodiakut ftohen nga martesa pas njė periudhe tė caktuar, tek DEMAT meshkuj kjo nuk ndodh qė ata tė ankohen pėr kohėn djaloshare dhe jetėn e kirė.

GRUAJA DEM:
I intereson familja, burri, fėmijėt. Ėshtė materialiste. E do begatinė materiale. E ēmon veten. Shpeshherė me pretendime dhe jorealiste. Rėndom kokėfortė, qė vėshtirė i pėrshtatet mendimit tjetėr. Nė punė: praktike. Me sens pėr fitim. Deponon para. E do luksin, shtėpinė e mirė, gjėrat e shtrenjta. S’harxhon kot, as ėshtė e shfrenuar.
Edhe pse nuk ėshtė shenjė artistike, e do artin, tė bukurėn, kėngėn, muzikėm.

E META E TYRE MĖ E MADHE:
Ēdo gjėje vėshtirė ia fillojnė.

IU SHKON:
Drejtėsia, ekonomia, politika, ndėrtimtaria.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ:
Marksi, Lenini, Frojdi, Makiaveli, Golda Meiri, E. Karuzo, O. Vels, Balzaku, S. Dali etj.

KOMBINIMI:
DEMAT pajtohen me VIRGJĖRESHĖN, BRICJAPIN (deri nė 30 vjet) dhe me PESHKUN, GAFORREN (pas 30 vjetėve). Shumė pajtohen me GAFORREN: tė dytė e donė shtėpinė, janė tė lidhur pėr familjen; janė gurmanė tė mėdhenj; bashkėsi harmonike, si edhe me PESHKUN.

SHĖNDETI:
Vėshtirė sėmuren; pothuajse kurrė. Megjithaė, pikat e tyre tė dobėta janė: qafa, fyti, zorrėt, majmėria (meqė, vėshtirė e pėrmbajnė veten nė haje e pije). Mund tė pėsojnė edhe kriza nervore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Empty
MesazhTitulli: Re: Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat   Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 3:38 am

BINJAKET

Element: AJRI
Planeti dominues: MERKURI
Nėnshenjė: VIRGJĖRESHA
Ngjyra astrologjike: binjakėt i duan ngjyrat E MBYLLTA, GRI.

Binjakėt janė persona tejet tė paqetė, dinamikė; mendja e tyre ėshtė nė lėvizje tė pėrhershme, prandaj nė ēdo gjė qė i rrethon kėrkojnė diēka qetėsuese, tė butė.
Binjakėt janė tejet vitalė dhe inteligjentė. E duan jetėn dhe dinė tė jetojnė, duke iu falėnderuar para sė gjithash lehtėsisė me tė cilėn i kalojnė pengesat.
Me kėtė shenjė udhėheq MERKURI, qė ua fal BINJAKĖVE vetitė e shpejtėsisė dhe tė ndryshueshmėrisė. Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje kanė karakter tejet tė ndryshueshėm, lehtė binė nėn ndikim, janė tė prirur pėr ndryshime. Dualista.
BINJAKĖT janė si zhiva. Vėshtirė mund tė definohen. Pėrplot intuicion. Tepėr tė gjindshėm. Tejet kurreshtarė. (Binjakėt janė skajshmėrisht kurreshtarė dhe s’ka gjė qė nuk do ta prishnin pėr tė parė se “ē’ka brenda”!)
Janė oratorė tė mirė. Nė shoqėri janė jashtėzakonisht tė pėrshtatshėm, relativisht dinakė. Tė llojllojshėm e tė kėndshėm; prandaj zėnė shumė simpati e miq.
Kanė shumė sukses nė jetė. Madje, edhe kur ndonjėherė bijnė nė situata tė vėshtira, dinė tė dalin, tė tėrhiqen me mjeshtri.
Sytė i kanė tė shprehur, plot gjallėri. Veti e tyre e padiskutueshme ėshtė se janė vėshtirė tė definueshėm, pasi qė aty ėshtė MERKURI – zot i tregtarėve dhe hajdutėve – i cili i shkakton tė gjitha kėto. Kėshtu edhe shpjegohet dualiteti i kėsaj shenje.
Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė krijesa tė njė inteligjence tė lartė, edhe pse jo gjithaq ambiciozė. Janė spirituozė dhe tė pajisur me dhantinė pėr gjykime logjike. Dinė tė gjenden dhe janė tejet spirituozė. Inteligjenca e tyre ėshtė gjithnjė mbi mesataren, edhe pse shpeshherė janė vetėm punėtorė tė mirė, mė tepėr sesa krijues kreativė imagjinativė. Janė njerėz tepėr praktikė, me shpirt tregtari. Janė tė prirur edhe pėr diplomaci. Janė tė shkathtė nė vlerėsimin e situatave, dhe dijnė pėrherė kur duhet tėrhequr potezin.
BINJAKĖT dėshirojnė tė ndihmojnė, por i pengon fakti se dinė tė jenė llogaritarė tė mėdhenj. Anojnė kah artet. Janė si era. Tė kthjellėt, por sipėrfaqėsor. Komunikativė dhe absolutisht pa komplekse. Kritikė. Pa iluzione. Sugjestibilė. Lehtė qajnė (por ndjenjat i kanė sipėrfaqėsore). Suksesojnė lehtė, shkaku i logjikės. Merkur-istė. Janė tepėr tė aftė, diplomatė tė zhdėrvjelltė. Tė talentuar pėr shumėēka, sidomos pėr tregti dhe art.
E urrejnė vetminė, heshtjen, rreptėsinė. Janė tė shumėllojshėm dhe interesantė. Nė dashuri shpeshherė “pėrjargėēa”. Pėr ta shpesh dashuria di tė jetė “bisedė e mirė”. Mė tepėr e “luajnė” dashurinė, sesa e pėrjetojnė atė.

MESHKUJT BINJAKĖ:
Janė diplomatė tė mėdhenj dhe tė aftė qė nga ēdo situatė tė nxjerrin pėrfitime. Synimi i tyre jetėsor ėshtė real. Lehtė kyēen nė ēdo ambient. Iu pėrshtaten mentaliteteve tė huaja, por nuk iu bėn dhe gjithaq pėr mendimet e tė tjerėve.
Spontanisht zėnė shumė miq, falė komunikimit tė lehtė; por, pėr kohė tė shkurtėr humbin interesimin pėr personin tjetėr, si nė dashuri, ashtu edhe nė miqėsi.
Pak a shumė janė egoista, edhe pse nė shikim tė parė duken shpirtgjerė; kurse me dinakėrinė e vet dhe truqet, ēdo situatė e kthejnė nė dobi tė veten.
Edhe binjakėt meshkuj, edhe femra, nuk mund ta jetojnė jetėn e qetė dhe monotone. Aty iu duket se po ngulfaten. Sepse i duan ndėrrimet, flertet, gjithnjė duke kėrkuar “tė vėrtetėn”.

KOMBINOHEN:
Deri nė 30 vjet partnerėt mė tė mirė pėr ta janė PESHORET dhe UJORĖT; pas 30 vjetėsh: DASHI dhe LUANI; pas 42 vjetėsh: SHIGJETARI. Pra, kombinohen kėnaqshėm me PESHORET dhe UJORĖT (shenja ajri), por edhe me shenjat e zjarrit: LUANIN, DASHIN, SHIGJETARIN. (Shenjat e ujit dhe tė tokės me ta janė disharmonike). Nėse binjaku do tė dėshironte tė qetėsohej, LUANI do tė ishte partneri i tij mė i mirė.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ:
Sartri, Xh. London, Kenedi, H. Fonda, Lorenc Olivie, Merlin Monro, Zherar Filipi etj.

PROFESIONET :
E pėrshtatshme pėr binjakėt: moderatorė, reporterė, gazetarė, agjetė tregtarė, ciceronė, profesorė, avokatė...

PIKAT E DOBĖTA SHĖNDETĖSORE:
Rrugėt e frymėmarrjes, prirja pėr t’u ftohur lehtė, bronkiti, dhembjet nė shpatulla, veshkėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Empty
MesazhTitulli: Re: Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat   Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 3:40 am

GAFORRJA

Element: UJI
Planeti dominues: HĖNA
Nėnshenjė: PESHORJA
Metali: ARGJENDI
Guri i ēmueshėm: MARGARITARI
Bima: ANEMONA
Numri i fatshėm: 26
Ditėt me fat: E HĖNĖ, E MĖRKURĖ

Ngjyra astrologjike:
E BARDHA – simbol i pastėrtisė dhe gėzimit bėn ndikim pozitiv nė gaforret. Sepse, meqė ata pėr nga ntayra janė tė shqetėsuar e nervozė, gjejnė paqe e devotshmėri nė qetėsinė e kėsaj ngjyre. E KALTRA E SHNDRITSHME, po ashtu, pėrmban ndikim qetėsues. Kjo madje iu rekomandohet posaēėrisht GAFORREVE, tė cilėt pėrjetojnė neuroza.

GAFORRJA Ėshtė shenjė artistike e UJIT, mbi tė cilėn sundon HĖNA.
Ndodhet nė luftė tė pėrhershme nė mes tė intelektit, qė e udhėzon nė arsye, dhe fuqisė sė hėnės, e cila e nxit tė reagojė ekskluzivisht me emocione. Hėna ndikon emocionalisht nė shpirtin e tyre.
GAFORRET pazakonshėm kanė nevojė pėr BUTĖSI dhe MIQĖSI. Janė tejet tė ndijshėm. Tė hapur pėr tė gjitha emocionet qė lėvizin nga gėzimet mė tė pastra e gjer tek melankolia mė e thellė.
Mund ta teprojnė nė tė mirė e nė tė keq.
Dhe, meqė janė shumė tė ndijshėm, hipėrsensitiv, ata kanė nevojė pėr mbėshtetje nė dikė. Nė vetvete fshehin shumė melankoli, pesimizėm, nervozė. Kanė lidhshmėri tė madhe me familjen. Kanė shumė nevojė pėr dashuri, qetėsi dhe art. Shpesh janė tė prekur nga kompleksi i inferioritetit. Idealistė tė mėdhenj, me shpirt tė paqetė. Tepėr lehtė iu ndėrron disponimi, meqė janė fėmijė tė HĖNĖS, disponimi i tyre ndėrron siē ndėrron edhe HĖNA..
Nuk ka pėr ta jetė pa dashuri e ushqim shpirtėror.
Janė gurmanė dhe i donė ushqimet e zgjedhura.
Gjatė e ruajnė dukjen rinore, deri nė mesojetė.
Iu besojnė njerėzve, kjo shpesh mund t’i bėjė tė palumur.
Intelektin e kanė intuitiv. Karakterin tė komplikuar, mė tepėr kontradiktor, si tė gjitha shenjat artisitke. Plot frymėzim e parandjenja. Ndryshimet jetėsore nė vitin 28 apo 36 tė jetės. Pjesa e dytė e jetės mė e mirė.
TĖ METAT:
Turpi, frika, hiperndjeshmėria. Janė sugjestibilė, impulsivė, neurotikė, alogjik. Rėndom s’janė nė gjendje qė jetės sė vet t’ia japin drejtimin e duhur.
S’kanė guxim tė mjaftueshėm dhe janė tė ēuditshėm – ose janė tepėr tė shoqėrueshėm, ose tepėr tė tėrhequr.
Edhe kur duken tė qeshur (e rėndom vetėm duken), nė vete fshehin doza tė thella melankolie.
Janė shumė tė lidhur pėr familjen.
Frikacakė, pak luftarakė, por bėjnė rezistencė pasive.
Idealista tė mėdhenj. Lehtė iu ndėrrohet disponimi. (Muzika tek ta ėshtė fuqia e dytė ndikuese, pas HĖNĖS).
Nėse ju duken krenarė, sigurisht ua shihni vetėm gėzhojėn. Gaforrja ėshtė pikėrisht si veja: jashtė i fortė, pėrbrenda tejet i butė, lėng. Vetėm “ēileni” pak dhe do tė shihni sesi bie mekanizmi: nė esencė janė aq tė pėrzemėrt, tė dashur dhe miqėsorė.
Ndėr tė metat e tyre mė tė mėdha mund tė jenė edhe hipohondria, egocentrizmi, ndjeshmėria tej mase (ndonjėherė madje janė edhe mė tė ndijshėm se fėmijėt), si dhe mungesa e guximit, qė ndonjėherė i bėn tė mos i argumentojnė madje as qėndrimet e veta dhe lejojnė qė tė tjerėt t’ia japin kahjen rrugėtimit tė tyre jetėsor.
Kah suksesi shkojnė nė stilin e gaforres: “dy hapa para, njė mbrapa”, por kur janė afėr qėllimit – rrufeshėm e rrėmbejnė!
Kanė natyrė tejet komplekse dhe karakter tejet tė komplikuar (si tė gjitha shenjat e ujit, shenjat artistike). Janė tė pėrshkuar nga kontradiksionet, tė cilat bėjnė qė nė njė moment tė jetė tepėr i interesuar pėr njė gjė, sakaq nė momentin tjetėr plotėsisht indiferent.
Suksesi nė pjesėn e dytė tė jetės.
Edhe pse i nevojitet shumė dashuria, qetėsia dhe lumturia familjare, GAFORRJA MASHKULL ėshtė “gjagadur” qė gruas, megjithatė, i hipėn nė kokė...
Shkurtimisht, ja fotografia e sublimuar e GAFORRES: mendimtar, ėndėrrimtar, frikacak, hipohondėr, i dehur nga bukuria dhe ėndrrat, nė atmosferė tė vdekjes, nė kėrkim tė tė fshehtave mė tė mėdha tė jetės – tė vėrtetave tė saj, duke e shikuar guximshėm universin; spiritualistė, intuitivė, tė prirur artistikisht, deduktivista....
GAFORRJA ėshtė tip romantik.
Dėshiron grua energjike, qė tė mund ta udhėheqė dhe komandojė. Rėndom e dashuron gruan mė tė vjetėr se veten. Nė dashuri GAFORRJA pajtohet me AKREPĖT dhe PESHQIT (shenja romantike, tė ujit), pastaj me tokėsorėt: DEMAT, VIRGJĖRESHAT, CJEPTĖ (me akrepėt kombinohen mirė mė tepėr si dashnorė, gabojnė kur lėshohen nė bashkėshortėsi). Pėr martesė – DEMAT janė idealė. Edhe PESHQIT janė partnerė diealė pėr tė dy llojet e gaforreve, meshkuj e femra.

VIRTYTET:
Idealistė tė mėdhenj. Poetikisht tė prirur. I tėrheq ēdo gjė enigmatike dhe pamjaftueshmėrisht e hulumtuar.

E META E TYRE MĖ E MADHE:
Drejt qėllimeve nė jetė shkojnė nė stilin e gaforreve: “dy hapa para, njė prapa”.

PUNA:
Studimet filozofike, filologjike dhe artet. Prej tyre ka shumė muzikantė, poetė, piktorė, gazetarė.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ:
Jul Ēesari, Bajroni, Kolumbo, Rusoi, H. Hese, F. Kafka, Rembranti, Shuberti, Hemingueji, Fransua Sagan, P. Neruda, Vitoria de Sika, Xhina Lolobrixhita, Lui Amstrong etj.

PIKA TĖ DOBĖTA SHĖNDETĖSORE:
Mushkėritė, barku, nervat. I shtrohen gastritisit. Janė pak a shumė anemikė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Empty
MesazhTitulli: Re: Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat   Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 3:42 am

LUANI

Element: ZJARRI
Planeti dominues: DIELLI
Nėnshenjė: PESHORJA
Ngjyra: E PORTOKALLTA dhe E VERDHA E ARTĖ

LUANI ėshtė shenjė intuitive, inteligjente e praktike. Rrezaton magnetizėm. Pėrherė i sigurt nė vete. S’ėshtė frikacak dhe s’bie nėn ndikim. Ka dėshirė tė flasė mirė pėr veten dhe ta lavdėrojnė tė tjerėt.
E do organizimin, sundimin. Logjika tek ta ėshtė mbi zemrėn. Nė esencė janė optimistė dhe shpirtmėdhenj. Me krenari LUANORE. Por, fisnikė. Nuk kanė aftėsi tė urrejtjes, madje as armikun. Janė tė prirur t’i hyjnė rrezikut, vėshtirėsive.
Nuk e durojnė dot monotoninė.
Dėshira pėr t’u imponuar i bėn madje edhe tiranė.
I duan ceremonitė, gazmendet, ku ata imponojnė aftėsitė e veta.
Shpesh narcisoidė: Kanė dėshirė qė “bota tė sillet rreth tyre”. Duan zhurmė, bujė: “Le tė dihet se kush jam unė”! (Siē thoshte dikur Luigji XIV: “Shteti, jam unė”!) Ėshtė tip spektakular, dėshiron t’i duartrokitet.
Si shenjė fikse qė ėshtė, rrugėn kah suksesi e ka tė garantuar.
Por, LUANI, si mbret qė ėshtė, di tė jetė ngandonjėherė edhe i pakėndshėm: superior dhe arrogant!

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ:
Luigji XIV, Napoleon Bonaparta, Musolini, Garibaldi, Jungu, Aleksandėr Duma (ati dhe biri), B. Sho, S. Alende, F. Kastro, A. Hiēkok, D. Aligeri etj.

KOMBINOHEN:
Me DESHTĖ (tė cilėt iu pėrgjigjen pėr nga intensiteti i pasionit) mund tė kombinohen pėrkohėsisht. Po ashtu, edhe SHIGJETARI (femrat shigjetare donė t’i provojnė tė gjitha, sė paku njėherė; prandaj, meshkujt LUANĖ i donė shumė). Shenja mė harmonike me LUANIN janė BINJAKĖT pėr tė dyja polet, si dhe PESHORET. (Apo: deri nė 30 vjet – shenjat qė element kanė zjarrin: DASHI, SHIGJETARI. Pas moshės 30 vjeēare – shenjat qė element kanė ajrin: BINJAKĖT, PESHORET).

PIKA E DOBĖT SHĖNDETĖSORE E LUANIT:
Eshtė zemra dhe sistemi i qarkullimit tė gjakut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Empty
MesazhTitulli: Re: Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat   Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 3:45 am

VIRGJERESHA

Element: TOKA
Planeti dominues: MERKURI
Nėnshenja: Akrepi

VIRGJĖRESHAT janė tipa realistė, me shikim tė qartė nė jetė, racionalista dhe mendjemprehtė nė tė vėrejtur, veti kėto qė ua fal Merkuri.
Janė tipa analitikė, praktikė, me shpirt komercial. Por, planeti i tyre dominues, MERKURI, nė bashkėsi me SATURNIN, ndonjėherė lind edhe gjeni.
Domethėnė, kėta janė persona tė cilėt e duan precizitetin, me memorie tė fortė dhe logjikė tė pabesueshme; me aftėsi pėr tė depėrtuar nė esencėn e gjėrave.
Tė gjindshėm nė ēdo situatė.
Me aftėsi tė mirė oratorike dhe me kuptim.
Rėndom kanė shtat mesatar dhe ndėrtim proporcional.
Derisa MERKURI tek BINJAKĖT ėshtė tejet i paparashikueshėm, meqė kjo ėshtė shenjė ajrore, te VIRGJĖRESHA ėshtė krejtėsisht rast tjetėr. Tek kjo shenjė ai ėshtė mė stabil dhe praktik.
VIRGJĖRESHAT janė analitikė tė mėdhenj, inteligjentė, tė cilėt posedojnė kartotekėn e ēdo gjėje me tė cilėn kanė pasur tė bėjnė ndonjėherė.
PUNA ėshtė PERĖNDIA e tyre.
Veti kryesore e tyre ėshtė: logjika, rendi, puna, analiza, rutina. Apo, karakterizimi i tyre vetėm me njė fjalė, do tė mund tė ishte: PRAKTICISTA.
Pėr ta asgjė s’ėshtė e pamundur, por as “imtėsirat” nuk janė pa domethėnie.
Ndonjėherė mbesin robė tė punės dhe detyrimeve. Dhe, duke u ngjitur kah majat e ambicieve tė veta, shpeshherė e shkatėrrojnė mundėsinė e pėrjetimit nė kėnaqėsitė e pėrditshme. Dhe, edhe po qe se mund tė kaplohen nga gjendjet e kėqija, pasi qė ata pėrherė e kanė fasadėn e jashtme tė kontrolluar, askush s’arrinė t’iu vijė nė ndihmė, meqė askush nuk di se ē’po ndodh me ta.
Nuk kanė reputacion aq tė mirė astrologjik, sepse merren si persona tepėr me sy kritikė, gjagadurė e cikėrrimtarė, dhe shpeshherė i mjaftojnė vetvetes, duke qenė racionalistė tė mėdhenj.
Zemra e tyre e gjakon DASHURINĖ, s’ėshtė e ftohtė, por punė ka aq shumė, qė duhet tė kryhen, prandaj s’mbetet kohė pėr dashuri e argėtim. Kėtė shpesh e paguajnė nė jetė: mbesin pa shokun e jetės!
Deviza e tyre ėshtė: “Mendoj, prandaj ekzistoj”. Pėrndryshe, kanė sharm tė ftohtė diplomatik, pak a shumė melankolik, plot instikte dhe manire tė bukura.

MESHKUJT-VIRGJĖRESHA :
Thjesht janė tė paaftė pėr tė pėrvetėsuar femėr. Ai tregon tregime, s’ėshtė i interesuar pėr femrat qė duan kėnaqėsi e aventura. Nėn kėtė shenjė s’ka donė zhuanė, por planerė, inzhinierė, ekonomistė, rrallėherė edhe artistė.
Partneri mė i mirė pėr virgjėreshėn (mashkull apo femėr) ėshtė po ashtu VIRGJĖRESHA; shkaku se janė tė njėjtė. Atyre s’u ka mbetur shumė tek pasionet, romantika. Ata martesėn e marrin si punė ortakėsh, tregti.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ:
Luigji XVI, Gėte, Shatobrian, Tolstoj, A. Kristi, Hegeli, Onazisi, Greta Garbo, Sofia Loren, Ingrid Bergman, R. Velē etj.

ASTROMEDICINA:
Si persona me logjikė tė fortė dhe vetėdisiplinė tė lartė, virgjėreshat janė shumė tė kujdesshėm: pak njė simptomė, dhe i rrahin tėra kumbonat. Paksa janė tė prirur edhe kah hipohondria. Sakaq, pika mė tė dobėta tė tyre janė organet e tretjes, shpnetka, mėlēia, idhėza.

KOMBINIMI:
Deri nė 30 vjet astrologjikisht pajtohen me DEMIN dhe BRICJAPIN. Pas 30 vjetėsh edhe me tri shenjat e ujit: GAFORREN, AKREPIN, PESHKUN.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Empty
MesazhTitulli: Re: Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat   Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 3:46 am

PESHORJA

Element: AJRI
Planeti dominues: VENERA
Nėnshenja: SHIGJETARI

PESHORET janė bukuri, dashuri, harmoni, drejtėsi, gėzim jete, anim kah ēdo gjė e bukur.
Jetojnė nė harmoni me veten dhe tė tjerėt.
Nuk kanė shumė fat, por lehtė pėrshtaten nė ēdo situatė.
Shquhen pėr bukuri. Jetojnė nė tė tashmen, pa u preokupuar shumė me tė kaluarėn dhe pa u brengosur shumė pėr tė ardhmen.
Kanė karakter tė dashur e tė sinqertė, posedojnė inteligjencė tė shkėlqyeshme dhe shpirt fisnik me ndjenja fisnike. Problemin mė tė madh, pothuajse absurd, e kanė nė kėrkimin e pėrsosmėrisė (vetė janė tė pėrsosur, e kėtė e kėrkojnė edhe tek tė tjerėt).

MESHKUJT-PESHORE :
Janė sharmerė tė mėdhenj.

FEMRAT-PESHORE rėndom janė bukuroshe tė vėrteta. Zakonisht elegante. Sytė i kanė shprehės dhe hundėn rėndom e kanė krrute, si sqepi i zogjve. Ėshtė e prirur pėr dashuri tė shpejta, pėr tė cilat ėshtė e gatshme edhe tė flijohet. Por, shpesh i ndėrron “objektivat” e flijimit!
Edhe pse janė relativisht tė shoqėrueshėm, PESHORET kanė pak miq (ata miqtė i filtėrojnė nė filterė tė posaēėm subtilė).
Janė, siē thamė edhe mė lart, tejet inteligjentė, por ajrorė (shenja qė element kanė ajrin), prandaj pa ndonjė pėrgjegjėsi tė madhe. Interesat personale i vėnė mbi interesat e tė tjerėve. Dinė tė bėhen edhe viktima tė kėnaqėsive tė shkurtėra.
Tek kjo shenjė vėrehet dukshėm ndikimi i VENERĖS, prandaj, pėrpos bukurisė, tek kėta persona - pėrfaqėsues tė kėsaj shenje - hasim edhe komplekse tė ndryshme, si kompleksi i turpit, kompleksi i devijimeve morale (kurtizane) etj.
Krejt e donė paranė, paraja mė sė tepėrmi i do PESHORET dhe DEMAT.
Rėndom mbesin tė pamartuar pėrjetėsisht.
Edhe pse shenjė artistike joambicioze, megjithatė, peshorja jep shumė artistė tė mėdhenj: muzukantė, poetė, kėngėtarė, aktorė.
Domethėnė, mashkulli-peshore; lehtė e krijon besimin, lehtė harxhon pas dashnoreve, luan me tė holla, huazon, gabon, pastaj i pėrmirėson e kėshtu me radhė.
FEMRA6PESHORE:
E rafinuar, e bukur, tėrheqėse, nuk ėshtė e gatshme ta refuzojė koketimin; nuk i do tė fuqishmit, mė tepėr i do don zhuanėt. Di tė kėshillojė edhe nėse ėshtė e shfrenuar; flerton edhe nėse ėshtė motėr nderi.
TE LINDUR NE KETE SHENJE:
D. Didėro, A. Rembo, O. Vajld, Lermontov, Niēe, Iv Montan, Rita Hejvord, Xh. Lenoni, Gandi etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Empty
MesazhTitulli: Re: Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat   Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 3:49 am

AKREPI

Element: UJI
Planeta dominuese: MARSI
Nėnshenja: BRICJAPI
Ngjyra astrologjike: E KUQJA (me tone tė mbyllta) dhe E GJELBĖRA e mbyllėt, e cila iu shėrbem pėr qetėsim nervash; (kjo e fundit iu konvenon posaēėrisht akrepėve).
Metali: ARI I KUQ
Guri i ēmueshėm: RUBINI
Bima: MIMOZA (lulet me ngjyra tė gjalla)
Numri i fatshėm: 100
Veti tė pėrgjithshme: vdekja, seksualiteti, metamorfozat, krizat nervore, vizionariteti. Janė ngushtė tė lidhur me ēdo gjė qė ėshtė e errėt.

AKREPĖT pėr nga natyra janė enigmatikė, prandaj i donė netėt, hijet, ambientet e pandriēuara; ēdo gjė e ndritshme dhe e bujshme – i pengon.
Natyra e tyre ėshtė e begatė me kontraste, ku ekziston lufta e pandėrprerė midis arsyes dhe pasioneve.
Janė krenarė, dhe, edhe pse shenja uji, dėshirojnė tė dominojnė.
Janė shenja artistike. Shpesh janė gjenialė.
Janė mė tė rrezikshėm nga tė gjithė ujtarėt. Dinė tė jenė kryeneē, por edhe tė ashpėr; prandaj, vėshtirė ėshtė pėr t’i kuptuar. Janė enigmatikė. Tė padefinueshėm. Kompleks.
Planet e kanė MARSIN e natės. Janė misteriozė. Me shkathtėsi fshehin anėt e tyre tė dobėta. Iu ndihmon INTUICIONI i thellė.
Edhe pse tė preokupuar shumė me vdekjen, dhe pesimistė nė esencė, megjithatė janė plot jetė e dinamikė jetėsore.
Tej mase tė ndjeshėm nė simpati dhe antipati. Kurrė s’e harrojnė padrejtėsinė qė iu bėhet. S’i hiqen luftės, e as qė e pranojnė disfatėn.
Tė qėndrueshėm nė vendime, tė qėndrueshėm nė aksione. Janė nė gjendje qė tėrė energjinė ta koncentrojnė pėr qėllimin qė ia kanė caktuar vetvetes.
Mendjemprehtė, tė hapur pėr koncepte tė reja, me inteligjencė tė fortė dhe me mendime tė zjarrta. Janė tipa tė guximshėm, luftarakė. Por, janė mė efikas nė mbrojtje sesa nė sulm.
Fizikisht, rėndom, janė joproporcionalė, disharmonikisht tė projektuar, por nė tė shumtėn e rasteve – ēuditėrisht – kanė njė “bukuri djallėzore”: shikim tė mprehtė dhe sharm tė papėrballueshėm.
Zėrin e kanė tepėr shqetėsues, shqetėsim i kėndshėem.
Kanė forcė tė kontrollohen. Tė pasionuar. Nuk bėjnė asgjė gjysmake, qoftė ajo mirė apo keq. Me energji tė madhe, shpesh seksualistė tė tepėruar. Shpeshherė tė ndarė nė mes tė: neokonformizmit, ekscentricitetit dhe racionalitetit.
Plot ndjenja tė thella, intensive, shqetėsimplote. Ofendimet nuk i fal lehtė. Shpesh me pasione dinake. Shpesh vdesin befasisht, papritmas. Kanė mė tepėr sukses nė pjesėn e dytė tė jetės.
Akrepėt dinė tė jenė edhe destruktivė dhe autodestruktivė. Kjo pėrmasė madhore e shpirtit tė tyre – prirja pėr tejkalimin e ēdo gjėje, madje edhe tė vetvetes – lidhet me vizionin e vdekjes, dhe i bėn sadista tė mėdhenj, sidomos nė dashuri. Ata ndiejnė nevojė tė flertojnė me vdekjen, dhe ky aspekt iu vėrehet nė zėrin e tyre, qė ka ngjyrė erotizmi.
Edhe pse shenja uji, janė “zjarr qė rrjedh”, me shikim pabesueshmėrisht depėrtues dhe me gjakim kah pėrsosmėria. Duken rėndom tė qetė, frikacakė. Kjo ėshtė vetėm sipėrfaqėsore.
E njohin mirė vetveten. S’kanė kohė pėr tė tjerėt. E dinė se janė absolutistė tė papėrmirėsueshėm. Nėnēmojnė krejt ēfarė ėshtė e zakonshme, e pavėrtetė, mediokre, duke qenė tė vetėdijshėm se rreth tyre ēdo gjė ėshtė shkėlqim i rrejshėm, maskė, aktrim.
Nėse dėshironi MIQĖSI, do ta gjeni tek AKREPI. Pėrndryshe, akrepėt paraqesin elitėn nė horoskop dhe nė kategoritė e njerėzve.
Si tip luftarak qė ėshtė, pėr qėllime tė vetat lufton “me duar e me kėmbė”.
Janė shenja mė seksuale e Zodiakut. Tėrheqin si magnet nė seksualitetin e tyre superior, qė iu buron nga sytė.
Kryesisht tipa tė natės: fantazues, magjikė, shohin gjėra qė tė tjerėt nuk i shohin. Objekt kanė: shpirtin, seksin,misterin.
Kjo shenjė jep krijues tė mėdhenj nė fushėn e krijimtarisė shpirtėrore.
Ekzistojnė tipat e ulėt dhe tipat e lartė tė akrepit. Tipat e lartė: posedojnė gjakimin faustian pėr tė njohur jetėn dhe vdekjen; posedojnė vetėdisiplinė, vetėkontroll, shpirt tė koncentruar; janė dinjitozė, krijimtarė, tė guximshėm, simpatikė, magjikė.

MASHKULLI SHKORPION:
Eshtė prepotent, xheloz, hakmarrės, tiran, absolutist (madje, edhe nė dashur e miqėsi). Edhe pse gjenialė, me kėta meshkuj ėshtė shumė vėshtirė tė jetohet, sepse janė tiranė dhe despotė tė lindur. Martesa me ta rėndom ėshtė tragjike, ai e maltreton gruan nė tė gjitha mėnyrat e mundshme.
Mashkujt-shkorpionė, kur barten nė krahėt e epsheve, sillen si sadistė, e mundojnė partnerin.

FEMRA-SHKORPION :
Eshtė plot pasion, e padefinuar, shpeshherė e ēuditshme, mistike, ndonjėherė impulsive dhe sentimentale, por lucide dhe depėrtuese; gruaja-shkorpion rėndom paraqet enigmė, madje edhe pėr atė qė e njeh kaherė. Sharmi i saj ēmend secilin qė e ka pranė, por ėshtė rėndom e paprekshme, refuzuese, dhe njerėzit e nderojnė duke e kundruar si “grua fatale”. Tė fascinon mė tepėr me magjinė e pashpjegueshme tė saj, sesa me bukuri. Sakaq, nga shikimi i saj enigmatik, i errėt, derdhet epshi qė ofron aventurė fatale. Dėshiron tė koketojė e tė pėrvetėsojė; thjesht tė ta vėrė “lakun”. Suksein nė kėtė plan e ka tė garantuar kur kėtė e dėshiron. Me tė nuk duhet lozur, se ajo mashkullin e sos dhe e gjuan. Shkorpioni-femėr kėnaqet nė pėrvetėsim dhe koketim, nė diskrecion dhe misteriozitet tė caktuar, shpesh duke i munduar partnerėt. I nevojitet partner i fuqishėm pėr ta mbajtur dhe pėr ta shpėtuar nga sadomazohizmi i saj i lindur. Oreksi i saj seksual ėshtė greminė, qė duhet pėrmbushur.
FEMRA-SHKORPION :
Eshtė e mbyllur dhe enigmatike, idealiste dhe materialiste, nė kufijtė e sė mirės dhe tė sė keqes. I mbetet besnike qėllimit tė vet, por me aktivitetin apo pasivitetin e vet ekstrem, mė sė pari e dėmton vetveten. Ėshtė e pajisur me plot kėrkesa e hire. E padefinueshme. Shpesh e pakėnaqur, shpesh i ndėrron krevatėt (ėshtė e prirur); lojėrat dashurore nuk i adhuron gjithaq, sa ndėrrimin e partnerėve. Ajo ėshtė dashnore qė dėshiron tė koketojė, pastaj me lehtėsi e hedh partnerin. Vėshtirė e gjen partnerin e vėrtetė. Pėrkundėr tėrheqshmėrisė magjike qė posedojnė, ato dijnė tė jenė shpeshherė tejet tė errėta, e mbajnė shumė mend tė keqen, me predisponim pėr shumė bashkėshortėsi. MARSI, planeti sundues i shkorpionėve, iu jep energji tė madhe, pasione, gjakim, andaj edhe shkorpionėt janė shenjat mė seksuale tė Zodiakut.
Erotizmi ėshtė arma e saj mė e mirė dhe mė e ligė. Planeti qė sundon mbi kėtė shenjė, pėrpos MARSIT – Zot i luftės dhe katasttrofės, qė shkorpionin e mbush zjarr e pasion, ėshtė edhe PLUTONI – princ i mjegullės dhe zot i tė vdekurve, i cili sundon nė mbretėrinė e ferrit, dhe ky i bėn ato agresive, tė ashpra, posesive dhe nė kėtė periudhė ato janė nė gjendje tė bėjnė ēdo gjė.
Kanė mė tepėr tė fshehta se ēdokush tjetėr.
Tek ajo ka dashuri apo urrejtje, deri nė fund.
Ndodhet nė luftė tė pėrhershme nė mes trupit dhe shpirtit; ndaj ajo ėshtė herė mė e zezė se djalli, herė mė e bardhė se engjėlli.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ:
Paganini, Dostojevski, Trocki, Kamy, I. Gandi, E.A. Po, R. Hadson, M. Crnjanski etj.

KOMBINOHEN:
Partnerėt e tyre mė tė mirė mund tė jenė PESHQIT dhe GAFORRET, pastaj vijnė “tokėsorėt”: DEMAT, VIRGJĖRESHAT, BRICJEPTĖ. Disharmonikė me ta janė shenjat “e ajrit” dhe ‘tė zjarrit”.
PESHQIT janė partnerėt mė tė mirė pėr SHKORPIONĖT. Ata pėr gratė-shkorpionė janė burra dhe dashnorė tė mirė. GAFORRET janė tė ngjashėm me peshqit, por pak mė tė rrezikshėm. Edhe GAFORRET i nėnshtrohen “zotėrisė” sė vet, por... Pėr gratė-shkorpionė GAFORRET mund tė jenė dashnorė tė mirė, por s’iu preferohen si bashkėshortė (s’janė tė qėlluar), sepse shpeshherė edhe ata vetė janė vetiakė, tė pasigurt, ndonjėherė edhe agresivė. Pėr lidhje tė shkurtėra dashurie vijnė nė konsiderim edhe “tokėsorėt”: DEMAT, BRICJEPTĖ dhe – optimistėt e tė kthjelltit e fisnikėt e Jupiterit: SHIGJETARĖT; edhe ata mund tė jenė dashnorė tė mėdhenj pėr femrėn-shkorpion.
Shumė nga shkoprionėt (femra), pėr shkak tė energjisė sė madhe dhe pasionit – kėrkojnė partnerė edhe tek shenja e DASHIT dhe LUANIT.
Thjesht: ata mund tė kombinohen me GAFORREN; me PESHKUN – kombinim i mirė dhe i dobishėm; me BRICJAPIN – tė krijuar pėr njėri-tjetrin; me DEMIN – jashtėzakonisht tė lumtu; me SHKORPIONIN – bėn; me tė tjerėt nuk janė harmonikė.
Apo: deri nė moshėn 30 vjeēare – partnerėt mė tė mirė janė gaforret dhe peshqit (sehnja tė ujit), sepse kėta i durojnė dhe i kuptojnė; kurse pas kėsaj periudhe, tė pėrshtatshėm janė bricjeptė – filozofė dhe deri diku tė qetė; dhe virgjėreshat – tė ftohta dhe racionale (shenja tė tokės).Shkorpionėt janė feniksė qė pėrsėri lindin nga hiri i vet; raki qė krijohet nga vluarja e vet.
Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė shumė tė frymėzuar me vdekjen, sepse vetėm me vdekjen zbulohet e fshehta e jetės. Prandaj, ata pėrherė ndodhen midis jetės dhe vdekjes.
Gjenialiteti i tė pavetėdijshmes s’mund tė gjejė pėrfaqėsues mė tė mirė sesa tek kjo “kafshė e zezė” – SHKORPIONI, njėri prej banorėve mė tė hershėm tė tokės, shtaza e vetme qė e asgjėson vetveten (bėn autodestruksion), vetitė simbolike tė sė cilit i karakterizojnė pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje. Ėshtė karakteristike, se edhe kėta e dėshirojnė natėn, terrin, muzgun, i ikin diellit, dritės, duke i ndjekur vrimat, zgafellat, shpellat. Shkorpioni ėshtė pėrfaqėsues nė flamurin e pasioneve, dhe ka qenė emblemė e popullit hebre. Ai udhėheq me fuqinė qiellore tė shqiponjės dhe me ambivalencėn e ēuditshme midis jetės e vdekjes. Tek kjo shenjė, bashkė me vlerat negative: vuajtjen, tė ligėn, dramėn, absurdin, asgjėsimin, vdekjen, shkojnė edhe vlerat pozitive tė jetės: rilindja, ripėrtritja dhe vlerat tjera shpirtėrore e materiale. Domethėnė, njėkohėsisht kanė kreativitet dhe destruktivitet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Empty
MesazhTitulli: Re: Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat   Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 3:50 am

SHIGJETARI

Element: ZJARRI
Planeti dominues: JUPITERI

Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė sangvinistė, sharmerė, entuziastė, optimistė. Temperamenti i tyre rėndom orientohet kah mėnyra dinamike e jetės, qė i shqetėson mjaft.
Kanė aftėsi qė tė shkaktojnė befasi dhe qė gjallėrisht tė depėrtojnė nė ēdo situatė.
Mbi ta dominon JUPITERI, qė pashterrshmėrisht iu fal fuqi e drejtėsi, kuptim religjioz, shpirtmadhėsi, fisnikėri dhe vlera morale.
Shigjetari ka karakter tė butė, si dhe qėllim tė hapur e mjaft tė ēiltėr, shumė mė tė mirė sesa dy shenjat e para tė zjarrir (luani dhe dashi). Pėrndryshe, ėshtė mjaft impulsiv, ndonjėherė i rreptė, por rėndom plot arsye dhe plot konsideratė pėr tė tjerėt, pėrherė i gatshėm t’iu ndihmojė tė tjerėve; kėto veti ia jep JUPITERI, mbret i peshqve.
Shigjetari nuk i frikėsohet kurrfarė situate jetėsore. Pėrherė ka dashuri e shpirtmadhėsi. Ėshtė luftėtar i guximshėm pėr lirinė e vet. Pėrparimtar dhe entuziast. Antikonvencionalist, pėrherė i gatshėm qė t’i mbrojė bindjet e veta. I jep shumė rėndėsi intelektit, nė pėrpjekje tė pėrhershme ta begatojė shpirtin dhe kulturėn e vet. Inteligjenca e tyre ėshtė e gjallė dhe spontane, plot kuptim pėr realitetin. Ka mendim tė thellė, di tė planifikojė, tė parashohė, hyn nė hulumtimin e shpirtit tė vet tė zjarrtė. Ndjenjat i ka humane, kundėr dhunės e shtypjes. Moralin dhe etikėn i ka mjaft tė theksuara, edhe pėrkundėr fluturimeve tė lira tė mendjes.
Ėshtė idealist ekstrem, rėndom filozof, thellėsisht religjioz; optimist. E hulumton mirė terrenin para vendimit dhe shkel nė tė sigurt. Njė devotshmėri e jashtme dominon mbi fytyrėn e shigjetarit tipik, gjė qė nxit besim dhe respekt. Shqetėsohet dhe qetėsohet me maturi.
Kėnaqet shumė me gjėrat, situatat dhe me miqėsitė e paparashikueshme, befas. Nuk ėshtė cikėrrimtar, nuk merret me detaje, imtėsi. Ėshtė optimist i lindur. Shpesh pėr tė jeta ėshtė argėtim. Ndonjėherė i ngjan bredhėritėsit tė shqetėsuar qė kurrė nuk di se a ėshtė ajo qė posedon edhe ajo qė e dėshiron.
Rėndom nuk martohen gjatė, duke mos dėshiruar pėrgjegjėsi. Martohet kur sheh se edhe “liria” ka pėrgjegjėsinė e vet. Ėshtė tip i lumtur njeriu. Shpesh luan, rrezikon, fiton. (Rrini pranė tij – do tė jeni mirė tė argėtuar).
Kanė rėndom strukturė tė fuqishme fizike. Meshkujt rėndom janė sportistė tė mirė (si edhe deshtė). Gratė-shigjetare janė VITALE, DINAMIKE; rėndom tėrheqėse. Flokun e kanė tė zi. Hundėn tė shprehur, “shqiponjėtare”.
Nuk janė vetiakė si luani dhe dashi.
Janė antipode tė shkorpionėve. Janė tė frymėzuar me jetėn, jo me vdekjen.
Kanė afinitet pėr aksion, vėshtirė qetėsohen nė njė vend, me gėzim shkojnė “nga lulja nė lule”. Depėrtojnė dhe shkojnė. Zakonisht dinė tė shkojnė pėrpara, duke udhėhequr suksesshėm me tė gjitha aksionet. I duan diskutimet. Secilit ia thonė tė vėrtetėn nė sy. Gėzojnė respekt dhe shpejt pasurohen. Nė jetė i presin shumė rreziqe e befasi, por shkathtėsisht tėrhiqen, shpėtojnė. Pra, edhe pse gjithnjė janė nė luftė tė pėrhershme, dalin fitimtarė. JUPITERI ėshtė fat i madh, prandaj kanė fat, nderim, begati, lumturi.
Kanė shpirt tė paqetė, hipnotikisht duke vrapuar pas yjve tė vet qė befas shfaqen nė horizont, pėrherė duke pranuar aventura tė reja, duke dėshiruar tė prekin krejt tė mundshmet dhe tė pamundshmet, para se tė mbėrrijnė nė limanin e tyre tė fundit.
Fati i tyre ėshtė jeta normale qytetare.
Kanė shumė dėshirė tė flasin, edhe pse, si tė gjithė idealistėt, ndonjėherė janė tė vetmuar, tė pakuptueshėm nga rrethi.
Besojnė nė dashuri dhe miqėsi tė gjata. Nė kėtė shenjė, si tek shenjat e ujit, shpesh lindin ėndėrrimtarė tė mėdhenj.

VIRTYTET dhe VESET:
Edhe pse Don Zhuan, ka forca tė mėdha morale. Vetėmohues dhe luftarak. Tejet i shoqėrueshėm. Kualitetet e tij: galantiteti, sharmi, liriadhurueshmėria. Manitė: lavdėrimi, snobizmi. Pėrndryshe: tė aftė, tė pavarur, mirė i pėrdoron tė hollat, e mban fjalėn, e kthen borxhin, human, optimist, entuziast, idealist.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ:
Betoveni, Hajne, F. Sinatra, P. Elyar, M. Tven, Floberi, A, Zhid, K. Dagllas, V. Ēerēill etj.

KOMBINOHEN:
Shigjetarėt pėr partnerė mė tė mirė kanė shenjat e zjarrit: LUANĖT dhe DESHTĖ. Pastaj vijnė “ajrorėt”: BINJAKĖT, PESHORET, UJORĖT (deri nė 30 vjet: “zjarrtarėt”; pas 30 vjetve: “ajrorėt”). Pra, SHIGJETARI – LUANI: kombinim i mirė. SHIGJETARI – DASHI: tė lumtur sė bashku.

ASTROMEDICINA:
Iu beson metodave natyrore tė shėrimit: gjimnastikės, masazhės, ujėrave termale, sportit nė pėrgjithėsi. Dhe vėrtet, iu ndihmon shumė dashuria ndaj sporteve dhe udhėtimeve. Sakaq, kur janė tė tjerėt tė sėmurė, ai pothuajse shėron me praninė e tij, respektivisht me kthjelltėsinė e shpirti dhe optimizmin e tij. I MUNDON: ishiasi, reumatizmi, hemorroidet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Empty
MesazhTitulli: Re: Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat   Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 3:53 am

BRICJAPI

Element: TOKA
Planeti dominues: SATURNI (MARSI i ndihmon)
Nėnshenjė: UJORI
Bima: Vjollca, zymbyli

Karakteristika tė pėrgjithshme: karrierė, sukses, fitime materiale, kurorėzim pėrpjekjesh.
Posedon veti tė jashtėzakonshme fizike dhe morale: precizitet, metodologji, seriozitet dhe disiplinė tė jashtėzakonshme tė brendshme.
Qė nė rini i krijon idetė e veta pėr veten dhe kėrkesat e veta.
Ka karakter tė pathyeshėm, shpeshherė i kapluar nga vetmia. Vėshtirė e ka t’i shprehė idetė e veta dhe tė hyjė nė raporte tė kthjellta me tė tjerėt, shkaku se ėshtė tepėr i rreptė dhe i vetėdijshėm.
Nė rrethet me disponim armiqsor – tėrhiqet nė vetvete, por mjafton vetėm pak vullnet i mirė e respekt dhe ai ndodhet nė element tė vetin. Posa kupton se ėshtė i kuptuar, bėhet i dashur dhe shok i mirė, nė tė cilin maksimalisht mund tė gjeni mbėshtetje.
Nė kėtė shenjė toke dominon SATURNI, deridiku edhe MARSI i rrezikshėm. Karakteristikat e kėsaj shenje janė: ambicioziteti, qėndrueshmėria, shpirti serioz. Shquhet pėr aftėsitė e tė jetuarit tash. Ndonjėherė tregon mungesė diplomacie. Shpesh i ftohtė si guri. Sakaq, me qėndrimin e tij tė ftohtė, filozofik, shpesh e fascinon masėn dhe imponohet.
Vullnetin e ka tė fortė, depėrtues, konstruktiv, nuk ikėn prej asgjėje, fatalist, fanatik, intelekt dogmatik, i gjindshėm, serioz, ndonjėherė i pashoqėrueshėm.
Rėndom – i heshtur. Tė tjerėve iu hapet, por pa disponim, duke iu ikur kėshillave tė tė tjerėve. Gjithsesi vetmitar, i i guximshėm, kokėfort. Prakticist i lindur, si nė punė ashtu edhe nė dashuri.
Rėndom ėshtė dembel, i errėt dhe i ēuditshėm. I rezervuar. Shpesh i frymėzuar me mendime tė errėta, si akrepėt ujorė. Por, sido qė tė jetė: ai pėrherė ėshtė plot pesimizėm, nga i cili nuk mund tė lirohet lehtė.
Shtėpia e bricjapit ėshtė shtėpia e dhjetė e horoskopit. Bricjapi ėshtė shenjė themelore, prandaj ka fuqi dhe aftėsi tė jashtėzakonshme. Si pėrfaqėsues i tokės ėshtė tejet praktik dhe racional.
VETI TĖ KĖQIJA I KA:
Prirjen pėr vetmi dhe izolimin.
Janė realistė tė pėrsosur, por edhe materialistėt mė tė mėdhenj tė Zodiakut. I hidhėron joserioziteti i tė tjerėve. Qėllimi i tyre i vetėm ėshtė maja e ēdo gjėje. Janė tė vetėdijshėm pėr vlerat e veta. Shumė i duan tė hollat dhe pranojnė ēfarėdo pune, qė iu sjell fitime. Kjo nuk do tė thotė se edhe i harxhojnė me menēuri.
Nė martesė janė tejet stabilė dhe seriozė.
Mendojnė se i mjaftojnė vetvetes. Dorėshtrėnguar ndaj vetvetes dhe tė tjerėve. Rėndom kanė mendim tė lartė pėr vetveten. Janė tė rezervuar dhe tė ftohtė. Pesimizmin e kanė veti tė lindur. Rėndom vishen sipas modės sė vjetėr, i dėshirojnė ngjyrat e mbyllta. Martohen arsyeshėm, shpesh nga “llogaria”. Pjesa e dytė e jetės mė e suksesshme. Nuk brengosen t’iu pėlqejnė tė tjerėve shkau i seriozitetit tė tyre. Sa mės humė kalojnė vitet, kanė mė pak vėshtirėsi. Dhe, derisa tė tjerėt fitojnė rrudha, ata ndihen gjithnjė e mė mirė.
SATURNI, si epror i madh i gjithėsisė, bėn qė pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje tė luftojnė tėrė jetėn me idetė e errėta, depresionet dhe negativitetet; por jo hapurazi dhe nė sytė e botės.
TEMPERAMENTI:
Melankolik, nostalgjik, flegmatik. Tip epik. Tip shkėmbor-kodrinor. Pėr nga natyra: tepėr serioz dhe kokėfortė, por tė drejtė. Shpesh i ftohtė dhe vetiak. Si mik ėshtė njeri mbi tė cilin mund tė mbėshtetesh. Dinė ta ruajnė sekretin. Ndjenja e detyrimit tek ta ėshtė e lartė.
Pėrndryshe, ėshtė njeri familjar, por thellėsisht i vetmuar. Gruas s’ia lė duart e lira. Edhe pse ka mjaft para nė shtėpi, ajo s’guxon t’i harxhojė vetė. Ai pėrshkruan sesi duhet harxhuar tė hollat. Ėshtė tejet konzervativ, shpeshherė me disponim diktatorial. Ndonjėherė edhe tiran.
TIPI I LARTĖ I BRICJAPIT:
Eshtė i matur, taktizer, dinak, i prirur pėr tituj tė lartė, diplomat, organizator. Tipi i ulėt: ortodoksist, mizantrop; “para dite urren veten, pas dite tėrė botėn”.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ:
Ticiani, Njutni, Bokaēo, Kepleri, Pasteri, Kiplingu, Molieri, H. Mileri, E.A.Po, Rubinshtajni, Marlen Dritėrih, E. Prisli, Ava Gardner, Hemfri Bogart, Naseri, Niksoni, Stalini, Mao Ce Duni, Al Kapone etj.

ASTROMEDICINA:
Eshtė i fortė dhe i qėndrueshėm. Sėmuret kur ėshtė nervoz dhe jotolerant, sepse atėherė ėshtė frikacak dhe i errėt, pret mė tė keqen. Por tė gjitha dhembjet i duron stoikisht. Duhet tė kenė kujdes pėr mėlēinė, si dhe t’i ruhen tendosjes, nervozės, depresionit. Atyre iu duhet shumė mė tepėr gjumė sesa shenjave tjera. Shpesh i godet reuma dhe artritisi.

NĖ JETĖN SEKSUALE:
Eshtė konvencional, do seks klasik, pa fantazi, pa kombinim pozicionesh. Ėshtė vetiak (nė seks), pothuajse kurrė pa u pėrpjekur ta kėnaqė partnerin. BRICJEPTĖ nuk janė magnetikė si SHKORPIONĖT, as dinamikė si BINJAKĖT, as tė butė e tė kėndshėm si DEMAT. Por ata ia dinė vlerėn ēdo gjėje dhe kanė para. Pėrmes tė hollave, kėta materialistė tė pashembullt, arrijnė ēdo gjė, madje edhe femrat.

KOMBINOHEN:
BRICJAP – GAFORRE: tė krijuar pėr njėri-tjetrinm (sidomos pėr dashnorė). BRICJAP – PESHK: tė krijuar pėr njėri-tjetrin (edhe pėr grua edhe pėr dashnor). BRICJAP – AKREP: tė lumtur sė bashku. BRICJAP – DEM: kombinim i mirė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Empty
MesazhTitulli: Re: Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat   Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 3:54 am

UJORI

Element: AJRI
Planeti dominues: URANI

Inteligjentė, intuitivė, tė lėvizshėm, deri diku idealistė, jokonformistė, tė dashuruar nė rrezikun dhe nė ēdo gjė qė ėshtė e re dhe e guximshme. S’e donė vetminė. Intuitivė dhe kreativė, por tejet racionalė, origjinalė; rrallė i ēmojnė mendimin e huaja. Shpesh me mendime origjinale shkojnė para kohe. E kanė tė metė tė madhe se e tėrė bota duhet t’iu pėrshtatet atyre, e jo ata botės.
Rėndom altruista, edhe pse shpesh individualistė dhe racionalistė tė mėdhenj. Domethėnė, shpesh “hesapxhinj” tė mėdhenj. Por, megjithatė janė tė kėndshėm, tė shoqėrueshėm, spiriyuozė.
Dinamikė e modernė, i vret monotonia. Ēdo ditė duhet t’iu sjellė diēka tė re.
Janė epshorė dhe shpesh prepotentė. Dashurisė i japin kuptim tė veēantė.
Kanė intelekt tė veēantė. Origjinalė. Skeptikė. Me imagjinatė tė pasur (si GAFORRET dhe PESHQIT, por jo tė errėt si GAFORRET dhe SHKORPIONĖT). Nėn shenjėn e ujorit kanė lindur shumė gjeni.
Temperamentin e kanė tė ftohtė – qetėsi para fortune. Tė pafrikė. Por, tė pakuptueshėm pėr rrethin – kėtė e kanė fat. Vetmia pėr ta ėshtė dėnimi mė i madh. Dėshirojnė ta ndėrrojnė tėrė botėn. Kanė dėshirė tė apostrofohen. Janė pėrplot befasi e reaksione tė papritura.
Neve mund tė na duken UJORĖT si tė krisur, por koha e tyre mu tani po shkėlqen. Tek ta ka shkallė tė ndryshme: qė nga tė krisurit e gjer tek gjenitė. Mentalisht janė tepėr tė fortė, si tė gjithė “ajrorėt”. Janė oratorė tė lindur, kudo qofshin. Por, ekscentrikė, e megjithatė origjinalė. Tejet emotivė, e megjithatė tejet tė pėrshtatshėm nė ēdo mes. Shpesh: individualistė tė mėdhenj, gjė qė bėn qė lehtė kalojnė nė egoizėm. Por, edhe pėrkundėr faktit se mund tė jenė individualistė dhe egoistė tė mėdhenj, edhe dinakė, megjithatė: humanizmi dhe altruizmi janė vija tė karakterit tė tyre. Sipas Nostradamusitit epoka e ujorėve pikėrisht ka filluar (sjellja e lirė, e shfrenuar e rinisė, droga, veshja e krisur, seksi grupor).

NĖ DASHURI:
Japin shumė prej vetes, pa pritur se do t’iu kthehet. Nuk pritojnė tė zdishen edhe 4 herė nė ditė (e tė bėjnė dashuri).

MASHKULLI-UJOR:
Bėn pjesė nė grupin e burrave mė tė shqetėsuar qė ka qejf t’i ndėrrojė partnerėt. Janė dashnorė tė zjarrtė, qė nė krahasim me ta DESHTĖ dhe LUANĖT dalin shegertė tė zakonshėm. Pėrndryshe, janė me manire tė bukura, tė dashur, tė shoqėrueshėm. Ka dėshirė tė prekė sa mė shumė trupa partnerėsh tė vet, ku secili paraqet mister nė vete. Pėr ta, dashuria dhe seksi janė komponente shumė tė rėndėsishme, si edhe liria. Edhe nė dashuri: imagjinativė dhe origjinalė. Madje, femrave frigjide iu preferohet qė “nė shėrim” tė shkojnė tek meshkujt-ujorė.
Pėr shumicėn e ujorėve martesa ėshtė mu si tatimi apo vdekja: njė e keqe e domosdoshme, e pashmangshme, qė duhet pranuar kurdoqoftė. Duan seks tė lirė, forma tė reja. Nė mesin e tyre ka mė sė shumti konsumues tė drogės.
Meshkujt, po edhe femrat-ujorė janė me horizont tė gjerė, me disponim eksperimental, tė shpėrthekuar kur ėshtė nė pyetje dashuria.

KOMBINIMI:
Partnerėt mė tė pėrshtatshėm pėr ta janė ajrorėt: BINJAKĖT dhe PESHORET. Por, edhe zjarrtarėt: DESHTĖ, LUANĖT dhe SHIGJETARĖT.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ:
Bajroni, Darvini, Dikensi, Mocarti, Ruzvelti, Mendeljevi, Pasternaku, Xh. Dini, K. Gebėll, Travolta etj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Empty
MesazhTitulli: Re: Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat   Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 3:56 am

PESHQIT

Element: UJI
Planeti dominues: JUPITERI
Nėnsheknjė: BINJAKĖT
bima: VJOLLCA

Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė: origjinalė, ekstravagantė, por mund tė jenė edhe ekscentrikė. Janė artistė tė lindur, tė cilėt askush kurrė nuk i ka kuptuar nė kohėn e duhur.
Simbol i PESHKUT ėshtė flijimi dhe altruizmi. Kjo shenjė ėshtė nėn ndikimin e JUPITERIT fisnik dhe tė NEPTUNIT kreativ, tė cilėt tek kėta pėrfaqėsues mxisin konflikte e shqetėsime, inspiracione tė mistershme dhe ndjeshmėri akute emotive.
Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė tė ndijshėm, tė butė, tė kėndshėm, tė sinqertė, fisnikė, por tejemotivė. Jetojnė nė botėn e tyre romantike, tė ndėrtuar me elementet mė poetike, por ngandonjėherė plotėsisht jorelale. Pothuajse janė tė predisponuar pėr ART, dhe me vetė kėtė edhe pėr vuajtje e tragjikė. Ata aq humbasin nė fantazinė e tyre tė madhe, saqė shpesh e humbasin ndjenjėn me realitetin.
Janė tė prirur pėr melankoli e pesimizėm, edhe pse dinė t’i tejkalojnė vėshtirėsitė jetėsore, duke iu falėnderuar fuqisė sė shpirtit tė vet dhe prirjes pėr humor, kėtij “izmi” tė fatkėqinjve tė mėdhenj. Plot imagjinatė, shpeshherė ėndėrrojnė syhapur.
Lehtė iu pėrshtaten situatave, si uji qė ndėrron formėn, edhe pse intimisht pėrherė i mbesin besnik vetvetes, idealeve tė veta tė mirėsisė, madje edhe nė shakullimat mė mizore.
Vėshtirė i sjellin vendimet, duke iu frikėsuar pėrgjegjėsisė pėr nisjativė. Kanė karakter tė pasigurt. Por, kur njėherė e gjejnė rrugėn, dinė tė jenė ambiciozė, madje edhe tė pathyeshėm.
I udhėheq shqisa e gjashtė: Intuicioni, instikti, parandjenjat. Natyra e tyre dualiste i ēon nė dy kahje: t’i pėrshtaten botės dhe t’i kėnaqin tė tjerėt; dhe nė anėn tjetėr: t’i mbesin besnik zėrit tė brendshėm.
PESHQIT janė idealistė e fatalistė, vėshtirė tė kuptueshėm nga rrethi. Jeta e tyre ėshtė plot ngritje e rėnie. Ndonjėherė duken artisitikisht egocentrikė, narcisoidė, tė imponueshėm.
Tė gjithėve mund t’iu ndihmojnė, pėr vete duke ruajtur tė drejtėn tė vuajnė, duke deklaruar se janė tė pafat.
Arma e tyre pėrvetėsuese janė sytė e lėngėsht, shikimit tė tė cilėve ėshtė vėshtirė t’i iket. I kanė tė shprehur sytė, tenin.
Intelektin ua mbulojnė emocionet, pa shumė logjikė e vetėmohim. Shpesh kaotikė, difuzė, krejt nė vizione, ngjyra.
PESHQIT janė poetė tė lindur e ėndėrrimtarė, tė shqetėsuar e imagjinativė. Mbi tė gjitha janė fisnikė e simpatikė, tė mėshirshėm. NEPTUNI iu fal aftėsi pėr pėrceptime tė brendshme, shqisėn e gjashtė.
Peshqit udhėheqin me botėn e fshehtėsive dhe mistereve... dhe iluzioneve.
Nuk mendojnė shumė, lehtė i sjellin vendimet, pastaj rėndom qahen.
Duhet kontrolluar botėn e tyre mistike, sepse plagėt e tyre emocionale vėshtirė shėrohen.
Po u armatosėn me doza mė tė mėdha tė realizmit, disiplinės dhe prakticitetit, do ta kenė mė lehtė e mė bukur. Ata dėshirojnė tė jenė tė mundur dhe viktima, edhe pse dinė edhe tė protestojnė. Peshqit janė rėndom tė tėrhequr, dėshirojnė tė vuajnė e tė brengosen. Temperamenti i tyre ėshtė si flaka e qiririt: nė ēast brilant, i hareshėm, spirituozė; shpejt pastaj melankolik dhe letargjik. Por, nuk duhet frikėsuar kėsaj: tė kėtillė janė tė gjithė njerėzit e mėdhenj. Por, pėr tė pasur sukses, duhet tė jenė mė tė qetė, mė tė organizuar, mė “pėr vete”, andaj edhe mė depėrtues, duke mos u shėrbyer me devizėn: “Ēdo gjė – tė gjithėve”!
Karakterin e kanė plot kundėrthėnie; pėr shumicėn e njerėzve tė pakuptueshėm, tė ēuditshėm, si tė mbuluar me njė lloj mjegulle. Fjala e rėndė peshqve iu shkakton dhembje tė rėndė.
FEMRAT-PESHK:
Eshtė perėndeshė e butė nate nė mėndafsh. Sėmuret nga fjala e rėndė. E tejndijshme. Plot vizione, ide tė fshehta. Dehet me romantikė. Ajo vendosmėrisht e kėrkon idealen. Dėshiron tė shkruajė poezi dhe letra miqve. Di tė gėzohet, tė shqetėsohet; tė qajė dhe ēdo gjė ta pėrjetojė thellėsisht. Di tė vuajė dhe tė falė. Kėnaqet e jeton nė dėgjimin e muzikės dhe nė shkrimin e letrave tė gjata. Rėndom ėshtė shumė e bukur, sharmante, origjinale. Shikimi i saj ēuditėrisht i butė – fascinon. Sytė qė janė pasqyrėza tė shpirtit i ka nga ngjyra e liqenit. Zėrin e ka vibrues qė depėrton nė zemėr. Ato janė poeteshat e Zodiakut. Nuk ka ėndėrrimtare dhe dashnore mė tė mėdha se ato.
MASHKULLI-PESHK:
Rėndom dėshiron tė ėndėrrojė dhe aty rėndom e humb kohėn e ēmueshme: jeta dhe vlerat rrjedhin pėrskaj tij, por ai nė hutimin e tij – s’i vėren.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ:
Krishti, Mojsiu, Nostradamusi, Mikelangjelo, Leonardo da Vinēi, Vivaldi, Bahu, Shopeni, Shopenhaueri, E. Kue, Renoari, Bunjueli, Ajnshtajni, D.Kish etj.

KOMBINOHEN:
Pajtohen shumė me GAFORREN, edhe me SHKORPIONIN. Por, mund t’iu rekomandohen edhe “tokėsorėt”: DEMAT, VIRGJĖRESHAT, BRICJAPI (deri nė 30 vjet-ujorėt, pas 30 vjetėve - tokėsorėt).

ASTROMEDICINA:
Mund tė kenė probleme me kėmbė, shputat e rrafshta, depresionet; ėshtė i prirur tė helmohet. Terapia mė e mirė pėr ta ėshtė Muzikoterapia, si dhe aktivitetet tjera artistike, shoqėria e hareshme, lėvizjet, gjumi i mirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Empty
MesazhTitulli: Re: Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat   Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Horoskopi I Pergjithshem Per Te Gjitha Shenjat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Horoskopi Javor Per Te Gjitha Shenjat
» Horoskopi Kinez per te gjitha shenjat:
» Horoskopi I Vitit 2007 Per Te Gjitha Shenjat
» Horoskopi i vitit 2008 per te gjitha shenjat ....
» Horoskopi Mujor Per Te Gjtiha Shenjat

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: MiRe Se ViNi ...... :: HoroSkopI ShenjE PeR ShenjE-
Kėrce tek: