AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Lajme nga Basketbolli .....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Lajme nga Basketbolli ..... Empty
MesazhTitulli: Lajme nga Basketbolli .....   Lajme nga Basketbolli ..... Icon_minitimeSat Dec 08, 2007 4:09 am

Europa i fut frikėn NBA?sė!

Greqia dėshiron tė rikthehet tė komandojė basketbollin europian dhe klubet e saj janė tė gatshme tė bėjnė gjithēka pėr tė fituar konkurrencėn me CSKA?nė e Moskės dhe tė tjerėt. Pas aventurės sė Hjustonit, Spanulis rikthehet tek Panathinaikos, ku do tė fitojė dy milion euro nė vit. Panathinaikosi fitoi betejėn me rivalėt e Olimpiakosit edhe pėr yllin lituanez Jasikevicius, qė do tė pėrfitojė katėr milion euro nė vit. Kundėrpėrgjigja e skuadrės sė Pireut mund tė dėmtojė pėrsėri interesat e NBA?sė. Ish?basketbollisti i Golden Stejtit, Uashingtonit, Sakramentos, Filadelfias dhe Detroitit, Kris Ueber, mund t’i bashkoht grekėve mbi bazėn e 12 milion dollarė pėr dy vjet. Sipas mediave amerikane, Ueber ka zgjedhur tė qėndrojė edhe njė vit mė shumė tek Pistonsat, edhe pse aty paguhet vetėm njė milion dollarė. Megjithatė, oferta e Olimpiakosit, pranohet ose jo, ka mjaftuar pėr tė ndezur alarmin nė NBA. Tentativa e blerjes sė Ueberit “zbuloi” fuqinė ekonomike tė basketbollit europian, gjithmonė e mė i aftė pėr tė mbgajtur nė radhėt e tij yjet qė krijon dhe me njė rritje qė tashmė e lejon tė konkurrojė edhe me kampionatin mė tė famshėm dhe tė pasur tė basketbollit nė botė, NBA?nė. Jasikevicius zgjodhi tė qėndronte nė Europė, ndėrsa Kirilenko ndodhet shumė pranė braktisjes sė Jutah Xhezit. Edhe pėr heroin e Rusisė nė sukesin e saj nė Europianin e Spanjės tė njė muaji mė parė parashikohet njė e ardhme nė “kontinentin e vjetėr”. Shifrat e ofruara nga NBA pėr yjet e saj vazhdojnė tė jenė tė paaritshme, por Europa po investon gjithmonė e mė shumė tek basketbolli dhe po shndėrrohet nė njė problem gjithmonė e mė serioz pėr basketbollin amerikan. Kėtė e pranonte edhe njė prej njohėsve mė tė mirė tė basketbollit europian nė SHBA, Mauricio Gerardini, drejtori sportiv i Toronto Repsorave. “Nuk do tė ndodhė qė LeBroni, Shaku apo Kobi tė luajnė nė skuadrat europiane. NBA vazhdon tė paguajė shifra shumė tė larta dhe nuk besoj qė hendeku do tė mbyllet brenda 2?3 vitesh, por nėse flasim pėr njė basketbollist europian tė klasit tė lartė, ai nuk do tė jetė i detyraur tė vijė tė luajė nė NBA. I njėjti fenomen mund tė ndodhė edhe me basketbollistė amerikan mbi nivelin e mesėm. Nuk do tė ishte ēudi qė disa prej tyre t’i shihnim duke luajtur nė Euroligė. Nė basketbollin europian po qarkullojnė gjithmonė e mė shumė para dhe nuk duhet nėnvlerėsuar fuqia e tij ekonomike, qė po e shndėrron atė nė njė kėrcėnim pėr kampionatin tonė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Lajme nga Basketbolli ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Basketbolli .....   Lajme nga Basketbolli ..... Icon_minitimeSat Dec 08, 2007 4:09 am

Kirilenko: Rusia e meritoi!

I zgjedhur si basketbollisti me i mire i Europianit, rusi Andrei Kirilenko, e cilesoi fitoren dramatike ndaj Spanjes, ne fushen e ketyre te fundit, si sfiden me te rendesishme te karrieres se tij. “Triumfi ne Spanje eshte sfida me e madhe qe kjo kombetare ka patur dhe ky eshte suksesi me i madh i karrierave tona. Fitorja ndaj Spanjes ishte nje sfide shume e rendesishme. Nuk luajtem vetem perballe pese kundershtareve, por edhe kunder 15 000 spektatoreve dhe milionave te tjere qe shihnin ndeshjen ne te gjithe vendin. Mendoj qe Spanja eshte nje prej skuadrave me te forta ne bote, te gjithe lojtaret e tyre jane te pabesueshem, por sot ishim pak me te mire se ata”. I pyetur per faullat e shpejte personale qe mori gjate finales, te cilat e detyruan te qendronte per disa minuta ne stol, Kirilenko deklaroi: “Eshte shume e veshtire te luash kur je nje faull larg perjashtimit qe ne pjesen e trete. Ne Europe kam patur gjithmone probleme me faullat, pasi jane me pak tolerante se ne NBA. Megjithate, kur mora faullin e katert dhe u ula ne stol, i thahe vetes qe nuk do te beja me asnje faull te panevojshem dhe bera ate qe duhet te beja. Kjo eshte arritja me e madhe e te gjithe karrieres sime”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Lajme nga Basketbolli ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Basketbolli .....   Lajme nga Basketbolli ..... Icon_minitimeSat Dec 08, 2007 4:10 am

Andrei pason Novitckin si “MVP”!

Andrei Kirilenko, heroi i Rusise ne triumfin e saj ne Europian, u zgjodh si basketbollisti me i mire i turneut. Ylli i Jutahut ne NBA shnderrohet ne pasardhesin e Dirk Novitckit, “MVP”?se se fundit. Kirilenkon formoi formacionin me te mire se bashku me spanjollet Po Gazol (Memfis), Hoze Kalderon (Toronto) dhe gjermanin Dirk Novitcki. Lituanezi i CSKA?se se Moskes, Ramunas Siskauskas, ishte i vetmi lojtar qe luan ne Europe, ne formacionin me te mire te Europianit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Lajme nga Basketbolli ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Basketbolli .....   Lajme nga Basketbolli ..... Icon_minitimeSat Dec 08, 2007 4:11 am

Gazol: Duhet te ndihemi krenare per kete Spanje!

Po Gazol beri nje autokritike shume te forte per paraqitjen e tij ndaj Rusise ne finalen e Eurobasket 2007, ne te cilat “demat” humben avantazhin per here te pare gjate takimit dy sekonda perpara fundit, pa mundur te rikalonin perseri perpara. Megjithate, pavaresisht humbjes, ylli i Memfisit ne NBA theksoi qe ndihet krenar per kombetaren per te cilen luan dhe per ate qe ajo beri gjate kampionatit. “Ishte nje ndeshje e veshtire dhe fatkeqesisht, nuk arritem te jepnim me te miren tone. Nuk duhet t’i ulim meritat ruseve, te cilet bene nje ndeshje te mrekullueshme dhe arriten te fitonin me merite finalen”. Gazol, i zgjedhur ne formacionin me te mire te Europianit deklaroi: “Une nuk luajta aq mire sa duhet te kisha luajtur. Gabova ne shume gjuajtje te lira, ndersa ne gjuajtjen e fundit qe pata, nese do te isha treguar pak me agresiv ne kosh, mund ta kisha rifituar topin dhe te kisgha shenuar dy pike percaktuese. Ashtu si te gjthe shoket e mi te skuadres jam shume i trishtuar, por gjate javes qe do te vije do te filloj te ndihem krenar per te gjithe ate qe beme. Jam i sigurt se te gjitha skuadrat qe perfunduan poshte nesh do te pranojne si te merituar kete medalje te argjendte per ne”.Hoze Manuel Kalderon, nje prej lojtareve te tjere kyc te kombetares spanjolle, u perpoq te mos perfshihej nga dhembja e pergjitshme qe “pushtoi” kampin e tij pas humbjes 60?59 ne finalen me Rusine. “Nuk luajtem mire dhe humbem me nje pike. Tani ndihemi te gjithe te shkaterruar, por ne ditet ne vazhdim, kur te kuptojme qe kjo medalje e argjendte ka vleren e saj, do te ndihemi me te qete dhe do te kuptojme qe jemi nje skuader me e forte se Rusia. Kjo Spanje eshte nje superskuader dhe mund te largohemi me koken lart. Sfida jone e ardhshme do te jene Lojrat Olimpike, ku jam i sigurt qe mund te bejme perseri dicka te madhe”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Lajme nga Basketbolli ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Basketbolli .....   Lajme nga Basketbolli ..... Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajme nga Basketbolli .....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lajme nga Bisnesi....
» Lajme Sociale ....
» Lajme nga kultura...
» Lajme Nga Vendi
» Lajme Te ndryshme

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SPORTI :: SpoRtE Te TjeRa-
Kėrce tek: