AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Arti i tatuazheve .....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Arti i tatuazheve ..... Empty
MesazhTitulli: Arti i tatuazheve .....   Arti i tatuazheve ..... Icon_minitimeTue Oct 02, 2007 7:19 pm

Tatuazhet jane shenja te bera ne trupin e njerezve apo kafsheve duke futur ne to pigmente dhe nje quhen teknike quhet pigmentim dermal.
Tatuazhi eshte praktikuar ne mbare boten qe prej grupeve tribale ne Filipine, Burneo, Afrike, Ameriken e Veriut dhe Qendrore, Europe, Kamboxhia, Kine etj. . Ainute, populli indogjen i Japonise e ka ne tradite te mbuloje dhe fytyren me tatuazhe. Duke larguar disa taboo perreth tatuimit, arti vazhdon te jete popullor ne te gjithe rruzullin tokesor!


Arti i tatuazheve ..... Tattoo-2004-070b

Arti i tatuazheve ..... Tattoo_10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Arti i tatuazheve ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Arti i tatuazheve .....   Arti i tatuazheve ..... Icon_minitimeTue Oct 02, 2007 7:23 pm

Epoka e bronxit

Ne 1991, nje njeri 5 mije vjeēar me tatuazhe ‘ötzi njeriu i akullit’ zuri titujt kryesore te gazetave ne te gjithe boten kur trupi i tij i ngrire u zbulua ne nje mal ndermjet Austrise dhe Italise.
Ky eshte trupi i ruajtur me mire i asaj epoke qe eshte gjetur ndonjehere. Ne trup ai kishte 57 tatuazhe: nje kryq ne pjesen e brendshme te kembes afer gjurit, 6 vija te drejta nga 15 cm te gjata pergjate veshkes dhe nje numer vijash paralele mbi kyēet e kembes. Pozicioni i shenjave te tatuazheve te krijon bindjen se ato me shume gjasa jane bere per arsye terapeutike (trajtimin e artritit).Kultura Pazyryk

Ne 1948, 120 milje ne veri te kufrit mes Rusise dhe Kines, arkeologu rus Sergei Rudenko zbuloi nje grup varresh ne luginen Pazyryk mes maleve te larta te Siberise Perndimore dhe Jugore. Mumjet e gjetura ishin rreth 2400 vjeēare. Tatuazhet mbi trupin e tyre paraqisnin nje varietet kafshesh. Grifone dhe monstra eshte menduar se kane pasur nje sinjifikim magjik, por disa elemente besohet te jene qartesisht me funksion dekorativ. Besohet se sė bashku tatuazhet reflektonin statusin individual te mbajtesve te tyre.


Arti i tatuazheve ..... 180px-Scythian_tatoo

Tatuazh ne krahun e djathte te nje prijesi Skitian e gjetur ne Pazyryk te Rusise!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Arti i tatuazheve .....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Arti Egjyptian
» Arti Grek
» Arti Italian
» Arti Ilir
» Arti i Middle East

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: VIP ZONE :: TaToO / TaTuaZhe-
Kėrce tek: