AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 DASHURIA, si koncept ne shoqerine e sotme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

DASHURIA, si koncept ne shoqerine e sotme Empty
MesazhTitulli: DASHURIA, si koncept ne shoqerine e sotme   DASHURIA, si koncept ne shoqerine e sotme Icon_minitimeSun Jan 20, 2008 6:26 pm

DASHURIA, si koncept ne shoqerine e sotme...

Ne shoqerine e sotme, kur dikush permend fjalen “dashuri” dhe eshte duke iu referuar dashurise midis dy personale jo te lidhur me njeri-tjetrin, eshte a garantuar se te pakten gjysma e njerezve qe i rrethojne do te tronditen. Nuk ka rendesi nese do te jete nepermjet observimit apo eksperiences, njerezit kana arritur te kuptojne se Dashuria eshte shume larg prej asaj qe mund ta quanim “gje ideale” ne te cilen dikush mund te jetoje I kenaqur dhe po per kete arsye shume te tjere zgjedhin te rrine sa me larg saj.

Dashuria eshte e njohur per te thyer zemrat e plagosura, per te vrare ndjenjat e brishta dhe mbi te gjithe per te pergenjeshtruar shprehjen famoze: “cifti kalo jete te lumtur deri ne vdekje”

Po! dashuria ka piket e saj pozitive. Eshte e mrekullueshme dhe e pa krahasueshme kur ju keni rene "Brenda ne dashuri" me dike, ndonjehere eshte biles shume euforike, por argumenti qe po mundohem te shtjelloje ketu nuk ka te beje fare me ate qe dashuria eshte e mire apo e keqe per ju. Argumenti ketu eshte se ajo ka aq te keqija brenda saj sa ka edhe te mira. Njeriu nuk eshte perjetesisht i lumtur kur ai ka rene ne dashuri. Ka disa aspekte negative brenda saj patjeter. Mund te permend genjeshtren (mos qenit i paster shpirterisht), verberia e te parit te gjerave, dobesia ne gjukimin dhe vendimet e marra si dhe me e preferuara ime Naiviteti.

Kerkon pune te madhe qe te ndertosh nje lidhje te tille. Dashuria mund te jete e nje aneshme, e mjerueshme madje thjesht helmuese.

Perqindja e vetvrasjeve si rezultat i refuzimit te dashurise, i bllokimit te saj eshte shume e larte. Kjo perqindje eshte pjese e realitetit dhe eshte pranuar si e tille nga nje pjese e mire e njerezimit, megjithate ka akoma disa njerez qe vaahdojne te besojne ne boten e perrallave.

A ka akoma njerez qe besojne ne idene se vetete ekziston mendimi per “Princin e kalter’ apo “princesah e enderrave te mija” (per cunat kjo)

Kur ekzaminohet kjo gje del se mjerisht ka akoma njerez qe besojne net e tilla perkufizime dhe figura dashurore. Keto lloje teorish e perrallash akoma edhe sot e kesaj dite vazhdojne te mbushim mendjet e trullosura te zemrave te plagosura. Dashuria eshte mbi te gjitha shume pune dhe vullnet e vetem nje sasi e vogel por e konsiderueshme ndjenjash.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
DASHURIA, si koncept ne shoqerine e sotme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dashuria dhe shthurja e saj ne shoqerine perendimore ....
» Cfare do i thonit personit te zemres ne keto caste ..... ?
» Nga Se Lind ;Jeton Dhe Vdes Dashuria ?
» Dashuria Ne Emigracion
» Dashuria Ne Int :E Vertet Apo Nje Imagjinate !!!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: TEMA SHOQERORE :: DaShuRi DhE PasiOn-
Kėrce tek: